Prema policijskoj procjeni na koncertu Marka Perkovića Thompsona u Glini okupilo se pedesetak tisuća ljudi, dok je po procjeni nekih medija tamo bilo čak osamdeset tisuća ljudi. Sisačko-moslavačka policija priopćila je kako je zabilježila samo ukupno šest prekršaja.
U četiri slučaja zabilježeni su prekršaji nošenja i isticanja simbola kojima se remetio javni red, dok su dva prekršaja počinila dva vidno alkoholizirana muškarca i to vikom i galamom
Zbog pozdrava “Za dom” nije postupila s obzirom da je dosadašnja sudska praksa pokazala da se tu ne radi o poticanju na mržnju i da je tekst izvedene pjesme “Bojna Čavoglave” upravo onakav kako je snimljen na službenim nosačima zvuka.
Podsjetimo, Marko Perković Thompson odnosno njegov odvjetnik i sadašnji zastupnik stranke Neovisnih za Hrvatsku u zagrebačkoj skupštini Davorin Karačić, pravomoćnom presudom iz svibnja 2018. godine dokazao je kako pozdrav “Za dom spremni” ne potiče na mržnju te da pozdrav u sklopu pjesme Čavoglave ne predstavlja prijetnju narušavanja javnog reda i mira.
Thompson pravomoćno oslobođen za izvođenje “Bojne Čavoglave” s pozdravom “Za dom spremni”
Međutim od šest prekršaja koje je policija zabilježila, četiri se odnose na isticanje nedozvoljenih simbola, a dva na kršenje javnog reda i mira. Ako se uzme u obzir koliko je ljudi prisustvovalo koncertu Marka Perkovića Thompsona, tek je 0,008% sudionika prijavljeno zbog nošenja nedopuštenih simbola, ali medijima ta činjenica i dalje predstavlja glavnu vijest.
Nadalje, u izvješću MUP-a navode se isključivo nedopušteni simboli što je Hrvatska izvještajna novinska agencija uredno (HINA) prenijela, ali je u naslovu teksta spomenula ustaške simbole ne obrazlažući novinski naslov niti jednom jedinom riječju.
Čija je Hina agencija – hrvatska, jugoslavenska ili srpska?
Izvor: narod.hr