Nakon mjesec dana dorađivanja Hrvatskom saboru vratio se konačni prijedlog poreznog paketa. Na snazi trebao biti od Nove godine. Iako se mijenja čak sedam zakona, u javnosti je stvoren dojam da je samo jedna novost – uvođenje poreza na nekretnine. Prosvjed malih iznajmljivača i drugi oblici njihovih pritisaka na Vladu ipak su donijeli neke promjene.
> Vlada ipak unosi promjene u poreznu reformu: Evo što se mijenja
Porez na nekretnine ipak će biti manji – od 60 centi do 8 eura. Potpuno će ga biti oslobođen domaćin kojem nekretnina za najam služi i za stalno stanovanje. Izmjene paketa poreznih zakona zastupnicima je predstavio ministar financija Marko Primorac. Na takve izmjene dijelom su utjecali i prosvjedi malih iznajmljivača. Međutim, neki oporbeni zastupnici smatraju da one nisu dovoljne.
Primorac odbacuje tvrdnju kako je porez na nekretnine – harač
Također, porezne izmjene omogućit će onima koji se nakon najmanje 2 godine vrate iz inozemstva, da 5 godina budu oslobođeni poreza na dohodak. Vijest donosi HRT.
Među izmjenama je i povećanje osnovnog osobnog odbitka na 600 eura. Prag za ulazak u sustav poreza podignut će se s 40 000 na 60 000 eura. Sve najavljene izmjene na snazi bi trebale biti od početka iduće godine.
> Tko kupuje nekretnine? Više od pola kupaca plaća gotovinom
Potpredsjednik Vlade i ministar financija Primorac odbacio je tvrdnje oporbenih zastupnika da se porezom na nekretnine uvodi harač, nekomu nešto otima ili ‘uvodi nešto neviđeno’. Pozvao ih je da ne plaše nepotrebno građane. Oporbeni saborski klubovi uglavnom su kritizirali vladine prijedloge poreznih izmjena. Ocijenili su da će negativno utjecati na demografiju, dok iz HDZ -a navode suprotno.
– Riječ je o transformaciji poreza za kuće na odmor na porez na nekretnine, mogli smo čuti kako se uvodi harač, nekoga udara, nastoji nekome nešto oteti, uvodi nešto što dosad nije viđeno, takvim narativom stvara se negativna percepcija i zabluda, plaše nepotrebno građani, kazao je Primorac predstavljajući u Saboru izmjene i dopune paketa šest poreznih zakona.
> Bulj: Porez na nekretnine je antidemografska mjera i udar na naše naslijeđe
To ne bi trebao biti posao zastupnika, nego rasvjetljavati istinu i umiriti ljude ako postoje neke dileme. Ovdje ne postoji razlog za zabrinutost, posebno ne za one koji imaju nekretninu u kojoj žive ili koja je u dugoročnom najmu, poručio je ministar zastupnicima.
Tim poreznim izmjenama, kazao je ministar, cilj je stvaranje tržišta koje omogućuje priuštivo stanovanje.
Bulj: Neću uvoditi porez na nekretnine
S njime se nisu složili oporbeni zastupnici.
Miro Bulj (Most) ponovio je da on u Sinju, bez obzira na zakonsku obvezu, neće uvoditi porez na nekretnine. Rekao je i kako neće haračiti svoj narod. Vladu je pozvao da uvede poreze bankama i stranim trgovačkim lancima koji izvlače golemu dobit.
> Novotny o porezu na nekretnine: ‘Mlitav zakon koji neće riješiti probleme’
I Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti) ocjenjuje da je novi porez pljačka naroda, onoga što su naslijedili od očeva i majki, djedova i baka. Prebacivanjem odgovornosti na lokalne čelnike, nekretnine u prvom redu do mora bit će manje oporezivane od nekih na kontinentu, tvrdi i predlaže uvođenje poreza na nekretnine po tržišnoj vrijednosti nekretnine. Izrazio je čuđenje što će porez na nekretnine obuhvatiti i nekretnine iseljenih Hrvata.
– Ljude koje ste protjerali sada ćete oporezivati, a lokalni proračuni će se puniti na njihov račun, rekao je Pavliček. Zaključio je da takav zakon šalje poruku mladima i iseljenim Hrvatima da ne ostaju i ne vraćaju se u Hrvatsku.
Slično stajalište ima i Bulj koji je istaknuo da Hrvatska mora poduzeti mjere za povratak ljudi, a ne ih dodatno opterećivati. Porez će dodatno opteretiti građane i utjecati na demografski pad. Nužno je smanjiti poreze i omogućiti mladim obiteljima bolje uvjete za život, zaključio je.
> Porez na nekretnine: Ovih 11 stvari morate znati
Izvor: Narod.hr/HRT vijesti