Crna Gora dobila proeuropsku vladu uz podršku proruskih i prosrpskih snaga; Von der Leyen oduševljena

vlade
Foto: FaH / snimka zaslona

Crnogorski parlament noćas je, uz podršku proruskih i prosrpskih snaga, izabrao novu vladu na čijem je čelu bivši ministar financija Milojko Spajić iz pokreta Europa sad, a predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen stigla došla je kako bi mu osobno čestitala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za novu vladu u parlamentu koji broji 81 zastupnika glasovalo je 46 glasova, 19 je bilo protiv a jedan suzdržan.

Suradnja sviju, od četnika preko Albanaca i crnogorskih nacionalista do prozapadnih snaga

Vladu 36-godišnjeg Milojka Spajića čine članovi njegova pokreta Europa sad, Demokrata Alekse Bečića koji je postao podpredsjednik vlade zadužen za sigurnost, Albanske nacionalne stranke i prosrpskog SNP-a.

>Crna Gora: Tko je Milatović, kojeg podržavaju SPC i srpski vrh?

Vlada je dobila podršku proruske i prosrpske desnice čiji predstavnici nisu članovi vlade, ali je njihov predsjednik, četnički vojvoda Andrija Mandić ranije izabran za predsjednika parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nova je vlada rezultat sporazuma s proruskim i prosrpskim snagama, prema kojemu će 2025. doći do rekonstrukcije kada bi i njihovi predstavnici mogli postati članovi vlade.


Spajić je zastupnicima obećao da će u prvoj godini njegova mandata prosječna plaća u Crnoj Gori biti 1.000 eura, a da će najniža mirovina već od svibnja iznositi 450 eura.

Oporba tvrdi da će nova vlada biti pod izravnom kontrolom prosrpske i proruske desnice.
“To znači da će 44. vlada biti entieuropska, anticrnogorska i proruska”, rekao je Danijel Živković iz Demokratske partije socijalista.

Von der Leyen ‘čekala pred vratima’ kako bi čestitala novom predsjedniku vlade

Među prvima koji su čestitali Spajiću na izboru bila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Ona se nalazi u Podgorici, gdje je poručila da će Komisija investirati u “crnogorske reformske napore” u okviru paketa od šest milijardi eura “za naše partnere na zapadnom Balkanu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Milojko Spajić bio je ministar financija u vladi vladi izabranoj 2020., godine i tada je, tijekom jednogodišnjeg mandata, zajedno s ministrom gospodarstva a sadašnjim crnogorskim predsjednikom Jakovom Milatovićem povećao najnižu plaću s 220 na 450 eura.

>Crna Gora: Tko je Milatović, kojeg podržavaju SPC i srpski vrh?

Spajić se školovao u Japanu, Kini i Francuskoj, radio je u Aziji u globalnoj bankarskoj grupaciji Goldman Sachs i bio partner Venture Capital fonda u Singapuru.

Ambiciozni gospodarski planovi i kompromisi sa svima

Najavljeno je da će nova vlada odgoditi popis pučanstva koji se trebao uskoro provesti.
Rezultat je to Spajićevih dogovora s najrazličitijim političkim snagama, u ovom slučaju odgodu popisa tražila je procrnogorska oporba koja tvrdi da je riječ o “etničkom inženjeringu” i nasilnom “posrbljavanju” Crne Gore.

Prosvjedi i poruke protivljenja Srbiji

Raspravu u parlamentu o novoj vladi pratili su i prosvjedi više tisuća građana koji su izrazili protivljenje izboru četničkog vojvode Mandića za predsjednika parlamenta i općenito jačanju prosrpskih snaga.

>Geopolitička analiza: Pokušaji revizije Miloševićevog poraza 90-ih i njihov kraj!?

Prosvjednici su nosili transparente na kojima je pisalo “Vučiću, džukelo slomit ćeš zube na Crnoj Gori”, “Izgubismo Drugi svjetski rat”, “Ne četničkoj vladi”.

Organizatori prosvjeda poručili su kako će “braniti Crnu Goru”, naglasivši kako Srbija i Srpska pravoslavna crkva kradu crnogorski povijest i kulturu.

Jelena Marković iz Liberalne stranke pozvala je EU i NATO da zaštiti Crnu Goru. “Mi nismo Srbi i nikad nećemo biti”, poručila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.