Nadbiskup Hranić nakon ubojstva u Đakovu: ‘Izražavamo duboku sućut, a ovaj događaj upozorava na važnost socijalnih službi’

Zagreb, 18.6.2018 - Na konferenciji za novinare predstavljena je Izjava Komisije Iustitia et pax Hrvatske biskupske konferencije (HBK) "Savjest - čuvar čovjekova dostojanstva i slobode". Na slici Đuro Hranić. Foto HINA/ Dario GRZELJ/ dag

Nadbiskup đakovačko-osječki Đuro Hranić upozorio je u četvrtak, u povodu ubojstva socijalne radnice Blaženke Poplašen i ranjavanja pravnika Ivan Pavića u Đakovu, na važnost suzbijanja nasilja u društvu i bolju zaštitu socijalnih radnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadbiskup Hranić upozorio je na važnost socijalnih službi i veliku zahtjevnost i delikatnost njihova rada, zbog čega je cijela zajednica pozvana pružiti adekvatna sredstva i oblikovati što jasniji i učinkovitiji sustav potreban za njihov rad.

Nadbiskupija spremna doprinijeti prevenciji i promicanju općeg dobra

U to je uključeno i pitanje sigurnosti i zaštite samih socijalnih radnika, koji često dolaze u osjetljive i rizične situacije, od onih duboko emotivnih do nasilničkoga ponašanja, koje treba obuzdati i zaustaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve to iziskuje mnogo veću pozornost i sustavniju umreženost djelovanja ustanova i službi koje su, uz centre za socijalnu skrb, uključene u rješavanje teških i osjetljivih životnih stanja sve većeg broja osoba, ističe Hranić.

Đakovačko-osječka nadbiskupija nastojat će kroz svoje redovito pastoralno djelovanje, a osobito preko doprinosa svojih ustanova i službi (dva bračna i obiteljska savjetovališta, savjetovalište za žrtve obiteljskoga nasilja i dr.) pružati konkretni obol u traženju najprikladnijih rješenja, kroz razne oblike preventivnog djelovanja i promicanja općeg dobra.

S posebno dubokim osjećajem solidarnosti, izražavamo svoju spremnost i nadalje, još više i sustavnije, partnerski surađivati s drugim ustanovama brige za čovjeka u podizanju kulture života u našem društvu, poručuje nadbiskup.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegovo priopćenje u nastavku prenosimo u cijelosti.

“Sve nas je duboko potresao tragičan događaj u kojem je 9. srpnja ove godine u Centru za socijalnu skrb u našem gradu Đakovu, na svom radnom mjestu ubijena socijalna radnica Blaženka Poplašen, a teško ranjen pravnik istoga Centra, Ivan Pavić. Izražavamo svoju duboku sućut žalujućoj obitelji i rodbini pokojne Blaženke, kao i svim djelatnicima đakovačkoga Centra za socijalnu skrb. Sa svima se kao vjernici ujedinjujemo i u duhovnoj snazi molitve za njezin pokoj. Na poseban se način povezujemo i u molitvama za ozdravljenje teško ranjenoga Ivana Pavića. Njemu i njegovoj obitelji izražavamo svoju blizinu i solidarnost.

Ovaj nas događaj, nažalost na krajnje tragičan način, snažno upozorava na važnost socijalnih službi te na veliku zahtjevnost i delikatnost njihova rada. Upravo se te službe u sve većem broju moraju suočavati sa životnim stvarnostima ljudi koji se nalaze u najrazličitijim potrebama, problemima i opasnostima, bilo da je riječ o djeci, mladima ili odraslima i starima. Zato je cijela društvena zajednica pozvana pružiti adekvatna sredstva i oblikovati što jasniji i učinkovitiji sustav potreban za njihov rad. U tom je kao jedno od neizostavnih pitanja uključeno i pitanje sigurnosti i zaštite samih socijalnih radnika, jer je riječ o radu koji često uključuje izuzetno osjetljive i rizične situacije, od onih duboko emotivnih, koje „slamaju srce“, do nasilničkoga ponašanja, koje je potrebno obuzdati i zaustaviti. Sve to, kako vidimo, iziskuje još mnogo veću pozornost i sustavniju umreženost djelovanja ustanova i službi koje su, uz centre za socijalnu skrb, uključene u rješavanje teških i osjetljivih životnih stanja sve većeg broja osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok izražavamo svoju solidarnost s vapajima i molbama brojnih djelatnika i službi za socijalnu skrb, nadamo se da će odgovorni u našem društvu donijeti odgovarajuća rješenja za poboljšanje uvjeta njihova rada. Naša Đakovačko-osječka nadbiskupija nastojat će kroz svoje redovito pastoralno djelovanje, a osobito preko doprinosa svojih ustanova i službi (kao što su dva bračna i obiteljska savjetovališta, Savjetovalište za žrtve obiteljskoga nasilja i druge) u konkretnim slučajevima pružati svoj obol u traženju najprikladnijih rješenja, kroz razne oblike preventivnog djelovanja te promicanja općeg dobra. Danas, s posebno dubokim osjećajem solidarnosti, izražavamo svoju spremnost i nadalje, još više i sustavnije, partnerski surađivati s drugim ustanovama brige za čovjeka u podizanju kulture života u našem društvu.”

Pravobraniteljica tvrdi: “Nužno osvješćivanje javnosti o ‘rodno uvjetovanom’ nasilju”

O ubojstvu u Đakovu oglasila se i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Višnja Ljubičić.

Pravobraniteljica Ljubičić u priopćenju ističe da bi svi dionici u sustavu, posebice policija, državno odvjetništvo i pravosuđe, ali i mediji, političari i obrazovni sustav trebali svoje djelovanje prilagoditi najboljim međunarodnim praksama suzbijanja nasilja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To prvenstveno znači osiguranje učinkovitih preventivnih mehanizama, nultu toleranciju na nasilje, posebice kroz penalnu politiku i pravosuđe, osiguranje kontinuirane i sustavne izobrazbe na svim društvenim razinama, kao i uvođenje redovitih treninga i edukacija za sve dionike sustava, posebice za profesionalce na tom području.

Pravobraniteljica upozorava kako resorna nesuradnja i nekoordiniranost uz nepravodobno reagiranje na alarmantne čimbenike kod nasilja, a posjedovanje i nabavka oružja je svakako jedan od glavnih znakova za uzbunu sustava, predstavlja jedan od glavnih propusta koji vrlo često dovode do ubojstava žena.

Iako se kod zločina u Đakovu ne radi o rodno uvjetovanom nasilju, Ljubičić upozorava da su djelatnici centara za socijalnu skrb najčešće izloženi napadima nasilnika, pa je zbog toga neophodno osvješćivanje javnosti o rodno uvjetovanom nasilju kao društvenom problemu koji prelazi granice obitelji i doma.

Izobrazba o načinima mirnih rješavanja konflikata

Stoga poziva sve uključene u sustav prevencije nasilja nad ženama da slučajeve teškog i besmislenog nasilja shvate kao konačni okidač za sveobuhvatnu izmjenu i unaprjeđenje zakonodavnog okvira, ali i kao odraz odgovornosti nadležnih prema zaštiti prava i dobrobiti svih građana.

U tom smislu trebalo bi intenzivirati sustavnu izobrazbu, posebice među djecom, o umijećima i načinima mirnih rješavanja konflikata, svijest o važnosti i značaju ljudskih prava, senzibilitet za toleranciju prema drugima i drugačijima te osjećaj za rodnu i spolnu ravnopravnost.

Pravobraniteljica također podržava prijedlog da se izmjenama Kaznenog zakona osigura status službene osobe za zaposlenike centara za socijalnu skrb i odgojno-obrazovnih institucija.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.