Mladi poručili političarima: Ako ne poslušate ovaj glas, smatrat ćemo vas odgovornima za demografski bankrot!

Svjetski savez mladih Hrvatska

“Svjetski savez mladih Hrvatska proveo je istraživanje među mladima o njihovim stavovima prema osnivanju obitelji i o čimbenicima koji na to utječu. Ispitanici su istaknuli da bi imali dvoje ili troje djece te da bi ostali u Hrvatskoj kada bi im uvjeti to omogućavali”, rekla je Anita Ruso, članica izvršnog odbora Svjetskog saveza mladih Hrvatska dodavši kako u Hrvatskoj ne postoji politička volja za rješavanjem gorućeg problema – već 13 godina nemamo nikakav oblik demografske niti obiteljske politike. Naime, istraživanje je provedeno u dva dijela – fokus grupa u svibnju, zatim u srpnju internetskom anketom skupili su 800 različitih ljudi koji su dali svoje mišljenje o ovoj problematici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Programi političkih stranaka, koji u nekim oblicima spominju obiteljsku politiku, pokazali su se nedorasli situaciji jer donose površna i polovična rješenja”, rekla je dodavši kako se obiteljska politika ponovno svodi na puka obećanja i koristi se kao sredstvo dobivanja glasova, osobito među mladima.

Vipauc: Mladi zapostavljeni i siti obećanja koja nemaju realne rezultate

Marin Vipauc, voditelj pravnog tima, istaknuo je kako politički programi Narodne koalicije predvođena SDP-om, i koalicija Jedina opcije predvođene Živim zidom na ukupno 128 stranica svojih programa spominju samo dva puta mjere koje se izravno odnose na demografsku politiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, istaknuo je kako HDZ i Most te koalicija Za premijera – spominju neke mjere obiteljske politike, ali su one preopćenite, nisu sustavne i nisu mjerljive.

“Mladima se pristupa na jedan krajnje neodgovoran način. Ciljevi nisu zacrtani, a obećanja koja iznose nisu mjerljiva. Ako nešto nije mjerljivo, na koji način ćemo znati procijeniti provode li se te mjere i kako se uspješno provode?”, rekao je Vipauc dodavši da su mladi zapostavljeni i siti obećanja koja nemaju realne rezultate.

“Treba nam jasna obiteljska politika i demografska strategija – slogani i fraze neće zadržati mlade da ostanu u Hrvatskoj i da ovdje osnivaju svoje obitelji. Mi želimo konkretne mjere”, naglasio je Vipauc.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slavić Miljenović: Obiteljima, osobito mladim obiteljima, treba pomoć i fleksibilizacija sustava koja prati današnji način života

Jelena Slavić Miljenović, članica istraživačko tima, istaknula je kako samo istraživanje pokazuje kako više od 95 posto ispitanika u jednom trenutku svog života želi osnovati svoju obitelj i imati djecu.

“Glavne čimbenike koje su naveli kao relevantne na donošenje odluke u kojoj će se životnoj dobi odlučiti za prvo dijete su: nesigurna primanja i nedostatna financijska sredstva za podizanje djece, rješavanje stambenog pitanja, završetak školovanja i osiguravanje neovisnosti”, pojasnila je dodavši kao jedan od glavnih čimbenika navode strah od gubitka radnog mjesta nakon povratka s porodiljnog ili roditeljskog dopusta te drastično smanjenje prinosa za vrijeme trajanja tog dopusta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mjere koje će vladajuće strukture donositi u budućnosti moraju biti konkretne, provedive i sigurne te oko njih mora biti postignut društveni konsenzus”, rekla je dodavši kako Svjetski savez mladih predlaže sljedeće mjere: fleksibilno radno vrijeme i rad od kuće te poticaj poslodavcima koji omogućavaju takve mjere. Također, subvencioniranje polovice plaće jednog roditelja za obitelji s četvero i više djece te status roditelja odgajatelja s petero ili više djece.

“Obiteljima, osobito mladim obiteljima, treba pomoć i fleksibilizacija sustava koja prati današnji način života”, zaključila je Slavić Miljenović.

Burić: Poručujemo političarima: prije svega slušajte glas stručnjaka, demografa i ekonomista koji se bave ovim područjem

Ivan Burić, član istraživačkog tima, istaknuo je kako je jedno od krucijalnih pitanja ono povezano sa stambenim zbrinjavanjem dodavši kako država tu treba pomoći mladim obiteljima na način da subvencionira njihove stambene kredite. Prijedlog je da se ti stambeni krediti mogu sklopiti do 30. godine starijeg partnera čime bi se ohrabrivalo ranije osnivanje obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predložili su također dvije mjere za stabilnost obitelji: diferencirano oporezivanje dohotka te mjera mjesečnih poticaja.

“Diferencirano oporezivanje dohotka ovisilo bi o broju djece u obitelji te bi s novim djetetom i obitelji padala stopa kojom bi se oporezivala ta obitelj. Takva stopa oporezivanja vrijedila bi do određene dobi djeteta”, naglasio je Burić dodavši kako je mjera mjesečnih poticaja zamišljena kao mjera kojom bi se obiteljima jamčila mjesečna primanja bez obzira na poslovni status roditelja.

“Nijedna od ovih mjera nije ideološke naravi, kao što se pokušava pokazati u medijima, već to su mjere za koje vjerujemo da osiguravaju budućnost – budućnost mladih u Hrvatskoj. One su nužne kako bi uopće imali šanse održati mirovinski sustav, zdravstvo i školstvo na relativno zadovoljavajućoj razini”, rekao je dodavši kako pronatalitetne mjere moraju zavladati u praksi – moraju biti provedive, konkretne i kontinuirane, stabilne.

“Poručujemo političarima: prije svega slušajte glas stručnjaka, demografa i ekonomista koji se bave ovim područjem. Tom glasu se pridružujemo i mi mladi, a vjerujemo da se i većina građana ove temlje tom glasu pridružuje. Ako ne poslušate ovaj glas i ne ostvarite predložene mjere, smatrat ćemo vas odgovornima za demografski bankrot!”, zaključio je Burić.

Svjetski savez mladih pozvao je i na prvo predizborno sučeljavanje na temu obiteljske politike i potreba mladih u Hrvatskoj!

Sučeljavanje će se održati u četvrtak, 1. rujna u 19 sati u Europskom domu (Jurišićeva 1/1, Zagreb), a možete ga pratiti i putem prijenosa UŽIVO OVDJE.

Svoje sudjelovanje potvrdili su HDZ, Narodna koalicija (SDP), MOST, BM365 i koalicija Jedina opcija (Živi zid). Moderator je Luka Jurković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.