Miro Gavran nominiran za nagradu Andersen!

Hrvatski centar za dječju knjigu nominirao je pisca Mira Gavrana za prestižnu svjetsku nagradu Andersen za 2016. godinu! Nominacijom za najveću nagradu za dječju knjigu Miro Gavran je u društvu najboljih svjetskih pisaca i ilustratora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Miro Gavran (1961) suvremeni je hrvatski književnik. Djela su mu prevedena na trideset i osam jezika. Dobio je dvadesetak književnih i kazališnih nagrada u zemlji i inozemstvu, a među njima i Nagradu „Central European time“, za najboljeg srednjoeuropskog pisca godine, koja mu je dodjeljena u Budimpešti, te Nagradu „Europski krug“ za promicanje europskih vrijednosti u svome književnom radu.

Napisao je osam  proznih knjiga za mlade čitatelje: „Svašta u mojoj glavi“ (Nagrada „Ivana Brlić Mažuranić“), „Oproštajno pismo“, „Kako je tata osvojio mamu“, „Zaljubljen do ušiju“, „Sretni dani“ (Nagrada „Mato Lovrak“), „Pokušaj zaboraviti“, „Ljeto za pamćenje“  i „Profesorica iz snova“ ( „Specijalna nagrada“ na Medjunarodnom festivalu književnosti  u Sofiji.)

Gavranovi romani „Zaboravljeni sin“ (uvršten na IBBY- evu „Časnu listu“) i „Kako smo lomili noge“ pisani su za odrasle no rado ih čitaju i mladi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegove knjige su premašile brojku od  200 izdanja u zemlji i inozemstvu.

U proteklih dvadesetak godina, Gavran je uvjerljivo najizvođeniji hrvatski kazališni pisac čije su drame i komedije premijerno igrale širom svijeta ( od New Yorka, Pariza, Krakova i Rotterdama, pa do Moskve, Mumbaija, Buenos Airesa, Bratislave, Praga, Atene, Rima…) , a vidjelo ih je više od tri milijuna  gledatelja.

Objavio je i knjigu „Igrokazi za djecu“ u kojoj je sabrao dvanest igrokaza pisanih za najmlađe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svake druge godine IBBY dodjeljuje Nagradu „Hans Christian.Andersen“ živućem piscu i ilustratoru za ukupan doprinos stvaralaštvu na području dječje knjige. Nagrada se sastoji od zlatne medalje i diplome a svečano se dodjeljuje na kongresu IBBY-ja. Andersenova nagrada za pisce dodjeljuje se od 1956. godine a za ilustratore od 1966. Odluku donosi međunarodni žiri od 13 članova.

Hrvatski centar za dječju knjigu kao Hrvatska sekcija IBBY ima pravo nominacije autora za Andersenovu nagradu na temelju uplate godišnje članarine od 2.000 CHF te odgovarajućih pristojbi za nagradu (250 CHF po autoru).

Odluku o izboru hrvatskog autora za nominaciju za Andersenovu nagradu donosi na svojim sastancima Nacionalni odbor za dječju knjigu. U Centru se priprema nominacija, dossier na engleskom jeziku i 5 do 10 naslova najboljih knjiga. Svakom članu žirija šalje se dossier autora i najmanje pet odabranih naslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U veljači 2016. bit će objavljena imena 5 finalista nagrade, a dobitnika ćemo saznati početkom travnja na Sajmu dječje knjige u Bologni.

Od 1996. do danas hrvatski kandidati za Andersenovu nagradu bili su pisci: Ivan Kušan, Luko Paljetak, Zvonimir Balog, Sunčana Škrinjarić, Višnja Stahuljak, Joža Horvat i Miro Gavran te ilustratori: Ivica Antolčić, Ivan Vitez, Vjekoslav Vojo Radoičić, Cvijeta Job i Svjetlan Junaković.

Hrvatski centar za dječju knjigu osnovan je u Knjižnicama grada Zagreba 1993. godine s misijom i vizijom razvoja i osnaživanja hrvatske dječje knjige i knjižničarstva te njihove promocije u zemlji i inozemstvu.

Od 1. siječnja 1995. Hrvatski centar za dječju knjigu postaje nacionalna sekcija međunarodne udruge IBBY (International Board on Books for Young People – Međunarodno vijeće za dječju knjigu) koje danas okuplja 79 zemalja članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.