NO Ine imenovao Upravu na godinu dana, Aldott ponovo predsjednik

Nadzorni odbor Ine u srijedu je za predsjednika Uprave ponovno imenovao Zoltána Áldotta, za članove s mađarske strane Gábora Horvátha i Pétera Rataticsa a s hrvatske Niku Dalića, Ivana Krešića i Davora Mayera i to za razdoblje od 1. travnja 2016. do 31. ožujka 2017., priopćeno je iz Ine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sukladno dioničarskom ugovoru, tri člana Uprave postavlja MOL, uključujući predsjednika Uprave, dok preostala tri člana postavlja Vlada RH.

Ranije u srijedu, ministar gospodarstva Tomislav Panenić kazao je novinarima da je predložio da se produlji mandat sadašnjim hrvatskim članovima Uprave Ine za godinu dana.

Krešić, Mayer i Dalić u Upravu Ine imenovani su još u premijerskom mandatu Jadranke Kosor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadzorni odbor u srijedu je također dao suglasnost na revidirane financijske izvještaje za 2015. godinu, s izvještajem neovisnog revizora te je razmatrao i izvješće o stanju Ina Grupe za poslovnu godinu 2015. bez primjedbi na dostavljeno izvješće.

Nadzorni odbor je također dao suglasnost na prijedlog Uprave o pokriću gubitka.

Ina Grupa ostvarila je u 2015. prihode od prodaje u iznosu od 18,86 milijardi kuna, što je 21 posto manje nego godinu dana prije, dok je neto dobit, bez jednokratnih stavki, pala za 83 posto, na 58 milijuna kuna, pokazuje poslovno izvješće te naftne kompanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ina Grupa je lani ostvarila dobit prije kamata, oporezivanja i amortizacije (EBITDA) od 2,95 milijardi kuna, što je 10 posto više u odnosu na godinu ranije. CCS EBITDA bez jednokratnih stavki iznosila je, pak, 3,67 milijardi kuna, što je 9 posto više u odnosu na 2014.

Neto dobit, isključujući učinak jednokratnih stavki, iznosila je 58 milijuna kuna ili 83 posto manje nego godinu dana ranije. No, kad se uzmu u obzir jednokratne stavke, Ina Grupa je poslovala s gubitkom od 1,42 milijarde kuna, što je 25 posto manji gubitak nego u 2014.

Taj je rezultat pod utjecajem posebnih stavki u ukupnom iznosu od 1,476 milijardi kuna, a najveći dio tih jednokratnih stavki odnosi se na umanjenje vrijednosti imovine u segmentu Istraživanja i proizvodnje, uslijed slabljenja cijene nafte i daljnjeg nastavka sirijske krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.