Na tržištu nekretnina u prvoj polovini 2024. godine ostvareno je 67.415 kupoprodaja nekretnina, što je 0,86 posto manje nego lani. Prema analizi stručnjaka više od polovica kupaca nekretnina plaća gotovinom, a dob najčešćih kupaca je od 30 do 40 godina. Zbog izostanka programa subvencioniranih stambenih kredita trend kupnje nekretnine preusmjerio se s urbanih na ruralna područja.
Trešnjevka sjever najtraženiji je kvart u Zagrebu
Otprilike 3,7 mjeseci potrebno je prodavatelju da proda nekretninu u Zagrebu, a razlika između tražene i realizirane cijene pri transakciji je 9,1 posto. Najprodavaniji stanovi imaju između 45 do 65 m2, a Trešnjevka sjever najtraženiji je kvart u Zagrebu. Uz nju velik interes kupaca je i za nekretnine na području četvrti Novi Zagreb – istok te Trešnjevke jug. No centar grada i Maksimir pak, kao i prethodnih godina, ostaju među najpoželjnijim kvartovima, piše Večernji list.
Najniži postotak kupnje stanova u prvoj polovini 2024. godine u metropoli zabilježen je u podsljemenskoj zoni, na Peščenici te u četvrti Podsused – Vrapče. Navedeni podaci dio su statistike tržišta nekretnina za prvu polovinu 2024. godine sažetog u biltenu koji potpisuju Jelena Kravoščanec Todorović i Martina Mataić Škugor iz Operete.
>Nenad Bakić upozorio na demografski kolaps i povezao ga s tržištem nekretnina
U prvom kvartalu 2024. godine tržište nekretnina zabilježilo je smanjenu aktivnost
Autorice biltena tvrde da je u prvom kvartalu 2024. godine tržište nekretnina zabilježilo smanjenu aktivnost, što se izravno može povezati s izostankom programa subvencioniranih stambenih kredita (tzv. APN krediti).
U drugom kvartalu 2024. godine tržište je ponovno oživjelo povećanim interesom kupaca te se vratilo u uobičajenu dinamiku kupnje i prodaje. Na hrvatskom tržištu nekretnina tako je u prvoj polovini 2024. godine ostvareno 67.415 kupoprodaja nekretnina, što je 0,86% manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
U tom razdoblju poljoprivredna zemljišta bilježe pad broja transakcija od 2,98%, a građevinska zemljišta bilježe porast od 2,07%. Ukupno je ostvareno 13.339 kupoprodaja stanova/apartmana, što predstavlja pad od 7,96% u odnosu na prvo polugodište 2023. Promatraju li se županije, Primorsko-goranska bilježi znatan porast od 16% prodaje nekretnina te Zagrebačka županija, u kojoj je ostvaren porast od 13,5%.
>Stižu porezne olakšice: Evo koliko će uštedjeti kupci prve nekretnine
Preusmjeravanje interesa prema lokacijama izvan glavnih urbanih centara
Autorice biltena tvrde da ovi trendovi sugeriraju preusmjeravanje interesa prema lokacijama izvan glavnih urbanih centara. Oni nude dobru infrastrukturu i povezanost s većim gradovima. Građani sve više biraju takve lokacije jer omogućuju kupnju većih stambenih površina, uz stvaranje boljih uvjeta za kvalitetniji život.
Kako ističu Jelena Kravoščanec Todorović i Martina Mataić Škugor, dominira kupnja vlastitim sredstvima, s udjelom od 55 posto svih kupnji. Pri tomu je, kažu, važno napomenuti da se često radi o više uzastopnih transakcija, pri čemu je prva najčešće financirana kreditom poslovne banke.
”Najčešći kupci nekretnina imaju između 30 do 40 godina (31%). Stanovi se najčešće kupuju u Zagrebu i kupuju ih uglavnom oni koji ne žive u njemu. Motiv je školovanje djece ili investicija”, zaključuju autorice biltena.
Izvor: narod.hr/Večernji list
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.