Udruga U ime obitelji je kao nositelj Hoda za život Hrvatska uputila zahtjev izabranim zastupnicama i zastupnicima u Hrvatskom saboru, predsjedniku i potpredsjednicima Vlade RH te nadležnim ministrima u Vladi RH da se u najhitnijem roku u saborsku proceduru uputi prijedlog zakona kojim će se trudnicama omogućiti anoniman porod u bolnicama. Kao i uvođenje hitne zakonske novele kojom bi se sve bolnice u Hrvatskoj obvezale na otvaranje posebnih punktova, tzv. gnijezda za bebe, gdje će roditelji moći ostaviti svoju tek rođenu djecu za koju se ne mogu ili ne žele skrbiti.
> Prvi ovogodišnji Hod za život: Osječani poslali snažne poruke za zaštitu nerođenih
Naime, hrvatska je javnost zaprepaštena stravičnim događajem koji se u ponedjeljak zbio u Zaprešiću. Tek rođeni dječak, star sat do dva, pronađen je u kanti za smeće u pothlađenom stanju. Život mu je spašen zahvaljujući odgovornoj reakciji dvojice mladića te brzoj i profesionalnoj intervenciji zdravstvenog osoblja.
> Vratar Vatrenih Ivušić podržao Hod za život: Pogledajte poruku
Dr. Markić: Omogućio bi se siguran porod
Željka Markić, dr. med., izvršna direktorica udruge U ime obitelji pojasnila je da bi se uvođenjem mogućnosti anonimnog poroda, odnosno osiguravanjem mogućnosti trudnicama da prilikom poroda ne otkriju podatke niti o sebi niti o ocu djeteta, majkama u teškim psiho-socijalnim i materijalnim uvjetima omogućio siguran porod te bi se njima i njihovoj novorođenoj djeci mogla pružiti nužno potrebna primarna zdravstvena zaštita. Troškove poroda trebala bi preuzeti država. A po napuštanju rodilišta, djeca bi trebala biti predana ustanovama socijalne skrbi i upućena na posvajanje. U RH u prosjeku na svako dijete dostupno za posvajanje postoji šest parova koji ga žele posvojiti.
> Hod za život u subotu 18.5. u Zagrebu: Doznajte sve detalje i uključite se!
„Opravdanost ovakvog zahtjeva dokazuje primjer Republike Austrije koja je instituciju anonimnog poroda uvela još 2001. godine. Od tada do 2019., tijekom 18 godina, u Austriji je zabilježeno 606 anonimnih poroda. Gotovo 35 anonimnih poroda godišnje. Time su ta djeca spašena od sudbina nalik onoj koju je doživio novorođeni dječak u Zaprešiću. Premda se ovakvom regulativom djelomično krše prava djece da saznaju svoje podrijetlo, podaci da se u Austriji od uvođenja mogućnosti anonimnog poroda znatno smanjio postotak smrtnosti novorođenčadi te da istraživanja nisu zabilježila poteškoće u razvoju djece rođene u anonimnom porodu, ukazuju na nužnost implementacije ovih mjera i u Hrvatskoj“ naglasila je izvršna direktorica U ime obitelji.
> U kontejneru u Zaprešiću pronađeno novorođenče: Izvan životne opasnosti je
U ime obitelji: Svatko ima pravo na život
Prema Općoj deklaraciji o ljudskim pravima i Ustavu Republike Hrvatske svatko ima pravo na život, a dužnost je države, društva i svakog pojedinca zaštiti svakog čovjeka, neovisno o njegovoj dobi i fazi razvoja. Implementacijom predloženih odredbi dodatno bi se zaštitila jedna od najranjivijih društvenih skupina – majke i novorođena djeca.
> Sveta Nedjelja: Jumbo plakatima najavljen Hod za život u Zagrebu 18. svibnja
Osiguravanjem mogućnosti anonimnog poroda država bi ispunila svoju dužnost zaštite zdravlja i života i majke i novorođenog djeteta te bi se time slučajevi poroda u nehumanim i zdravstveno krajnje opasnim uvjetima, kao i slučajevi zločina čedomorstva sveli na minimum. Otvaranjem posebnih punktova u bolnicama sa stalnim videonadzorom u kojima bi roditelji mogli ostaviti svoju novorođenu djecu osim suzbijanja čedomorstva i nesigurnih poroda, smanjio bi se broj slučajeva zanemarivanja i zlostavljanja djece, ali i izloženost novorođenčadi trgovini djecom, stoji u dopisu udruge U ime obitelji, nositelja Hoda za život Hrvatska.