Ministar financija Marko Primorac predstavio je nacrt prijedlog Zakona o dodatnom porezu na dobit koji se upućuje u javno savjetovanje.
Tko će plaćati porez?
Ministar je objasnio kome je porez namijenjen.
“Ovaj porez je prije svega namijenjen redistribuciji profita poreznih obveznika koji će u 2022. godini ostvariti razine profita odnosno dobiti koji su značajni. Cilj nije kažnjavati bilo koga. U okolnostima u kojima svatko od nas treba podnijeti dio tereta ove krize i pomoći svima kojima je pomoć potrebna”, rekao je Primorac.
“Oni čiji je prihod bio veći od 300 milijuna kuna plaćat će ekstraprofit. Imat će stopu od 18 posto poreza na dobit te dodatan porez koji će ovisiti o razini profita u 2022. koja će biti iznad razine od 20 posto od prosjeka u zadnje 4 godine”, dodao je.
“U ovom procesu nam je bitna transparentnost. Detaljno ćemo obrazložiti prihode koje ćemo prikupiti i na što će se distributirati, na najugroženije”, kaže ministar.
Ministar je istaknuo da će prijedlog Zakona danas biti upućen u javno savjetovanje.
“Nadamo se da će kroz savjetovanje i saborsku proceduru donijeti konačni zakon koji će biti prihvatljiv i da će on biti prihvatljiv i poreznim obveznicima koji će ga plaćati”, rekao je.
Stope oporezivanja
Još jednom je napomenuo da se ne radi o kažnjavanju.
“U našem sustavu oporezivanja dobiti, već postoje dvije stope i dva praga. Mi ovim porezom u ovoj kriznoj situaciji uvodimo defacto još jedan prag i još jednu stopu. Tu stopu možemo promatrati kao kliznu stopu”, kazao je.
“Kad zbrojite sve to skupa, ako je nekome dobit primjerice rasla u 2022. 50 posto u odnosu na četverogodišnji prosjek, njegova efektivna stopa poreza na dobit bi bila 24 posto. U ovj situaciji kriznoj, kada svi trebaju podnijeti dio tereta kriza, smatramo da je prijedlog ovakvog poreza utemeljn na načelima jednakosti i pravednosti”, dodaje ministar.
Objasnio je da se tiče svih pravnih osoba, a ne samo energetskog sektora.
“Mi ćemo ih koristiti isključivo za pomoć najugroženijima, dakle ne za punjenje državnog proračuna”, rekao je Primorac.
Sektori pogođeni porezom
Rekao je i koji bi sektori trebali biti pogođeni ovim porezom.
“To bi bila prerađivačka industrija, uz napomenu da je u prerađivačkoj industriji i INA, sektor trgovine, građevinarstva i financijska industrija dominantno. Ima tu i tamo i netko iz drugih sektora. Turizam u 2021. godini nije bio dominatan, ali vidjet ćemo što će biti u 2022.”, kazao je ministar.
“Poduzetnici su glasni, razumijem ih, ističu da su imali teške godine, u poslovanju su im narasli inputi, no oni kojima je prihod rastao unatoč tome, smatrali smo da je opravdano taj profit dijeliti”, dodaje.
Upitan je i o granici neoporezive nagrade koju poslodavci mogu dati radnicima godišnje.
“Povećali smo neoporezive primitke i dali poduzetnicima mogućnost da nagrade svoje radnike. Kada bi zbrojili naknade koje je moguće isplatiti, radi se o jednom značajnom iznosu. Jedan dio trgovačkih lanaca se odlučio za isplate pred Božić i mi to apsolutno podržavamo”, rekao je.
“Nitko Vladi ne može prigovoriti da se ponaša nepoduzetnički”
Primorac je kazao da je država pomagala svim subjektima.
“Snižavali smo npr. PDV, stvarali smo okruženje za sve poduzetnike u kojima im omogućavamo razvoj, svim našim naporima, od uvođenja eura, pristupanja Schengenu… Poduzetnici mogu biti uvjereni da je ova Vlada predana odgovorne ekonomske politike i stvaranju pozitivnog okruženja za poduzetnike. Mislim da Vladi nitko ne može prigovoriti da se ponaša nepoduzetnički”, ističe.
“Imali smo niz razgovora, kako s pojedincima unutar HDZ-a, kao i s koalicijskim partnerima. Svi su podržali ovaj prijedlog u ovom obliku kakav će biti upućen u javno savjetovanje. Ja mislim da će ovaj prijedlog naići na podršku i u oporbenim redovima. Sumnjam da bi bilo tko imao nešto protiv ovakvog poreza”, dodaje.
O porezu govorio i Plenković
O porezu je na sjednici Vlade danas govorio i premijer Andrej Plenković.
“U javno savjetovanja šaljemo Zakon o dodatnom porezu na dobit. To znači da oni koji imaju više pomognu onima koji imaju manje. Smatramo da bi ovakva vrsta poreza bila solidarni doprinos. Naglašavam, ovo je kriza koja zahtijeva da oni koji imaju više pomognu onima koji imaju manje. Ne radi se o kažnjavanju onih koji su uspješni”, poručio je Plenković, piše N1.
Tekst se nastavlja ispod oglasa