Odbor ministara Vijeća Europe preporučio Hrvatskoj uvođenje elektroničkog glasovanja

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Odbor stručnjaka o pravnim, operativnim i tehničkim standardima za e-glasovanje (CAHVE) stručno je tijelo osnovano 2015. godine od strane Odbora ministara Vijeća Europe kako bi pripremilo Preporuku državama članicama glede elektroničkog glasovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preporuku je 14. lipnja 2017. prihvatio Odbor ministara Vijeća Europe te potaknuo države članice, među kojima je i Hrvatska, da svoja izborna zakonodavstva usklade s modernim demokratskim standardima, napose elektroničkim glasovanjem, a uz preporuku je donesen i Vodič za implementaciju njenih odredbi.

Jedan od ciljeva Preporuke je ujednačavanje implementacije načela demokratskih izbora i referenduma u državama članicama glede elektroničkog glasovanja te podizanje povjerenja i pouzdanja birača u izborne procese i sustav elektroničkog glasovanja.

Ova Preporuka Odbora ministara je svojevrsna nadogradnja Preporuke koju je isto tijelo donijelo još 2004., što pokazuje kako Vijeće Europe već dugi niz godina među državama članicama potiče uvođenje elektroničkog glasovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Predizborno obećanje HDZ-a: Dopisno i elektroničko glasovanje – ludom radovanje

Zanimljivo je kako je premijer Plenković 2016. imenovao hrvatsku predstavnicu Janju Horvat Drobnjak, članicu Državnog izbornog povjerenstva, u navedeni Odbor, što se može shvatiti kao svojevrsna potpora konceptu elektroničkom glasovanja. Međutim, osim što se kao premijer protivi mjerama za pravedniji izborni sustav o kojima je više od 405.000 građana zatražilo referendum, a među kojima je i elektroničko glasovanje, njegov ministar Kuščević tvrdi kako u Hrvatskoj elektroničko glasovanje neće biti moguće još dvije godine.

> Kuščević tvrdi da je dopisno i elektroničko glasovanje nemoguće uvesti još 2 godine, iz HAKOM-a ga demantiraju!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas tehnološki uvjeti ne zadovoljavaju te kriterije da bi se moglo osigurati elektronsko glasovanje. Naime, u razgovoru s teleoperaterima mi smo dobili informaciju da tako nešto je moguće osigurati tek za dvije godine.”, kazao je ministar Lovro Kuščević.

Međutim, takvu tvrdnju ministra Kuščevića demantirali su iz HAKOM-a: “Elektroničko glasovanje je moguće uvesti već danas, no pitanje je koliko je sredstava za to potrebno izdvojiti”, rekao je Krešimir Mazor iz HAKOM-a.

Podsjetimo kako je početkom srpnja i Europski parlament prihvatio nacrt Odluke Europskog vijeća kojom se državama članicama predlaže uvođenje dopisnog i elektroničkog glasovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Hoće li Plenković poslušati preporuke EU i omogućiti biračima dopisno i elektroničko glasovanje?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.