Most predlaže: Jedinstven dječji doplatak, prodaja državnih nekretnina mladima…

most
Foto: Most

Stranka Most u ponedjeljak je predstavila demografske mjere kako bi se zaustavili negativni trendovi, a među kojima su uvođenje šestosatnog radnog vremena za roditelje, jedinstvenog dječjeg doplatka od 80 do 270 eura te prodaja 20 tisuća državnih nekretnina mladim obiteljima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Predlažemo šestosatno radno vrijeme za sve roditelje do desete godine života djeteta. To bi funkcioniralo jer su rađena istraživanja u privatnim firmama, u javnom sektoru, između ostalog i u Finskoj, i pokazala su da produktivnost ne pada, da je kraće radno vrijeme veliki poticaj za roditelje manje djece i da su radno učinkoviti kao da rade osam sati, rekla je na konferenciji za medije koordinatorica Savjeta Mosta za demografiju Petra Mandić.

> Stanić: Državne vlasti napokon demografski oporavak proglasile prioritetom

Predložena bi mjera bila jedna od onih koja bi, ponajprije majkama, poboljšala položaj na tržištu rada i pomogla im da pravilnije raspoređuju teret brige o djeci i na druge članove obitelji, smatraju u Mostu.

Umjesto poreznih olakšica za uzdržavanu djecu, predlažu sustav doplatka s fiksnim iznosom za svu djecu bez obzira na zaposlenost roditelja i visinu njihovih primanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za prvo dijete bi taj iznos iznosio 80 eura mjesečno, za drugo 106 eura, za treće 145 eura, za četvrto 200 eura te za peto i svako sljedeće dijete 270 eura.

– S obzirom na katastrofalnu situaciju koje smo svi svjesni, smatramo da je jako bitno da, kao i razvijene države, ulažemo 3% BDP-a u program demografske obnove i onda bi se to uklopilo da možemo imati i ovce i novce, kazala je Mandić.

Na taj bi se način znatnije povećala neto plaća roditelja, istaknula je Mandić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stambeno zbrinjavanje mladih

Osim roditeljima, potrebno je podignuti i plaće odgojiteljima u vrtićima, a to se može postići tako da se njihove plaće prebace iz lokalnih proračuna u državni, kao što je to slučaj s učiteljima u školama.

Mostov saborski zastupnik Marin Miletić govorio je o potrebi stambenog zbrinjavanja mladih. Država obiluje neaktivnim nekretninama, dok su mladi suočeni s viskom cijenama stanova koje si ne mogu priuštiti, upozorio je.

– To su izgrađene nekretnine. Most će, kada preuzme odgovornost za vođenje države poslije izbora, prodati 20 tisuća neaktivnih nekretnina u vlasništvu države za stambenu namjenu, za mlade obitelji. Tu govorimo o roditeljima do 40 godina života i/ili obiteljima s troje ili više maloljetne djece pod uvjetom da je barem jedan od roditelja zaposlen, rekao je Miletić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Plenkovićeva Vlada većinu predizbornih obećanja nije ispunila, najviše zakazala u demografiji

Kupnja nekretnine omogućit će im se putem državnog zajma, a za svako dijete rođeno u 10 godina nakon kupnje nekretnine, cijena će se umanjiti za 20 posto, maksimalno za 60 posto.

Most predlaže i subvencioniranje kupnje većeg automobila za potrebe obitelji s više djece, smanjenje starosne dobi majkama za odlazak u mirovinu te mogućnost da bake i djedovi koriste roditeljski dopust.

– Zadnje godine, 2023., 30 tisuća rođenih, 50 tisuća umrlih. Negativan prirast 20 tisuća. I to nije samo 2023., to je tako već nekoliko godina. Mi smatramo da su ovi negativni trendovi izuzetan, ozbiljan, nacionalni, strateški, gospodarski problem u Hrvatskoj. I smatramo da se trebaju implementirati politike koje će promijeniti ove trendove. I zato danas stojimo tu ispred vas i želimo ovim doprinosom, ovim konkretnim mjerama doprinijeti demografskom oporavku RH i jačanju pravnog okvira koji će ojačati usklađivanje profesionalnih, obiteljskih obveza života roditelja, naglasio je Božo Petrov, predsjednik Mosta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.