Starešina: Srpsko-rusko preuzimanje Crne Gore kao pomno planirana operacija

Starešina
Foto: Narod.hr

Bjelorusija na Jadranu, kao alternativno ime Crne Gore, više uopće nije ni šaljivo, piše Višnja Starešina u kolumni za Lider.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Doduše, predsjednik nove crnogorske vlade Milojko Spajić najavio je da će njegovi vanjskopolitički prioriteti biti ‘punopravno članstvo Crne Gore u EU-u, aktivno i kredibilno članstvo u NATO-u, unaprjeđenje dobrosusjedskih odnosa i jačanje uloge u multilateralnim organizacijama‘.

Njegov stranački kolega i aktualni crnogorski predsjednik Jakov Milatović pripremio je ista takva obećanja za šeficu EK-a Ursulu von der Leyen koja se ovih dana uputila pružiti ‘europsku perspektivu‘ državama zapadnoga Balkana.

>Crna Gora dobila proeuropsku vladu uz podršku proruskih i prosrpskih snaga; Von der Leyen oduševljena

Uostalom, Europa sad ime je njihove stranke/pokreta s kojom su dovršili svrgavanje s vlasti višedesetljetnog vladara Crne Gore Mile Đukanovića, za čije je vladavine Crna Gora ostvarila državnu samostalnost i postala članica NATO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kontrola svih poluga vlasti

Ali više se čak ni briselskim političkim namještenicima ne može za ozbiljno prodati priča o prozapadnoj orijentaciji države čiju vladu de facto kontrolira ruski čovjek u Crnoj Gori, četnički vojvoda Andrija Mandić, koji će sa svojom strankom Za budućnost Crne Gore prema koalicijskom sporazumu u prvoj godini podupirati vladu bez sudjelovanja u ministarskim kvotama, a poslije će ga punopravno integrirati.

Nitko u Washingtonu ili Bruxellesu više ozbiljno ne vjeruje vlasti čiji su čelni ljudi Jakov Milatović i Milojko Spajić, političari proizvedeni u laboratorijima srpskog odnosno ruskog sveta, kao trojanski konj preko kojega će Srbija odnosno Rusija (ponovno) preuzeti Crnu Goru.

>Crna Gora: Osvanuli panoi s dubrovačkim velikanima i natpisom ‘Srbi smo!’; reagirao i MVEP

No dok je SAD nakon za Zapad izgubljenih izbornih bitaka u Crnoj Gori, u kojima je zapravo teren prepustio Srbiji i Rusiji, barem otvoreno zabrinut sastavom nove crnogorske vlade, EU, koji se jedva ujedinio oko rusko-ukrajinskog rata i očekivano ozbiljno razjedinio oko palestinsko-izraelskoga, u slučaju Crne Gore pravi se da još ipak mora verificirati tu rusko-srpsku podvalu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da se nova crnogorska vlada mora pokazati na djelu. Mora se uvjeriti da je politički projekt stvoren u beogradskim i moskovskim laboratorijima, koji provode njihovi pijuni, zaista antizapadno usmjeren. A i ne zna što će kad se uvjeri u to.

Na drugoj strani, srpsko-rusko preuzimanje Crne Gore pokazuje se kao pomno planirana operacija. Glavnu ulogu u njoj odigrala je Srpska pravoslavna crkva (SPC): od organiziranja litija kojima je politički mobilizirala crnogorske Srbe protiv Đukanovića i dovela njegovu stranku do prvoga gubitka vlasti 2020. do potpore političkom projektu Europa sad uoči ovogodišnjih predsjedničkih i parlamentarnih izbora.

Za mnoge je bilo iznenađenje što je SPC uoči parlamentarnih izbora podržao ad hoc pokret/stranku Europa sad, a ne vojvodu Mandića. Sada je svima jasno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Geopolitička analiza: Poraz SAD-a u Crnoj Gori ili ‘hibridni’ pad tamošnjeg ‘crnog jastreba’

Retorički proeuropska stranka Europa sad uz potporu Andrije Mandića osigurala je srpsku kontrolu svih poluga vlasti u Crnoj Gori. Ima predsjednika države (Milatovića), premijera (Spajića) i predsjednika parlamenta (Mandića).

Ključni joj je zadatak provesti popis stanovništva u Crnoj Gori. I to takav popis stanovništva koji će pokazati da su Srbi postali većinsko stanovništvo u državi.

Osim toga, bilo bi poželjno da Zapad prizna rezultate tog popisa kao vjerodostojne. Ali ako ih i ne prizna, za prosrpske opcije ti će rezultati biti temelj daljnjeg djelovanja.

Nema odgovora na ‘dogovor‘

Prema posljednjem popisu u Crnoj Gori iz 2011. godine, Crnogorci su tvorili 45 posto stanovništva, Srbi 29 posto, a popis 2021. nije održan zbog pandemije korone. Ili realnije objašnjenje: zato što prosrpske političke opcije još nisu kontrolirale sve poluge vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi popis, koji će odrediti buduća politička zbivanja u Crnoj Gori, trebao se provesti od 1. do 15. studenoga. Premijer Spajić je zbog poziva iz Bruxellesa i Washingtona najavio njegovu odgodu, ali samo za trideset dana.

Crnogorske su stranke pak već najavile njegov bojkot, proglasivši popis srpskim političkim inženjeringom.

>Analiza: Projekt Velika Srbija/’Srpski svet’ – zašto je Vučić opasniji od Miloševića?

S druge strane, glavni politički akteri srpskog sveta na zapadnom Balkanu, Milorad Dodik i Aleksandar Vučić, već su duboko u kampanji.

Vučić je unaprijed najavio kako će popis pokazati da su Srbi većina u Crnoj Gori, a Dodik pozvao Vučića i patrijarha Porfirija da ‘sjednu zajedno‘ i dogovore se o ujedinjenju Srbije, Republike Srpske i Crne Gore.

Dodik, Vučić i Porfirije već su sigurno ‘sjeli zajedno‘ i dogovorili se. Koliko vidim, Hrvatska, a ni Zapad, zasad nema odgovore na taj ‘dogovor‘ koji sigurno vodi u ozbiljnu destabilizaciju. I ozbiljan poraz zapadne politike na Balkanu.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.