Ministar gospodarstva Darko Horvat u srijedu je u stanci sastanka s kineskim izaslanstvom koje je obišlo brodogradilišta Uljanik i 3. maj, izjavio kako je u razgovorima s Kinezima naznačena mogućnost nastavka proizvodne djelatnosti u Puli i Rijeci, koja ne mora biti u cijelosti povezana s brodogradnjom.
Horvat, koji se sastao s izaslanstvom China Shipyard Industry Corporationa (CSIC) u zagrebačkoj Zračnoj luci Franjo Tuđman, rekao je kako za hrvatsku stranu “nije strana priča o diverzifikaciji proizvodnje” na obje lokacije, s obzirom da CSIC radi u brodogradnji, ali iz te djelatnosti ima tek oko 20 posto ukupnoga prihoda te da je zapravo riječ o vrlo diverzificiranoj industrijskoj kompaniji.
“Ponuđena je i jedna i druga lokacija, ne samo isključivo u kontinuitetu brodogradnje već u investiranju i zajedničkom naporu da se na tim lokacijama možda proizvodi nešto drugo”, rekao je Horvat.
“Ako u ovom trenutku oni (Kinezi) ne vide prosperitet odnosno mogućnost kontinuiteta brodogradnje u Puli i Rijeci, mi želimo na tim lokalitetima zadržati proizvodnu djelatnost”, istaknuo je.
Dodao je kako je diverzifikacija proizvodnog segmenta koji je u portfelju CSIC-a dobrodošla i u Pulu i u Rijeku.
Ocijenio je da namjere kineske strane shvaća ozbiljnima i da je optimist.
Od kineske strane, kako je rekao, ne očekuje se financiranje brodova koji nisu završeni, a startna pozicija su novi projekti, s drugačijom filozofijom i izvorima financiranja te, kako je naglasio, neće više biti državnih jamstava.
Horvat je otklonio da će Kinezi konačnu odluku u investiranju u hrvatska brodogradilišta donijeti danas, te se nada da će se za nekoliko tjedana javiti i reći što nude.
Upitan što će biti ako se račun Uljanika ne odblokira, rekao je kako je sud rekao da tada slijedi stečaj te da je taj signal Vladi vrlo jasan, kao i njena poruka da nema više dosadašnjeg modela financiranja brodogradnje.
Istaknuo je da perspektiva koju nude kineski partneri postoji, a vidjet će se hoće li biti prihvatljiva.
Vlada, kako je rekao, pred Kineze ne postavlja rok za njihov odgovor te je istaknuo da im je vrlo transparentno prikazano stanje u brodogradilištima.
Novinare je zanimao i ministrov odgovor na pitanje zašto lokalni čelnici moraju odlučivati o raspodjeli državnog poljoprivrednog zemljišta, a on je odgovorio da je zakon o izvanrednoj upravi jasan kao i mišljenje Državnog odvjetništva te ustvrdio da da je problema bilo s tri jedinice lokalne samouprave, a sada samo s dvije.
Kaže da je sporno manje od 3.000 hektara što čini samo sedam posto ukupni površina koje se ugovorima zrcale na nova društva Fortenova grupe. Siguran je da će u sljedećih nekoliko dana i to biti riješeno. (H)
Izvor: narod.hr/hina