Nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić istaknuo je u božićnoj poruci da je zauzimanje za nekoga i nešto potrebno cijeloj Domovini, a što znači ponajprije ne šutjeti pred gaženjem otajstva života, ne odustati od brige za obitelj, ne dopustiti da budemo potkupljeni ili ucijenjeni u svojoj slobodi, jer, poručuje, čemu sve vrjednote o kojima se tako često govori, ako ih dajemo u bescjenje i ako se povijamo trenutačnim moćnicima.
Kardinal Bozanić se u božićnoj poruci pozvao na izlaganja što ih je neposredno prije došašća papa Franjo održao u Strasbourgu, u Europskom parlamentu i Vijeću Europe, govoreći o problemima kulture odbacivanja i sukoba nasuprot kulturi prihvaćanja.
Podsjetivši kako je papa pitao o vrijednostima koje je Europa razvijala na području brige za čovjeka, u umjetnosti i društvenoj osjetljivosti, te u političkoj, gospodarskoj i vjerskoj baštini, kardinal Bozanić poručuje kako se ne mogu izostaviti misli koje pitaju o hrvatskom Božiću, kakav je ove godine. “Osjećamo li radost koju sa sobom nosi, ili je ta radost narušena nekom gorčinom, umorom, životnom tjeskobom?”
“Što reći o nezadovoljstvu u društvu; o neuspostavljanju razgovora; o nebrizi za tuđe potrebe, o neosjetljivosti za ugrožene, o nemaru u upravljanju društvenim dobrima…? Svjesni smo da smo i u hrvatskom društvu dionici kulture odbacivanja i baš zato kao vjernici molimo Boga da nas pohodi i daruje nam snagu svoje malenosti, da – bez obzira na komentare – ne prestanemo ponajprije moliti, ali i zauzimati se na različite načine za obitelji, za nerođene, za nezaposlene, za branitelje, za beskućnike, za nacionalnu baštinu…
Ali, što znači to zauzimanje za nekoga i nešto, koje je potrebno cijeloj Domovini? Znači”, istaknuo je kardinal Bozanić, “ponajprije ne šutjeti pred gaženjem otajstva života, kao da nas se to ne tiče; znači ne odustati od brige za obitelj; znači sudjelovati u odgoju svojim kršćanskim stavovima; znači ne bojati se svjedočiti istinu; znači potražiti zajedništvo, posebno kršćansko zajedništvo, kada osjetimo da smo sami preslabi; znači, i u politici, biti uz one koji se izlažu za obranu nosivih vrjednota hrvatskoga društva; znači ne dopustiti da budemo potkupljeni ili ucijenjeni u svojoj slobodi… Jer, čemu sve vrjednote o kojima se tako često govori, ako ih dajemo u bescjenje i ako se povijamo trenutačnim moćnicima? Ne uče li nas sveti da su maleni, s pouzdanjem u Boga, pobijedili silu i nasilja svijeta?”
Kardinal Bozanić, među ostalim, ističe kako “ne smijemo smetnuti s uma da Isusa nisu prihvatili oni koji su smatrali da znaju sve odgovore, oni koji su sebe držali učenima i sigurnima. Baš su oni bili razlog odbacivanja najslabijih, oduzimali im dostojanstvo i gurnuli ih na rub događaja”.
“I danas, dok nas tište mnoge teškoće, pozvani smo poći od biti, od jezgre, a to je poštivanje otajstva života, poštivanje obitelji, uređujući društvo na poštenju koje je za nas vjernike uvijek u odnosu prema Bogu”, poručio je, uz ostalo, u božićnoj poruci kardinal Bozanić.
Kazavši da vjernici i ove godine posebno mole i za zagovor za proglašenje svetim blaženoga Alojzija Stepinca, kardinal je citirao Stepinčevu propovijed u zagrebačkoj katedrali na Staru godinu 1936. Istaknuvši kako od Stepinca trebamo učiti i osluškivati što su bile njegove riječi u drugom vremenu, ali pred sličnim izazovima, Bozanić je rekao kako teško da bi netko rekao da nije riječ o sadašnjim okolnostima dok čita sljedeće riječi blaženika.
“Uzdisali su minule godine radnici, jer nijesu imali dovoljno posla, da zasluže kruha sebi i svojima. Uzdisali su poslodavci, jer su ih nerijetko smetali u poslovanju štrajkovi […] Uzdisali su vjerovnici zajmodavci, jer ne mogahu doći do svojih tražbina. Uzdisali su dužnici i zajmoprimci, jer ne imahu od kuda da udovolje svojim obvezama. Uzdisali su trgovci i obrtnici i seljaci, jer je usljed novčane krize gotovo zapelo svako poslovanje. Uzdisali su i potrošači, jer ne imahu čime da namire, što im je potrebno za kuću i familiju… Jednom riječi ispunilo se ono, što je rekao prorok: Ponestalo je svake radosti, otišlo je svako veselje! […] Ne uzdiše danas slučajno i sluga i gospodar, poglavar i podložnik, seljak i gospodin, učen i neuk. Viče se na komunizam i kapitalizam, na revolucije i ratove, i s pravom, ali ne valja nikad smetnuti s uma, da je zadnji razlog svim bijedama i nevoljama što tište čovjeka i čovječanstvo, prestupak zakona Božjeg i pravde Božje!”
Cijeli tekst poruke možete pročitati ovdje.
Izvor: Narod.hr/h/ika
Photo: www.zg-nadbiskupija.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.