“Tehnološki višak nastao je davnih dana kada je bivša ministrica Ljilja Vokić smanjila satnicu određenih predmeta na jedan sat tjedno i onda, da bi kompenzirala sindikatima, dopustila da se ovako puni norma“, rekla je na današnjoj konferenciji pomoćnica ministra Željka Jovanovića za odgoj i obrazovanje Sabina Glasovac.
Osvrnula se tako na prigovor da će novim Pravilnikom nastati velik tehnološki višak, što će dovesti do dodatnog porasta nezaposlenosti.
„Pazili smo da ne bi nastao kaos u sustavu i zato će svi koji su dobili rješenje o zaduženjima za ovu godinu moći do kraja godine raditi po njima, kao i novi učitelji koji se zaposle na njihovim mjestima“, rekla je pomoćnica Sabina Glasovac.
„Kad god se pokušaju uvesti neke promjene, nastane uvjetovani refleks otpora“, rekao je ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović te dodao kako je bila prisutna zlonamjernost i manipulacija učenicima i njihovim roditeljima.
„Mogu prosvjedovati koliko hoće i izvoditi predstave kakve hoće, ali bez argumenata im je uzalud“, osvrnuo se Jovanović na nedavne prosvjede sindikata, naglašavajući kako je Pravilniku podršku dalo 1100 učitelja, ravnatelja i ostalog osoblja koji su konstruktivnim prijedlozima pomogli pri njegovoj izradi.
Pomoćnica Glasovac je istaknula kako je Pravilnik nužan, budući da je izvan snage stavljen granski kolektivni ugovor, a da je postojala pretpostavka da se do 27. ožujka neće uspjeti dogovoriti sa sindikatima pa, sukladno tome, ravnatelji neće moći zaduživati po njemu.
„Cilj je da svi poslovi budu jasno evidentirani i specificirani“, rekao je Jovanović koji je istaknuo kako imamo preduvjete za kvalitetno školstvo, budući da na 1 učitelja dolazi 11,5 učenika.
Naglasio je i kako nedostaje psihologa, pedagoga i edukacijskih rehabilitatora te kako se mora uvesti reda da bi se oni zaposlili.
Novi Pravilnik donosi promjenu u pogledu sastavljanja učiteljske norme u koju od sada će se kao neposredan rad koji obuhvaća 22 do 24 sata ulaziti samo obavezna nastava, izborna i dodatna te razredništvo koje će se vrednovati s 2 sata.
Ostatak se zadužuje kroz ostale poslove, ali novost je da će se i stručno-metodičke pripreme vrednovati s 30 minuta po održanom satu za učitelje razredne i s 20 minuta po satu za učitelje predmetne nastave.
„Ranije učitelji koji su imali punu satnicu i pripremali se 22 ili 24 sata u nastavi su svejedno mogli biti opterećeni nizom zaduženja kao i kolege koji ne rade ni 16 sati u nastavi jer im se nisu vrednovale metodičke pripreme“, rekla je pomoćnica Glasovac te pojasnila kako će to sada značiti 8 dodatnih sati kojima se puni norma.
„Prihvatili smo prijedlog i uvrstili razredništvo jer vrednujemo odgojnu komponentu školstva, a ovu su odluku pozdravili i sami sindikati“, istaknula je Glasovac.
Pojasnila je kako je do sada minimum norme odrađene u nastavi bio 16 sati, ali da se i to vješto izbjegavalo prebacivanjem odgovornosti sindikalnih povjerenika i slično.
„Voditelji županijskih vijeća bit će adekvatno plaćeni, ali im se neće umanjivati norma“, rekla je Glasovac, a ministar Jovanović dodao kako je do sada nepravedan bio i dodatak na vjernost od 4,8 i 10 posto koji su mogli dobiti samo zaposleni više od 20 godina.
„Smatram da treba poticati najviše one mlađe učitelje kako bi bili kvalitetniji, a dosadašnjim sustavom su oni bili izostavljeni. Zato ćemo svih 200 milijuna koji bi se potrošili na te dodatke podijeliti kvalitetnim i uspješnim učiteljima“, kazao je Jovanović.
Vezano uz podatke iznesene u Saboru da u Hrvatskoj ima 4 posto pothranjene djece, odgovorio je kako se on kao ministar brine da u školama bude što kvalitetnija hrana, da je besplatna za sve socijalno ugrožene učenike, a da se za ostalo brinu socijalne službe te nazvao 24 sata koji je tu informaciju objavio zlonamjernim i senzacionalističkim.
Izvor: narod.hr
Photo: narod.hr