I dalje se ne zna tko stoji iza ucjena računalnim softverom koji je poremetio kompjutorske sustave tvrtki i javnih ustanova diljem svijeta. Strahuje se da bi moglo doći do još jednog globalnog udara hakera, javlja HRT.
Britanski sigurnosni stručnjaci iz ‘MalwareTecha’ strahuju da bi se to moglo dogoditi već u ponedjeljak, piše BBC.
Globalni kibernetički napad u petak pogodio je više od 200.000 žrtava u najmanje 150 zemalja. Globalni dosezi su nezapamćeni”, rekao je direktor Europola Rob Wainwright. “U ovom trenutku suočeni smo s eskalirajućom prijetnjom. Brojke rastu, bojim se da će nastaviti rasti kada se ljudi u ponedjeljak ujutro vrate na posao i upale računala”, dodao je.
Oporavio se britanski zdravstveni sustav koji je bio najteže pogođen jednim od najvećih kibernetičkih napada u povijesti. Štetni softver blokira pristup računalnom sustavu, a zatim traži novac kako bi ga odblokirao – 300 dolara u digitalnoj valuti – bitcoinu. Stručnjaci su prijetnju uspjeli suzbiti, a Microsoft je objavio da pušta automatske dogradnje Windowsa kako bi zaštitio klijente.
Samoreplicirajući računalni virus pod nazivom Wannacry proširio se i na području Hrvatske. Ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je da su tijekom jučerašnjeg dana evidentirali određene smetnje u internetskom sustavu, zbog čega su stručne službe u sustavu reagirale i otklanjaju smetnje. Informacijski sustav Ministarstva unutarnjih poslova pritom nije bio ugrožen, kažu, i normalno funkcionira.
Tko je sve sposoban izvesti ovakav hakerski napad, kako mu ući u trag i zaštititi svoje računalo? Tko posjeduje znanje, vještinu i opremu za takvo što te koliko su hrvatske državne institucije zaštićene od hakera u Temi dana govorili su voditeljica Odjela za visokotehnološki kriminalitet MUP-a Kristina Posavec i stručnjak za informatičku sigurnost Lucijan Carić.