Nakon izjave Peđe Grbina, predsjednika saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav kako će čim dobije podatke od Vlade da je prikupljen dovoljan broj potpisa za raspisivanje referenduma o ćirilici, razmotriti taj dopis, te uz pretpostavku da je prikupljen dovoljan broj potpisa, založiti se da saborskom plenumu predloži da od Ustavnog suda zatraži ocjenu ustavnosti predloženog referendumskog pitanja, Vladimir Iljkić iz Stožera za obranu hrvatskog Vukovara je rekao kako je očekivao da će to učiniti sam predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko.
„Mi samo pitamo što se dosad čekalo – zašto sve ovo što su dosad činili i zašto sve uvrede“, rekao je Iljkić za narod.hr ustvrdivši kako nije sve išlo normalnom procedurom kao i svako drugo pitanje koji bi trebalo proći kada se nađe s toliko potpisa uz zahtjev te dati predsjedniku Sabora.
Istaknuo je kako je odmah trebalo pristupiti prebrojavanju potpisa, a ako se u njih sumnja ili ako je to nužno – odmah se je trebalo zatražiti mišljenje Ustavnog suda.
„Čemu je bio sav ovaj cirkus koji su radili i sve što su širili čitavo ovo vrijeme“, rekao je ocijenivši kako će ovo biti dokaz da je Vukovar bio prisiljen učiniti sve ovo – pozvati hrvatski narod da mu pomogne jer više nije vjerovao ni u pravosuđe, ni u pravnu državu, ni političarima.
„Mi smo se obratili hrvatskom narodu jer još samo njemu jedinom vjerujemo“, zaključio je Iljkić te dodao kako će ovo biti jasna poruka da su izigravali i Stožer i narod.
„Ovo je vrlo ružna poruka koju šalju hrvatskom narodu – poglavito onih 700.000 ljudi koji su rekli da oni znaju što će s Vukovarom, ukoliko to ne zna politika“, istaknuo je Iljkić.
Bauk: Imali smo druge prioritete
Ministar uprave Arsen Bauk potvrdio je da su potpisi na referendumsku inicijativu o dvojezičnosti već provjereni, a očekuje da će o tome svoj zaključak Vlada donijeti na sjednici za dva tjedna.
Na pitanje zašto je provjera potpisa trajala tako dugo, s obzirom da ju je Odbor za Ustav zatražio još početkom travnja, Bauk je objasnio da je Agencija za podršku informacijskim sustavima (APIS) imala druge prioritete, budući da su se u međuvremenu održali izbori za Europski parlament, na kojima su prvi puta pravo glasa imali i građani bez hrvatskog državljanstva.
“Čim su završili taj posao, u APIS-u su pristupili provjeri potpisa na referendumskoj inicijativi i taj posao završili relativno brzo”, rekao je Bauk.
Stožer za obranu hrvatskog Vukovara je u još prosincu prošle godine prikupio i Saboru predao više od 650 tisuća potpisa kojima se traži raspisivanje referenduma na kojem bi građani odlučili o prijedlogu da pravo na ravnopravnu službenu uporabu svog jezika nacionalne manjine ostvaruju u sredinama u kojima čine više od polovice, umjesto sadašnje trećine stanovništva.
Tekst se nastavlja ispod oglasa