Site icon narod.hr

Ministar vanjskih poslova Crne Gore u posjetu RH; Otvorena pitanja iz Domovinskog rata

ministar

Zagreb, 21.12.2023. - Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman sastao se s crnogorskim kolegom Filipom Ivanovićem. Na fotografij Filip Ivanović, Gordan Grlić Radman. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

Novi ministar vanjskih poslova Crne Gore, Filip Ivanović, za svoj prvi službeni bilateralni posjet izabrao je Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povratak školskog broda Jadran, odšteta logorašima i razgraničenje na moru neka su od otvorenih pitanja koje Hrvatska želi riješiti s Crnom Gorom, rekao je šef diplomacije Gordan Grlić Radman svom novom crnogorskom kolegi. Najavili su i da će to činiti u „prijateljskoj” komunikaciji na bilateralnoj razini.

>Crna Gora dobila proeuropsku vladu uz podršku proruskih i prosrpskih snaga; Von der Leyen oduševljena

Gordan Grlić Radman je naglasio kako RH želi riješiti neriješena pitanja s Crnom Gorom iz Domovinskog rata

Filip Ivanović, novi ministar vanjskih poslova Crne Gore iz redova Pokreta Europa sad (PES), imenovan je krajem listopada. On je za svoj prvi službeni bilateralni posjet odabrao Hrvatsku, zemlju koja je „susjed, partner i saveznik”.

„Odnosi između Crne Gore i Hrvatske veoma su dobri. Karakterizira ih redovan politički dijalog, kao i zajednička europska i euroatlantska perspektiva”, rekao je Ivanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gordan Grlić Radman, rekao mu je kako Hrvatska želi riješiti pitanje odštete za osobe koje su tijekom Domovinskog rata bile u zatočeništvu u logorima u Crnoj Gori. Nadalje, Radman navodi i pitanje povrata školskog broda Jadran, pitanja zajedničke vojne imovine i pitanja granice na moru. Hrvatski ministar pozvao je i na rješavanje vlasničkog pitanja Hrvatskog doma u Donjoj Lastvi.

Radman uputio i kritike zbog bazena u Kotoru

Radman i Ivanović su razgovarali i o logoru Morinj u kojem su bili zatočeni Hrvati. Grlić Radman je zahvalio Podgorici što ga je obilježila spomen-pločom, no i kritizirao što je bazen u Kotoru dobio ime po njegovom zapovjedniku, pozvavši da se to promijeni.

Ivanović je rekao kako je Podgorica posvećena da se ta pitanja rješava kroz izravan dijalog, u duhu „prijateljstva, dobrosusjedstva i strateškog partnerstva”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

RH pomaže Crnoj Gori na njenom europskom putu

On je rekao da nova crnogorska vlada „s pažnjom prati i pozdravlja” posvećenost i uspjehe hrvatske vlade na vanjskopolitičkom planu. Te da iznimno cijeni njezinu pomoć Crnoj Gori na njezinom europskom putu.

„Vaši dosadašnji uspjesi su inspiracija za zahtjevne reformske procese koji su pred nama”, rekao je crnogorski ministar, pa naglasio da je „punopravno članstvo u EU-u strateški cilj Crne Gore i opredjeljenje koje nema alternativu”. „Hrvatska stoji na raspolaganju za sve ono što će biti potrebno Crnoj Gori”, naglasio je pak Grlić Radman.

>Crna Gora: Osvanuli panoi s dubrovačkim velikanima i natpisom Srbi smo! reagirao i MVEP

PES, stranka iz koje dolazi Ivanović, sastavila je vlast s prosrbinom Mandićem

Ivanovićev PES, iz čijih redova dolaze i crnogorski premijer i predsjednik, formirao je vlast s proruskim i prosrpskim Demokratskim frontom Andrije Mandića. Mandić je tijekom vikenda viđen u stožeru srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, uz predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mandić je nedavno postao predsjednik crnogorskog parlamenta. No Ivanović je rekao kako to ne znači da Crna Gora, članica NATO-a i zemlja zapadnog Balkana koja je najdalje napredovala u pregovorima o članstvu u EU-u, skreće s euroatlantskog puta.

Kazao je kako je Mandić u Beogradu bio u svojstvu predsjednika svoje stranke, te kako je vladajuća koalicija formirana na temelju sporazuma koji jasno iznosi vanjskopolitičke ciljeve – članstvo u Europskoj uniji, NATO članstvo, dobrosusjedski odnosi i regionalna suradnja. Grlić Radman rekao je da je „neuobičajena slika” Mandića u Vučićevom stožeru „pobudila interes saveznika”, piše Tportal prenoseći Hinu.

>Starešina: Srpsko-rusko preuzimanje Crne Gore kao pomno planirana operacija

Crnogorska prosrpska vlada

Podsjetimo da je u listopadu u Crnoj Gori, uz podršku proruskih i prosrpskih snaga, izabrana nova vlada. Na čijem je čelu bivši ministar financija Milojko Spajić iz pokreta Europa sad, a predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen osobno mu je čestitala na pobjedi.

Vladu 36-godišnjeg Milojka Spajića čine članovi njegova pokreta Europa sad, Demokrata Alekse Bečića koji je postao podpredsjednik vlade zadužen za sigurnost, Albanske nacionalne stranke i prosrpskog SNP-a. Kako je Narod.hr ranije pisao, Crnogorska vlada je dobila i podršku proruske i prosrpske desnice čiji predstavnici nisu članovi vlade, ali je njihov predsjednik, četnički vojvoda Andrija Mandić ranije izabran za predsjednika parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavljeno je da će nova vlada odgoditi popis pučanstva koji se trebao uskoro provesti.
Procrnogorska oporba je rekla da se ovdje radi o “etničkom inženjeringu” i nasilnom “posrbljavanju” Crne Gore. Raspravu u parlamentu o novoj vladi pratili su i prosvjedi više tisuća građana koji su izrazili protivljenje izboru četničkog vojvode Mandića za predsjednika parlamenta i općenito jačanju prosrpskih snaga.

>Crna Gora: Tko je Milatović, kojeg podržavaju SPC i srpski vrh?

”Proeuropskog” predsjenika Milatovića podržali SPC, prosrpske stranke i njihovi mediji te Šešelj

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović dolazi iz redova stranke ”Europa sad”, te želi da Crna Gora uđe u EU. Njega su na predsjedničkim izborima podržali Srpska pravoslavna crkva, prosrpske stranke i mediji, a među njima i Vojislav Šešelj.

Šešelj je tada rekao da je najvažnije da oni iz Srbije podrže Milatovića, da se riješi problem Đukanovića “a onda da se u nekoj normalnijom, tolerantnijoj atmosferi održe parlamentarni izbori i da se održi jedan pošten popis stanovništva“, kazao je Šešelj za TV Hepi.

Milatovićeve prosrpske veze i potezi kose se s njegovim ”proeuropskim” putom. On svoje ”europejstvo” nije pokazao u odnosu prema nacionalnim manjinama, hrvatskim i drugima u Crnoj Gori. Milatović, kako iznose i strani mediji, nikada nije zauzeo jasan vanjskopolitički stav prema Srbiji, Kremlju i ulozi SPC-a.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version