Nacionalno savjetovanje o gospodarstvu zaključilo kako je digitalizacija nužnost

Foto: fah

Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta i ove je godine, po 22. put organizirao nacionalno savjetovanje kao jednu od aktivnosti kojom promovira gospodarstvo i poduzetništvo s ciljem stvaranja poticajnog okruženja za razvoj. Manifestacija je i ove godine okupila brojne poduzetnike, gospodarstvenike, predstavnike Vlade i lokalnih jedinica te ostalih institucija, agencija i strukovnih udruženja a na njoj je naglasak stavljen na digitalizaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Digitalizacija je naša nužnost, no definitivno na ljestvici digitalne konkurentnosti ne stojimo dobro, jer smo tek na 68. mjestu. Stoga nam 2019. mora biti godina digitalne transformacije, jer već danas smo svjesni činjenice da u puno toga jako puno kasnimo i zaostajemo i ako se ne pokrenemo 2019. godine, sve će proći mimo nas”, kazao je ministar gospodarstva Darko Horvat.

Prema najnovijem izvješću o globalnoj konkurentnosti Svjetskog gospodarskog foruma, Hrvatska je na listi globalne konkurentnosti za 2018. godinu na 68. mjestu među 140 gospodarstava svijeta, s ocjenom od 60,1. U odnosu na prošlu godinu, ocjena konkurentnosti Hrvatske ostala je nepromijenjena (60,1), a izgubili smo dvije pozicije uslijed određenog napretka zabilježenog u Srbiji i Gruziji.

Horvat je kazao da u postupku javne nabave treba radikalno mijenjati pristup te će stoga od svih ministarstava zatražiti informaciju o tome što koči proces javne nabave u pojedinim ministarstvima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zaostajemo na tom području, a godine prolaze mimo nas. Ne stojimo dobro i zato u 2019. moramo napraviti jedan iskorak. Nema više principijelnih metoda s kojima mi možemo sustići zemlje našeg okruženja, a kamoli one zemlje koje su u tim stvarima najbolje”, napominje Horvat.

‘Staromodno razmišljanje ostaviti daleko iza nas’
Poručio je i da se Hrvatska mora početi družiti s najboljima i najefikasnijima i mora preuzimati neke standardne procese koje već nekoliko godina funkcioniraju u zemljama Europe, a “staromodno razmišljanje ostaviti daleko iza nas”.

Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, govoreći o digitalizaciji pravosuđa i pravosudnog sustava, istaknuo je kako i na tom području treba uvesti modernu tehnologiju i ključne promjene koje će omogućiti napredak u segmentu pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nažalost, ne koristimo dobro ono što nam se pruža. U pravosuđu stvaramo određene promjene i mogućnost, ali ih tek stidljivo provodimo. Želimo u svim sudskim postupcima kreirati e-spis, tako da papir i komunikacija s papirom postane izuzetak za razliku od danas. Ove smo godine stvorili pretpostavke za sve trgovačke sudove u Hrvatskoj tako da svi sudionici u procese budu umreženi i komuniciraju digitalno”, poručio je ministar Bošnjaković.

Tomislav Čorić: ‘Nalazimo se u nezreloj trećoj fazi revolucije’

Po riječima ministra zaštite okoliša i energetike Tomislava Ćorića, ako se sada nalazimo u četvrtoj industrijskoj revoluciji, koja pretpostavlja rušenje svih postojećih ravnoteža u svim segmentima života, onda se Hrvatska nalazi u nekoj nezreloj trećoj fazi revolucije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne smatram da treba digitalizirati javnu upravu kao pretpostavku digitalizacije društva, no to može ići paralelno, a visok stupanj praćenja tehnoloških trendova bilježi se kod zemalja koje imaju vrlo brze i učinkovite administracije”, naglasio je Ćorić.

Ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić kazao je kako se do sada nije pokazalo točnom teza kako će se “digitalizacijom izgubiti radna mjesta”.

Ministar državne imovine Goran Marić, pak, navodi kako je digitalizacija pretpostavka za razvoj. “Digitalizacija me asocira na tečaj, zato što ona ne smije biti cilj nego sredstvo. Digitalizacija, kao i tečaj, pretpostavka je za razvoj. Stoga smatram kako Hrvatska ne zaostaje toliko za svijetom, jedino tehnološki, ali ne s ljudima, a oni su važni”, poručio je Marić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.