Ministarstvo zdravlja poništilo naputak o naknadama za godišnje odmore

Ministarstvo zdravlja poništilo je naputak o obračunu naknade za godišnje odmore zaposlenima u zdravstvu zbog kojeg su liječnici proteklih dana prijetili tužbama, te obećava da će svima kojima su proteklih godina bile isplaćivane nezakonite naknade biti vraćena razlika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dopis o poništenju spornog naputka iz kolovoza 2012. o isplati naknada za godišnje odmore jučer je iz Ministarstva proslijeđen Fini, a dobili su ga i ravnatelji svih bolnica i poliklinika u Hrvatskoj, doznaje Hina.

Svima oštećenima razlike će biti vraćene

Svima za koje se utvrdi da su im proteklih godina nezakonito isplaćivane naknade za godišnji odmor, razlike će biti vraćene. To je načelno prošloga tjedna dogovoreno sa sindikatima, kažu u Ministarstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski liječnički sindikat (HLS) i Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) prosvjedovali su i najavljivali tužbe zato što su zdravstvenim djelatnicima od kolovoza 2012., na temelju naputka Ministarstva, naknade za godišnje odmore obračunavane s obzirom na vrijednost prosječne satnice, a ne ukupnih primanja u zadnja tri mjeseca.

Zbog toga su liječnicima, koji rade neradnim danima i noću, te imaju prekovremene sate, dežurstva i pripravnosti, naknade za godišnje odmore bile se manje i do 3500 kuna, ustvrdili su HLS i HUBOL i zatražili od Ministarstva da smjesta prekine s takvom praksom, koja je suprotna Zakonu o radu (ZOR) i Kolektivnom ugovoru.

Sazvano je Povjerenstvo za tumačenje kolektivnog ugovora koje je donijelo zaključak u njihovu korist, u kojem se navodi da “za vrijeme korištenja godišnjih odmora radniku pripada pravo na naknadu plaće u visini prosječne mjesečne bruto plaće koja mu je isplaćene u posljednja tri mjeseca”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HLS i HUBOL pozdravljaju odluku Ministarstva o poništenju naputka, no predsjednik HLS-a Ivica Babić kaže da treba pričekati i vidjeti kako će ta odluka biti provedena u praksi.

Najavljuje da će HLS tražiti da se sve ovogodišnje nezakonitosti u obračunu isprave odmah, a za dugove iz protekle dvije godine zagovara sporazumno rješenje kako bi se izbjegli sudski troškovi.

“Osobna je stvar svakog liječnika hoće li tužiti poslodavca ili će se odreći svojih potraživanja, no ako se netko odluči putem suda tražiti svoja prava imat će na raspolaganju pomoć sindikata”, kaže Babić te ističe da po novom ZOR-u zastara nastupa tek nakon pet godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo jedna bolnica morat će vratiti 800.00 kuna

U Ministarstvu zdravlja još ne znaju koliko će vraćanje razlike stajati državni proračun, no vjerojatno se radi o velikim sredstvima, budući da se to mora platiti svima zaposlenima u zdravstvu kojima se plaće obračunavaju iznad redovnog fonda sati, jer imaju prekovremene, dežurstva i sl., kaže predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske Spomenka Avberšek.

Kao primjer navodi Dječju bolnicu u Klaićevoj, gdje je sindikat još 2012. godine tužio poslodavca zbog nezakonitog obračunavanja naknada za godišnje odmore. Nakon što je sud presudio u njihovu korist, bolnica mora svojim oštećenim radnicima za tri godine isplatiti ukupno 800.000 kuna.

“Kako se moglo dogoditi da Ministarstvo nastavlja s nezakonitim obračunavanjem naknada i nakon što je sud u svibnju ove godine presudio u korist radnika”, pita Avberšek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz HUBOL-a, koji je proteklih dana više puta javno upozoravao na nezakonitu praksu, također pitaju “tko će za sve to snositi odgovornost i na koji način”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.