Vlada je na prvoj ovogodišnjoj sjednici prihvatila Nacrt konačnog prijedloga zakona o prijenosu vlasništva nekretnina na Sindikalni fond nekretnina i na sindikate. Ovim se zakonom rješava pitanje dijela nekretnina na kojima su u doba SFRJ-a pravo korištenja ili raspolaganja imale bivše društveno-političke organizacije. Najvažnije promjena u odnosu na prvo čitanje je uvođenje mogućnosti da država ili jedinice lokalne samouprave (JLS) iskoriste mogućnost prvokupa u skladu s primjedbama sa saborske rasprave.
Zakonom se uređuje prijenos prava vlasništva pojedinih nekretnina na kojima su pravo raspolaganja ili pravo korištenja imali bivše društveno-političke organizacije i priznavanje prava vlasništva na pojedinim nekretninama Sindikalnom fondu nekretnina, odnosno na pojedinim sindikatima, te osnivanje Sindikalnog fonda nekretnina i druga pitanja u vezi s tim.
Odgađanje odluke
Republika Hrvatska je na temelju članka 38. Zakona o udrugama (Narodne novine, br. 70/1997., 106/97. i 20/2000., u daljnjem tekstu: Zakon o udrugama) stekla brojne nekretnine koje je na temelju članka 38. stavka 6. bila obvezna raspodijeliti na pojedine sindikate.
Naime, nakon što je stupio na snagu Zakon o udrugama, nekretnine su trebale privremeno prijeći u vlasništvo Republike Hrvatske, a onda se prenijeti u vlasništvo sindikata, sukladno njihovom dogovoru.
Međutim, kako se sindikati nisu na vrijeme dogovorili, odluku je trebao donijeti Hrvatski Sabor koji je to u tom trenutku propustio učiniti. Također, ovim se Zakonom uređuje i način osnivanja, ustrojstvo, djelatnost, prava i obaveze, namjena, način upravljanja i raspolaganja nekretninama, namjena i način korištenja sredstava, izvori financiranja te druga pitanja vezana uz djelovanje Sindikalnog fonda nekretnina, stoji u prijedlogu zakona.
>Vučemilović: Peović i društvo opet bi otimali imovinu kao i njihovi komunistički prethodnici
Na dijelu nekretnina vodili su se ili su u tijeku sudski postupci za upis prava vlasništva, iseljenja, naplate najamnine ili zakupnine te za povrat stečenog prava bez osnove. Od ukupno 110 lokacija na kojima su se nalazile sporne nekretnine, protekom vremena i nakon očevida utvrđeno je da pojedine nekretnine nije moguće vratiti te je utvrđen konačni broj od 35 lokacija koje su pogodne za povrat u vlasništvo na Sindikalni fond nekretnina ili na točno određene sindikate odnosno sindikalne središnjice.
Zašto se zakon donosi?
Ovim se Zakonom rješava pitanje dijela nekretnina na kojima su u doba Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije pravo korištenja ili raspolaganja imale bivše društveno-političke organizacije, između ostalih Savez sindikata Hrvatske i sindikati registrirani kao društvene organizacije. Pravo korištenja ili raspolaganja tih nekretnina nije pretvoreno u pravo vlasništva, već su takve nekretnine prešle u vlasništvo Republike Hrvatske na temelju Zakonu o udrugama („Narodne novine“, br. 70/97.; dalje Zakon o udrugama iz 1997.).
Osnovna ideja zakona je da se većina nekretnina prebaci na zajednički Sindikalni fond nekretnina kojim bi upravljali sindikati u skladu s ranijim sporazumom, dok bi manji dio nekretnina pripao točno određenim sindikatima koji te nekretnine koriste. Kako je vlasništvo na nekretninama dugo vremena bilo sporno, u međuvremenu su pojedine nekretnine, po drugim zakonskim osnovama, ili prilikom obnove zemljišnih knjiga, prešle u vlasništvo trećih osoba, najčešće jedinica lokalne samouprave.
>Hasanbegović: Mnogi i danas uživaju u ratnom plijenu iz 1945. i uzurpaciji tuđeg vlasništva
Na svim nekretninama koje, prema mišljenjima sindikata, trebale prijeći u vlasništvo sindikata (ukupno 110 nekretnina) u međuvremenu su napravljeni očevidi. U pravilu nekretnine nisu u dobrom stanju, u posjedu su sindikata koji ne ulažu u nekretnine jer pitanje vlasništva nije konačno riješeno.
Dobili 35 nekretnina
Nakon obavljenih očevida i nekoliko krugova konzultacija, postignut je dogovor oko 35 nekretnine koje bi bile pogodne za povrat sindikatima, navodi se u obrazloženju.
Neke od nekretnina su Sindikalni dom u Zagrebu, Dom grafičara te dio Doma učitelja koji koriste sindikati, ali i sindikalna odmarališta u Crikvenici (Villa Ružica) i Iki. Cijeli popis pogledaju na dnu dokumenta:
Izvor: narod.hr