Ministrica Pejčinović Burić na proširenom sastanku Višegradske skupine

Foto: fah

Ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić sudjelovala je u petak u Souniu u Grčkoj na sastanku ministara vanjskih poslova Višegradske skupine, Mađarske, Poljske, Slovačke i Češke te Kvadrilaterale, uz Hrvatsku, Grčke, Rumunjske i Bugarske kao i Slovenije i Cipra s državama zapadnog Balkana na kojem se razgovaralo o budućnosti Europe, proširenju Europske unije i energetici, priopćio je MVEP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović je sudjelovala  2015. godine Balatonfüredu u Mađarskoj na summitu Višegradske skupine gdje je predstavila projekt LNG terminala na Krku i Inicijativu Jadran-Baltik-Crno more u svrhu energetske, političke i gospodarske neovisnosti zemalja članica Višegradske skupine i Republike Hrvatske.

Srpska diplomacija radi posao za svoju zemlju, što radi hrvatska?

U Višegradsku skupinu prvi puta smo zvani već 1991. godine, a drugi puta 2014. kada je mađarski ministar vanjskih poslova Tibor Navracsics predložio da se Višegradska skupina, popularno znana kao V4, proširi na Hrvatsku i Sloveniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Viktor Orban je u predizbornom govoru u travnju ove godine spomenuo Hrvatsku uz članice Višegradske skupine:

“U središtu te borbe je pitanje koje će zemlje ostati van globalnog trenda koje kreiraju “migrantske zemlje koje sve više i više stvaraju mješanu populaciju, kulturu i ljude bez korijena”. Pitanje je hoće li Mađarska, zajedno sa Poljskom, Češkom, Slovačkom, Hrvatskom i možda Rumunjskom ostati van tog procesa i očuvati Mađarsku kao kršćansku, nacionalnu i mađarsku državu.”

Viktor Orban spomenuo Hrvatsku uz članice Višegradske skupine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ovom drugom sastanku u ovom formatu nakon sastanka održanog u Budimpešti 2017. Pejčinović Burić je posebno istaknula dodanu vrijednost suradnje u ovom formatu, koji omogućava razmjenu iskustava u traženju rješenja za pitanja u različitim područjima od zajedničkog interesa, poput energetike, infrastrukture, gospodarstva, migracija pa do sigurnosti, kohezijske politike i regionalnog razvoja, navodi se u priopćenju.

“Jedan od prioriteta hrvatskog predsjedanja Vijećem EU u prvoj polovici 2020. također će biti proširenje, a planiramo organizirati i Zagreb summit posvećen toj temi”, navodi se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.