Novosel o inicijativi ’67 je previše’: ‘Očekujemo masovan odaziv građana na referendum’

Foto: Fah

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel izjavio je u četvrtak kako sindikati, okupljeni u inicijativi “67 je previše”, očekuju masovan odaziv hrvatskih građana prilikom davanja potpisa na referendum protiv mirovinske reforme, ocijenivši kako ta reforma nema veze s održivošću sustava, već “isključivo s prelamanjem svih problema preko leđa radnika”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na konferenciji za novinare, uoči sindikalnog skupa za Osječko-baranjsku i Vukovarsko i srijemsku županiju Novosel je kazao kako je od početka hrvatske samostalnost, kada su za jednog umirovljenika, radila gotovo četiri radnika, rađeno nekoliko mirovinskih reformi, nakon kojih su mirovine bile sve manje, iako su radnici sve više izdvajali u mirovinski fond.

(FOTO) Pokrenuta referendumska inicijativa koja se protivi odlasku u mirovinu sa 67 godina

Smatra kako ova i prethodne Vlade penaliziraju radnike kod odlaska u mirovinu, iako je “jasno da se poslodavci u realnom i javnom sektoru rješavaju radnika čim steknu prvi uvjet za mirovinu”.
“Protivimo se tome kao i tome da netko žmiri nad činjenicom da održivost mirovinskog sustava može osigurati jedino više kvalitetnih radnih mjesta, veće plaće, počevši od minimalne, te eliminiranje ogromnog “sivog” tržišta, u kojem stotine poslodavaca radnicima isplaćuje preko računa samo minimalnu plaću, a ostatak “na ruke”. Takav sustav je neodrživ, čak da nam radni vijek produže i do 80 godina”, poručio je Novosel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga očekuje masovan odaziv hrvatskih građana prilikom davanja potpisa, kako bi se prikupilo preko 700 tisuća potpisa te da se tako, ako je ikako moguće, s tim brojem potpisa spriječi Vladu i Ustavni sud da ne pomišljaju “izmišljati “toplu vodu” oko referendumskog pitanja” i da se taj referendum provede.

Sever: Hrvati žive prosječno daleko kraće od prosjeka EU

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) Krešimir Sever ocijenio je kako u “Hrvatskoj nema nikakvih uvjeta za produljenje radnoga vijeka”, jer “Hrvati žive prosječno daleko kraće od prosjeka EU”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je riječ o godinama zdravog života nakon 65 godina starosti, Sever ističe da Hrvati prosječno imaju pet zdravih godina, prosjek EU je 10 godina, a u najrazvijenijim zemljama 15 do 17 godina”.
Kada je u Sloveniji i Švicarskoj pokušano podizanje životne dobi za odlazak u mirovinu pitali su svoje građane i oni su rekli da ne žele odlazak u mirovinu s produljenim radnim vijekom te vlasti obiju država takvu odluku nisu donijele. Za razliku od toga vlasti u Hrvatskoj nisu nikoga ni pitale, čak ni s nama nisu ozbiljno razgovarale, upozorio je Sever.

Glavna tajnica Matice hrvatskih sindikata (MHS) Mirela Bojić ocijenila je kako je ovo pitanje prevažno za sve hrvatske građane, podsjetivši kako sindikati, uz ostalo, traže povratak dobi za odlazak u punu starosnu mirovinu na 65 godina, bez penalizacije i umanjivanja mirovina te smanjivanje penalizacije s 0,3 posto na 0,2 posto mjesečno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.