Na Sljemenu teško stradali 18-godišnjaci: HGSS objavio detalje dramatičnog spašavanja

hgss sljeme
Foto: HGSS; Fotomontaža: narod.hr

“Posljednje minute ovogodišnjeg Božića i opuštene trenutke prije blagdanskog počinka prekinuo je panični poziv upomoć s Medvednice”, napisala je Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) o dramatičnom spašavanju u zadnjim minutama Božića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mladići teško ozlijeđeni u noćnom ludovanju

Dvojica osamnaestogodišnjaka koja su teško stradala tijekom spusta na strunjači na Sljemenu, u vrlo su teškom stanju. Spasitelji HGSS-a akciju njihova izvlačenja opisali su kao izrazito zahtjevnu: mračna i kišna noć, jedan je mladić stalno gubio svijest.

Dvojica osamnaestogodišnjih mladića koja su teško stradala spuštajući se na strunjači po zaleđenom Crvenom sljemenskom spustu u noći sa subote na nedjelju, u teškom su zdravstvenom stanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Vinogradske se oglasili o stanju mladića teško ozlijeđenih na Sljemenu

Jedan je mladić na kirurškoj obradi na Odjelu neurokirurgije KB Sestre milosrdnice s teškim ozljedama kralježnice, a drugi s traumom glave u obliku komocije i blaže kontuzije mozga te je podvrgnut konzervativnom liječenju u zagrebačkoj Klinici za traumatologiju i kod njega se primjenjuje konzervativni način liječenja i pružanja pomoći, izvijestio je u nedjelju poslijepodne ravnatelj KBC Sestre milosrdnice, prof. dr. sc. Davor Vagić, dr. med.

Medicinsko osoblje, s kojima su novinari Nove TV, razgovarali još je u šoku, svi se pitaju kako su se četvorica mladića, koliko ih je ukupno sudjelovalo u nepromišljenom pothvatu – uopće našla na tom mračnom i zaleđenom dijelu staze na Sljemenu.

Panični poziv upomoć s Medvednice

Pripadnici HGSS-a koji su izvukli teško ozlijeđene mladiće sa zaleđene staze, čitavu akciju opisali su na svojim stranicama: Posljednje minute ovogodišnjeg Božića i opuštene trenutke prije blagdanskog počinka prekinuo je panični poziv upomoć s Medvednice – Na Crvenom spustu, negdje oko Filtera, nalaze se ozlijeđene osobe od kojih jedna vjerojatno ima slomljenu nogu, a druga se ne može micati, napisali su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga dežurni spašavatelj stanice Zagreb nije uspio doznati više detalja jer se veza prekinula, a na povratne pozive se javljao pretinac govorne pošte. Odmah je pokrenuta akcija spašavanja, a na telefone svih članova Stanice Zagreb u 23:55 pristigla je poruka – “Trebam ekipu za akciju spašavanja polomljenih osoba ispod filtera na crvenom spustu u 00:10 na Bliznecu.”

Spašavateljima je odmah bilo jasno kako se radi o izrazito hitnoj i ozbiljnoj situaciji, jer usred noći na skijaškom spustu više osoba u isto vrijeme može stradati gotovo samo na jedan način – sanjkajući se. A kako se radi o Crvenom spustu koji je pripremljen za svjetsko FIS natjecanje koje će se održati za koji dan, sigurno je kako se radi o tvrdoj i kliskoj podlozi na kojoj niti jedne sanjke nemaju šanse.

Oni pak najiskusniji prisjetili su se događaja otprije dvadeset godina koji kada se prepričava ledi krv u žilama. Tada su na Zelenom spustu stradala dvojica mladih sanjkaša zadobivši izrazito teške tjelesne ozljede koje su im promijenile cijeli život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
U roku nekoliko minuta prvi spašavatelji istrčali su iz svojih kuća i krenuli na intervenciju. Kiša je padala, a niti gusta magla na dobrom dijelu puta na Sljeme nije pomagala.

U hodu, odnosno vožnji, spašavatelji se telefonski koordiniraju i dogovaraju strategiju te moguće ishode jer još uvijek ne znaju koliko unesrećenih osoba ih čeka, gdje se nalaze, kakve ozljede su zadobili te kakav je pristup do njih. Potrebno je odlučiti koja transportna sredstva će se koristiti, koliko ljudi će biti u kojem timu i kuda će se transportirati u kojem slučaju. Više alternativa je bilo na stolu.

“Srećom, jedan od spašavatelja koji je dežuran ovih blagdana, ostao je prespavati noć u prostorijama HGSS stanice Zagreb na Sljemenu te se dao u potragu za unesrećenim osobama čim je obavijest stigla. Upravo negdje u doba kada su prvi spašavatelji pristigli na Sljeme on je locirao ozlijeđene dvije mlađe muške osobe u šumarku cca 200 m od početka Crvenog spusta te napravio trijažu i pružio im prvu pomoć u okviru trenutnih mogućnosti te s njima ostao čekati timove za zbrinjavanje i transport”, naveli su u HGSS-u.

Oni su stradali sanjkajući se na zaštitnoj strunjači kojom se oblažu stupovi i prepreke na skijaškoj stazi kako bi se zaštitili skijaši.

Kako se radi o strunjači koja je obložena ceradnim platnom ona u dodiru sa zaleđenom podlogom gotovo da i nema trenje te je njome moguće razviti strahovito veliku brzinu. Saznali smo da je četvero mladih započelo spust, ali je dvoje odustalo skočivši sa strunjače. Dvojica stradalih nastavili su te su velikom brzinom uletjeli u šumarak o kojem se nalaze i razvodni ormari skijališta na kojima pretpostavljamo da su se zaustavili udarivši u tvrdu prepreku.

Zadobili su višestruke ozljede koje će se sa sigurnošću utvrditi u bolnici, a jedan od njih je stalno gubio svijest što je upućivalo i na teške ozljede glave, a samim time i vratne kralježnice. Kao što smo se i pribojavali, situacija je bila krajnje ozbiljna. Obje unesrećene osobe prebačene su uzbrdo nosiljkama za spašavanje na snijegu do prihvatnog centra HGSS stanice Zagreb gdje su čekali dolazak hitne pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Akcija spašavanja okončana je analizom dva sata i petnaest minuta nakon dojave što je s obzirom na okolnosti, izuzetno dobro vrijeme. Podsjetit ćemo da su članovi HGSS-a volonteri koji na akcije spašavanja odlaze iz vlastitih domova ili s mjesta na kojem se tada zateknu.

“Mladićima koji su stradali želimo brz i potpun oporavak, a ostalima upozorenje kako skijaški spustevi nisu namijenjeni sanjkanju koje u tom slučaju može biti i pogubno”, poručili su iz HGSS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.