Nova strategija nacionalne sigurnosti i novi Zakon o sustavu nacionalne sigurnosti trebali bi biti gotovi do travnja iduće godine, a potom bi se, nakon javne rasprave, u lipnju ili srpnju trebali uputiti u vladinu i saborsku proceduru, doznaje se u ponedjeljak na brifingu za novinare u Ministarstvu obrane (MORH).
U MORH-u ističu kako postojeća strategija nacionalne sigurnosti iz 2002. nije više u skladu s aktualnim uvjetima, zastarjela je i nije u skladu omogućiti brzo donošenje odluka i njihovu provedbu u kriznim situacijama.
Kao temeljni cilj navode redefiniranje koncepta nacionalne sigurnosti kroz novu strategiju i Zakon o sustavu nacionalne sigurnosti, koji će u skladu s postojećim vanjskim, unutarnjim i drugim promjenama i okolnostima štititi vitalne nacionalne interese, kao i državni teritorij, promovirati temeljne vrijednosti hrvatskog društva, i sigurnost svih građana.
Nacionalna sigurnost nadstranačko je pitanje i traži politički i društveni konsenzus
U MORH-u naglašavaju kako je riječ o nadstranačkom pitanju, jer nacionalna sigurnost traži politički konsenzus svih stranaka, ali i društveni konsenzus. Nova Strategija napravit će iskorak i tu je potrebno osloboditi se ograničenja te uključiti sve sfere društva, tvrde i dodaju da razne ugroze i opasnosti traže “uvezivanje” svih službi i organizaciju nadležnih za sigurnost države i građana.
Izražavaju zadovoljstvo što je u državnom proračunu za 2017 godinu predviđeno povećanje obrambenog proračuna od 9 posto, a riječ je iznosu od 4,385 milijardi kuna. Ta proračunska izdvajanja sada iznose oko 1,23 posto BDP-a i još nisu unutar standarda NATO-a od 2 posto, ali su u MORH-u zadovoljni trendom i projekcijama za iduće godine, koje također predviđaju rast vojnog proračuna.
Tako je u 2018. godini plan da vojni proračun poraste na 4,58 milijardi kuna. Takvo povećanje, očekuju u MORH-u, omogućit će nastavak procesa modernizacije i opremanja, ali i poboljšanje uvjeta rada vojnika, dočasnika i časnika te vojnih službenika i namještenika. To se, primjerice, odnosi na poboljšanje svih kapaciteta u vojarni “Pukovnik Predrag Matanović” u Petrinji, novi kompleks borbenog dvojca HRZ-a u zrakoplovnoj bazi Pleso, ali i na povećane subvencije za prehranu vojnika, povećane subvencije za ugovorne vojnike, kao i povećanje naknade dragovoljnim ročnicima sa 1190 kuna na 2000 kuna.
Uskoro iz Njemačke prva samohodna haubica PzH 2000
Što se tiče opremanja, u MORH-u navode kako bi se uskoro iz Njemačke trebala isporučiti prva opremljena samohodna haubica PzH 2000, predstavljena lani na vojnom mimohodu u Zagrebu, a planirani rok izvršenja tog projekta je 2018. godina. Unatoč kašnjenju od godinu dana očekuje se i izgradnja prvog od pet obalnih ophodnih brodova za HRM, a projekt opremanja američkim helikopterima Kiowa Warior završen je prije nekoliko dana, a u idućoj godini slijedi obuka.
U tijeku je natječaj za osam topova 30 mm (oružanih stanica), kojima će se opremiti borbeno vozilo “Patria”, a nastavit će se projekt opremanja jurišnom puškom VHS domaće proizvodnje, kalibra 5,56 mm, te strojnicama kalibra 7,62 mm, ističu u MORH-u
Navode i kako bi se 2017. trebala donijeti odluka o nabavi novog borbenog zrakoplova za Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, koji bi zamijenio postojeće zrakoplove tipa MiG 21, koji su u uporabi od Domovinskog rata, a nakon opremanja rok trajanja im ističe 2024 godine. Napominju kako je MORH još 2015. izradilo studiju sa zaključkom da treba nastaviti s razvojem HRZ-a i zadržati borbeno zrakoplovstvo.
U 2016 se nije učinilo ništa po tom pitanju i ta se odluka treba donijeti iduće godine. I to MORH smatra nadstranačkim pitanjem, gdje je potreban konsenzus jer je riječ o dugoročnom projektu kojim će se baviti i sljedeće vlade. O kojem tipu novog zrakoplova je riječ odlučit će politika, kažu u Ministarstvu obrane.
Tekst se nastavlja ispod oglasa