U javnost su izašli novi mailovi vezani za skupinu Borg i izradu nacrta lex Agrokora. Da je nacrt tog zakona, između ostalog, bio protuustavan, smatrao je i ugledni profesor Pravnog fakulteta u Zagrebu, koji je odgovorio na upit bivšeg povjerenika za Agrokor, Ante Ramljaka.
Ante Ramljak, prije nego što je postao Vladin povjerenik za Agrokor, krajem ožujka 2017. godine zatražio je, radeći u tajnosti za tadašnju potpredsjednicu Vlade Martinu Dalić i premijera Andreja Plenkovića, stav Pravnog fakulteta po pitanju Nacrta Lex Agrokora, objavio je Index. U kontakt je stupio preko državne tajnice u Ministarstvu pravosuđa Sanje Mišević, a odgovorio mu je profesor Petar Miladin i to na deset stranica, razabirući članak po članak.
Evo najbitnijih stvari iz tog odgovora:
“Nacrt Zakona i nadalje odstupa od ključnih postavki talijanskog zakonodavnog uzora – i nema nikakav poredbenopravni uzor koji je izdržao test vremena i sudskih provjera – ponovno stoga Nacrtom Zakona izmišljamo samo nama svojstven pravni put i upuštamo se u eksperimentiranje s nesagledivim štetnim posljedicama, a o kojem se pravna struka nije ozbiljno očitovala”, napisao je profesor Petar Miladin s Pravnog fakulteta svega dva dana prije nego što će se na vladi usvojiti Lex Agrokor, objavio je portal Index.
Takozvana skupina Borg, međutim, oglušila se na te primjedbe, inzistirajući da povjerenik za Agrokor mora biti netko od njih, a ne netko s liste tečajnih upravitelja.
Miladin je istaknuo i sam da je nart lex Agrokora bio protuustavan “po više pitanja” te se izričito ogradio od pripisivanja mu bilo kakvog autorstva oko lex Agrokora, te je opovrgnuo sve moguće interpretacije sa strane skupine Borg u tom smislu.
“Republika Hrvatska izlaže se donošenjem ovog Zakona nesagledivim štetnim posljedicama u odnosu na vjerovnike kvalificiranog dužnika, ali i prema dioničarima kvalificiranog dužnika”, naglasio je na kraju.