Novak se zbog dječjeg doplatka za osobe s invaliditetom obratio Ustavnom sudu

Zagreb, 29.04.2015 - Konferencija za medije nezavisnog zastupnika Mladena Novaka o zakonskom prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o doplatku za djecu kojim se predlaže ukidanje odredbe po kojoj se dijeli osobe s invaliditetom starije od 27 godina. Na slici Ursula Ban Mrkoci, Mladen Novak, Siniša Bosanac. foto HINA/ Daniel KASAP / dk

Nezavisni saborski zastupnik Mladen Novak od Ustavnog je suda zatražio da ocijeni ustavnost procedure po kojem je njegov prijedlog izmjena Zakona o dječjem doplatku s odredbama o izjednačavanju prava svih osoba s najtežim invaliditetom “zapeo” u saborskoj proceduri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novak je na konferenciji za novinare u Saboru podsjetio kako je još u veljači predložio zakonske izmjene kojima bi se ispravila 13-godišnja diskriminacija 1100 osoba s invaliditetom koje ne primaju naknadu od 831,50 kuna, dok to isto pravo doživotno ostvaruje oko 4000 osoba s invaliditetom.

Vlada je na taj prijedlog dala negativno mišljenje uz objašnjenje kako ne žele širiti prava osoba s invaliditetom, a Vladino su mišljenje prihvatila i dva saborska odbora.

Novak podsjeća da je ministrica ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić u međuvremenu priznala kako se radi o diskriminaciji, ali i kako država nema potrebnih 11 milijuna kuna da je ispravi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U plenarnoj raspravi klubovi su podržali Novakov prijedlog, no o njemu nikad nisu glasovali. Umjesto toga, glasovalo se o prijedlogu Vlade i dvaju odbora da se izmjene ne prihvate. Takav zaključak, pak, nije dobio ni jedan glas, jer je većina ostala suzdržana, nakon čega je Novak očekivao da se glasuje o samom zakonu, no to se nije dogodilo pa predloženi zakon nije ni odbijen ni prihvaćen.

Odmah nakon glasovanja, predsjednik Odbora za Ustav Peđa Grbin objasnio je kako je problem što nitko nije predložio da se glasuje za zakon.

Novak je zatim predložio zaključak da se njegov zakon donese, no leko je to odbio staviti na dnevni red, uz obrazloženje da Sabor nije prihvatio predložene zmjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novak je potom tražio tumačenje Odbora za Ustav, koji ga je “prebacio” Odboru za zakonodavstvo.

Predsjedniku Sabora podnio je prigovor zbog kršenja Poslovnika, no Leko je to odbacio i zastupnika uputio da se obrati Ustavnom suda.

“Odlučio sam ga poslušati pa sam to i napravio. Ova kronologija postupanja vladajućih očiti je primjer zašto u Hrvatskoj nema pravne sigurnosti. Vladajući ne dopuštaju da oporba išta predloži te kršeći Poslovnik pretvara donošenje jednog zakona u farsu dokazujući da u Hrvatskoj ne postoji demokracija nego tortura izabrane većine nad ostalima”, ustvrdio je Novak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je da je vladajućima nudio da njegov prijedlog “uzmu kao svoj” i upute u drugo čitanje, no oni to nisu napravili, nego su nekoliko tjedana nakon spornog glasovanja napisali identičan prijedlog, koji bi uskoro trebao biti predstavljen na sjednici Vlade.

“Ako vladajući ne žele provoditi zakone koje su sami donijeli, možemo samo konstatirati da je riječ o provedbi sile vladajućih nad vlastitim narodom. Stoga je Sabor umjesto mjeta otvorene diskusije i pronalaženja najboljih rješenja pretvoren u poprište politikanstva te poslušnog dizanja ruku bez obzira o kakvim se rješenjima radi”, komentira Novak.

Zaključio je kako je, umjesto Sabora, centar odlučivanja postala Vlada i “premijer koji upravlja zastupnicima vladajuće većine poput lutaka na koncu zbog čega su kolateralne i najveće žrtve najranjivije skupine društva”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.