Na današnji je dan glavni grad Zagreb, u 6 sati i 24 minute, pogodio snažan potres magnitude 5,5 stupnjeva po Richteru. Četiri godine kasnije obnovljeno je oko 3000 zgrada i kuća, no obnova još traje. Izgradnja zamjenskih obiteljskih kuća u sjevernim dijelovima grada i dalje sporo napreduje.
>Tri godine nakon zagrebačkog potresa nema niti jedne zamjenske kuće!
Šteta od potresa procijenjena je na 11,6 milijardi eura
Šteta od potresa, kakvog Zagreb ne pamti od 1880. godine, procijenjena je na 11,6 milijardi eura, dvostruko više od procijenjene štete od potresa na Banovini.
Jedna je osoba u potresu izgubila život. Potres je ostavio veliki broj oštećenih višestambenih zgrada, obiteljskih kuća, obrazovnih, kulturnih i zdravstvenih ustanova. Ukupno oko 25 tisuća objekata.
Obnova zamjenskih obiteljskih kuća sporo napreduje
Za razliku od višestambenih zgrada, zgrada javne namjene i zgrada tijela državne uprave, obnova ili izgradnja zamjenskih obiteljskih kuća napreduje vrlo sporim tempom.
– To je najlošiji dio obnove nakon zagrebačkog potresa. Činjenica je da na zamjenskim kućama nismo položili ispit, rekao je Bačić u ožujku prošle godine, uoči treće obljetnice potresa. Tada još uvijek nije bila izgrađena nijedna zamjenska obiteljska kuća u sjevernim dijelovima Zagreba.
Tek su ovoj godini prve obitelji uselile u nove kuće, a do kraja ljeta trebala bi biti dovršena 41 kuća, od čega njih sedam kroz model samoobnove, najavio je ministar Bačić prije tri tjedna.
>Plenković tvrdi: Iskorištena su sva sredstva iz Fonda za zagrebački i petrinjski potres
Slučaj Geodezija izazvao pozornost EPPO-a
Za projekte obnove na području zagrebačkog i petrinjskog potresa Vlada je isplatila 1,03 milijarde eura iz Fonda solidarnosti.
Međutim, kada je riječ o europskim sredstvima, jedan je slučaj, onaj s Geodetskim fakultetom, izazvao pozornost Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO). Naime, sumnja se da je posao koji je Ministarstvo kulture i medija dodijelilo Geodetskom fakultetu za 3D snimanje oštećenih objekata kulturne baštine uvelike preplaćen.
Policija je sredinom prošlog mjeseca upala u spomenuto Ministarstvo, po nalogu EPPO-a. EPPO smatra da je on nadležan za istragu ovog slučaja jer se radi o mogućoj zloupotrebi sredstava iz europskih fondova.
S druge strane, Vlada na čelu s premijerom Andrejom Plenkovićem tvrdi da nije riječ o europskom novcu te da stoga EPPO ne može biti nadležan za istragu u slučaju Geodezija, prenosi HRT.