Milošević: ‘Ne idem u Knin, ali to nije korak unatrag‘; Medved: ‘Ne idem u Grubore‘

foto HINA/ Mario STRMOTIĆ/ ms

Potpredsjednik Vlade Boris Milošević danas je posjetio Romski memorijalni centar u Uštici povodom Međunarodnog dana sjećanja na Rome koji su stradali u Drugom svjetskom ratu, a tom je prilikom komentirao i obilježavanje Oluje u Kninu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U ime Vlade ministar Radovan Fuchs i ja došli smo ovdje odati poštovanje romskim žrtava povodom Međunarodnog dana sjećanja na Rome koji su stradali u Drugom svjetskom ratu. Tu je otkrivena 21 masovna grobnica”, rekao je Boris Milošević uvodno ispred Memorijalnog centra u Uštici prenosi N1.

Romski memorijalni centar Uštica otvoren je prošle godine. U istoimenom je selu, nadomak Jasenovca, i jedna je od lokacija na kojoj su ubijane romske žrtve deportirane u koncentracijski logor Jasenovac. U sklopu Memorijalnog centra nalazi se romsko groblje s 21 masovnom grobnicom.

Veljko Kajtazi je, komentirajući pozdrav Za dom spremni, rekao da su najbitniji razgovori koji prethodnih godina nisu postojali. “Ako to ne odradimo, najkasnije do iduće godine, mislim da poslije toga nijedna vlada to neće odraditi. Nijedna vlada ne želi tu obavezu. Ipak, dok se razgovara, postoji nada da će se donijeti neki zakon”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirajući njegove riječi i zahtjev da se zabrani pozdrav Za dom spremni, Milošević je rekao:

“Dogovor je da se najesen nađemo i razgovaramo o tom problemu i kako ga riješiti.”

Obilježavanje Oluje ove godine bez Miloševića

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpredsjednik Vlade ove godine neće na obilježavanje Oluje u Knin.

“Ove godine neću ići na obljetnicu obilježavanja u Knin. Kroz dogovor u Vladi donesena je odluka. Lani je bila prva godina, htjeli smo poslati jasne poruke i u tome smo uspjeli. Ove godine ne ide cijela Vlada. Nakon što sam otišao u Knin, bilo je pitanja je li to dobar potez. Tako će i ove godine biti pitanja i da sam išao i da ne idem, uvijek će biti pitanja.

Mislim da to nije korak unazad, da se od politike uključivosti i pomirenja neće odustati, uvijek će se slati poruke kao na početku mandata. Moj neodlazak ne znači odustanak od te politike. Ne mislim da ta politika ovisi isključivo o mom odlasku u Knin”, rekao je Milošević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističe da kako nije bilo uvjetovanja prošle godine, tako nije bilo uvjetovanja ni ove godine. “Sve se radi dogovorno”, ističe Milošević.

Tomo Medved: Ove godine ne idem u Grubore

Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved za N1 je komentirao na činjenicu što Boris Milošević ove godine neće na obilježavanje obljetnice Oluje u Knin.

> Plenković je Grubore, zločin koji je bio iznimka, izjednačio sa srpskim i komunističkim zločinima koji su bili pravilo

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Prije svega, kratki podjsetnik. Prošle godine je bila obljetnica. Ove godine imamo 26. obljetnicu. Nazočit će veći dio članica i članova Vlade. Nastavljamo dostojanstveno obilježavati sve obljetnice. Pred nama je 30. obljetnica stradanja Vukovara. Niz je ove godine obljetnica, obljetnica koje nas podsjećaju na 1991. godinu. Svakodnevno imamo nekoliko obljetnica. Ono što je možda uz ovaj segment naše nazočnosti još važnije.”, rekao je Medved.

Ministar napominje kako je puno toga što na generalnoj slici i u odnosu u društvu Vlada čini te da će tako i nastaviti.

Na pitanje nije li bolje da odlazak predstavnika Srba u Knin i predstavnika Vlade u Grubore postane praksa nego gesta, odgovara:

“Što se tiče same geste, ona je bila više nego jasna. Važno je ono što mi činimo svakog dana. Ono što činimo u stvaranju preduvjeta za razvoj područja koja su stradala u Domovinskom ratu. Važno je graditi i odnose u društvu, da sve ono što činimo bude uzor i poticaj na izgradnju normalnih odnosa. Svakoga dana svojim radom doprinosimo stvaranju perspektive i izgradnji odnosa koji garantiraju kvalitetan život našeg naroda., rekao je.

Medved je potvrdio da ove godine neće ići u Grubore.

“Ja sam prošle godine bio. Predsjednik Vlade je nazočio na nekim drugim mjestima. Prošle godine je bila 25. obljetnica. Obljetnice će se sve organizirati dostojanstveno i to je ono što je važno.”, kazao je Medved.

Podsjetimo, nakon parlamentarnih izbora prošle godine, u Kninu je obilježena obljetnica veličanstvene VRO Oluje, potom je Plenković u nedjelju obišao Goli otok, izaslanica predsjednika Sabora, Zdravka Bušić, Macelj, a ministar branitelja danas posjećuje Grubore, mjesto stradanja, prema nekim izvorima petorice, a prema nekim šestorice Srba nakon VRO Oluja.

Nakon odlaska Miloševića u Knin, koalicijski partner Plenkovićevog HDZ-a, SDSS za koje je Oluja etničko čišćenje, inzistirao je da HDZ-ovi predstavnici u vlasti dođu na obilježavanje stradanja srpskih civila u Gruborama.

Treba istaknuti kako su zločini nad Srbima, civilima, bili incidenti koji se nisu smjeli dogoditi, no nažalost događaju se u svakom ratu, za razliku od zločina na području RH i BiH koji su bili pomno planirani, organizirani i sustavno provođeni od strane srpske vojske. Plenković je na ovaj način izjednačio Grubore, Goli otok, Macelj i oslobodilačku akciju Oluja na koju je po prvi put došao potpredsjednik Vlade iz redova SDSS-a Boris Milošević.

Plenković je dogovorio odlazak izaslanika u Grubore (mnogi smatraju iz svojih osobnih političkih interesa, a kako bi sastavio Vladu) suprotno interesima hrvatske države te zločin koji je bio iznimka podigao na razinu sistematskih zločina i napada koje je počinio komunistički te velikosrpski režim.

Zločin u Gruborima predstavlja odstupanje od pravednog postupanja hrvatske vojske prema ratnim zarobljenicima i civilima u tijeku vojnih akcija u kojima su oslobađali svoj nacionalni teritorij. Važno je napomenuti kako iza zločina u Gruborima nisu stajale institucije hrvatske države. Za razliku od Grubora, Macelj, Goli otok i brojna druga stratišta diljem zemlje primjer su sustavnog terora nad zarobljenicima, hrvatskim stanovništvom te civilima. Grubore je Plenković ovim postupkom izjednačio s komunističkim te srpskim zločinima tijekom Domovinskog rata i nehumanim postupanjima koji su bili pravilo i službena politika komunističkog i srbijanskog režima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.