Od danas skuplji plin i struja: Evo koliko će rasti računi

Foto: Thinkstock

Za gotovo 7 posto poskupljuje plin za kućanstva, što znači da će računi za prosječnu potrošnju biti veći za 20-ak kuna mjesečno. No, pravi učinci poskupljenja vidjet će se tek najesen, s početkom nove sezone grijanja. Istodobno – skuplja i struja za dio poduzetnika, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ovom pogonu za proizvodnju namještaja po mjeri struja pokreće sve strojeve. Potrošnja je velika, a iznosi na računima za električnu energiju posljednjih godina rapidno rastu.

– Prije nešto više od godinu dana mjesečni iznosi za električnu energiju su bili oko 1200, 1300 kuna, sad su mi preko 2100 kuna, a s ovim novim poskupljenjem bojim se i računati, rekao je Davor Subić, Drvodjel d.o.o.

Za mnoge cijena električne energije već je sada previsoka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Mi smatramo, da je struja definitivno za poduzetništvo preskupa. Ako govorimo i o proizvodnoj industriji, koja dosta opterećuje taj finalni proizvod, ona je preskupa, naglašava Đurđica Mostarčić, Hrvatska obrtnička komora.

Potvrđuju to i podatci. Usporedimo li se s drugim zemljama Unije, cijena koju plaćaju poduzetnici u Hrvatskoj – na razini je one koju plaćaju poduzetnici u Austriji, a od Francuske smo čak skuplji. To, naravno, utječe na konkurentnost naših proizvoda na jedinstvenom europskom tržištu, upozoravaju stručnjaci.

– Upravo se zato Slovenija odlučila na taj korak pa gospodarstvu osigurava nižu cijenu električne energije, a smatra se pri tome da je potrošnja električne energije u domaćinstvima nešto što nije produktivno te su tu cijene više, ističe Daniel Srb, stručnjak za energetiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za dio poduzetnika struja će od sutra biti još skuplja, točnije za one koji su na zajamčenoj usluzi i po inerciji nisu prešli kod tržišnog opskrbljivača. Takvih nema mnogo, pod kategorijom “zajamčene usluge” proda se oko 8 posto električne energije. Poskupljenje bi ih moglo potaknuti na traženje jeftinije ugovorne opcije.

– Radi se o poskupljenju od 20-30 posto. Kod velikih kupaca i do 40 posto, rekao je dr. sc. Srđan Žutobradić, Hrvatska energetska regulatorna agencija.

Potpuno je drugačija situacija s kućanstvima. Građani, u usporedbi s drugima u Uniji, imaju jeftiniju struju. No stručnjake zabrinjava povećani uvoz električne energije početkom godine zbog smanjene proizvodnje u hidroelektranama. To bi se moglo odraziti na cijenu koju sada plaćaju kućanstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– To su enormne količine za Hrvatsku. Tu energiju treba kupiti sa strane, a ona je u tom trenutku. Vrlo je vjerojatan i rast cijene električne energije za kućanstva od 1.7., istaknuo je Nenad Kurtović, stručnjak za energetsko tarifiranje.

Inače, iznosi na računima za struju za kućanstva porasli su prije dvije godine, kada se povećavala naknada za obnovljive izvore energije.

Mjesečno povećanje od 19,7 kuna

Prosječna potrošnja plina za kućanstva prošle godine bila je 960 m3, a račun za cijelu godinu iznosio je 2.874 kune. Od 1. travnja za istu količinu Zagrepčani će platiti 3.078 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Na nivou mjeseca to je povećanje od 19,7 kuna što kad se zbroji cijela godina ispadne dvjestotinjak, 230 kuna”, kazao je prije nekoliko dana Davor Šestan, glasnogovornik Gradske plinare Zagreb za RTL.

Cijena kilowatsata u Osijeku penje se s 28 na 30 lipa, dok će stanovnici Primorsko-goranske županije račune za plin mjesečno plaćati oko 20 kuna više.

Iako odluka još nije donesena, sve je izvjesnije da će od ljeta i građani struju plaćati skuplje. Iznosi na računima za struju za kućanstva porasli su prije dvije godine, kada se povećavala naknada za obnovljive izvore energije.

Zbog vraćanja povratne naknade poskupjet će mlijeko i mliječni proizvodi, dječji sokovi do dva decilitra, ali od iduće godine. Zbog ulaganja u nove spremnike građane čekaju i veće cijene odvoza otpada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.