Odbor za Ustav podržao pet prijedloga izmjene Zakona o izborima zastupnika

Sjednica Odbora za Ustav gotovo jednoglasno je podržala pet prijedloga izmjena Zakona o izborima zastupnika u Hrvatskom saboru kako bi oni prošli kroz prvo čitanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obzirom da svi prijedlozi idu u dva čitanja, članovi odbora složili su se da daju priliku svim zastupnicima da u prvom čitanju rasprave sve prijedloge, a nakon toga bi se prije drugog čitanja pripremio jedinstven prijedlog koji bi sadržavao sve najbolje ideje.

Dragutin Lesar je ispred Kluba zastupnika Hrvatskih laburista istaknuo kako birači s jednim preferencijskim glasom ne mogu ozbiljnije utjecati na rezultate izbore. Oni u svom prijedlogu za birače u dijaspori za izbore u Hrvatskoj predlažu do 3 preferencijska glasa, dok u samoj izbornoj jedinici dijaspore bio bi po jedan preferencijski glas. Ne predlažu prag za uvažavanje koliko bi glasova najmanje trebalo pojedini preferencijalni glas dobiti, a da bi se oni računali. Predložili su i nespojivost dužnosti saborskog zastupnika, načelnika, gradonačelnika, kao i da se kandidati na listu mogu u izbornim jedinicama prema prebivalištu.

Josip Kregar, zastupnik SDP-a je istaknuo kako je GONG-ov prijedlog naišao na podršku čak 30 zastupnika Hrvatskog sabora, a njegovi predlagatelji su uz Kregara, nezavisna zastupnica Jadranka Kosor i zastupnik SDP-a Gvozden Flego.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ključni prijedlog se odnosi na preferencijalno glasovanje uz klauzulu od 5 posto. Također predlažu 3 preferencijska glasa kao i zabranu kandidiranja osobama koje su počinile kaznena djela te prikupljanje potpisa građana prilikom kandidiranja – 1500 potpisa moraju dobiti podrške. Uz to predložili su i izmjene u položaju Državnog izbornog povjerenstva.

Nezavisna zastupnica Jadranka Kosor napomenula je važnost brisanja nositelja liste te 5 posto praga u njihovom prijedlogu.

Peđa Grbin je u prijedlogu zakona Kluba zastupnika SDP-a istaknuo također uvođenje preferencijalnog glasovanja uz jedan preferencijski glas uz uvažavanje prefereriranih glasova ako broj takvih glasova za jednog kandidata iznosi najmanje 10 posto glasova koji je osvojila pojedina lista. Napomenuo je i prijedlog uvažavanja načela ravnopravnosti spolova na kandidacijskim listama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Valter Boljunčić ispred IDS-a je dao prijedlog izmjene i dopune Zakona o izborima zastupnika u Hrvatskom saboru ističući važnost uvođenja preferencijskog glasovanja gdje omogućuju jedan glas, granica da bi se on uvažio predlažu 10 posto potrebnih glasova. Ostaju pri 5 posto praga za ulazak u parlament. Također zalažu se za dodatno pravo glasa nacionalnih manjina – opće pravo glasa kao i pravo glasa za liste svojih pripadnika nacionalnih manjina. Također se zalažu za ukidanje nositelja lista

Milorad Pupovac zastupnik SDSS-a osvrnuo se na biračka prava manjina ukazujući na narušavanje djelomične tajnosti biračkog postupka. Također, podržava preferencijsko glasovanje no kako nije dobro rješenje 1 preferencijski glas.

Šeks: Iluzija je da bi se promjenom izbornog zakona povećala vjerodostojnost

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladimir Šeks, zastupnik HDZ istaknuo je kako je iluzija da bi promjene izbornog zakonodavstva u bitnome relevantno promijenilo more nevolja koje proistječu u hrvatskom političkom životu.

“Iluzija je da bi se promjenom izbornog zakona povećala vjerodostojnost i povjerenje građana u institucije političkog sustava”, rekao je.

Šeks iz svog osobnog stajališta podupire iznesene prijedloge promjena – preferencijalno glasovanje za izbor zastupnika, kao i institut dopisnog glasovanja. Također, podupire nespojivost mandata u Hrvatskom saboru s nekim drugim dužnostima, osobito podupire zabranu kandidiranja za osobe koje su optužene ili osuđene za određena teška kaznena djela.

Istaknuo je kako posebno podupire i spolnu ravnopravnost na kandidacijskim listama

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, u ime svoje stranke, HDZ-a to nije mogao poduprijeti.

“Što se tiče stajališta Kluba zastupnika HDZ-a, suglasni smo s izmjenama postojećeg izbornog zakonodavstva, ali polazi da je za izmjene izbornog zakonodavstva nužna izmjena Ustava. HDZ nije za sada utvrdila svoj prijedlog izmjena izbornog zakona i stajalište HDZ-a prema različitim prijedlozima koji su na dnevnom redu je takovo da HDZ neće glasovati za te prijedloge, ako se ne usvoje prijedlozi HDZ-a koji se odnose poglavito na promjene Ustava Republike Hrvatske”, kazao je Šeks.

Zastupnik SDP- Marin Jurjević je replicirao: “HDZ ima pravo na svoj stav. No, ovo mi miriše na ucjenu”. Na što je Šeks odgovorio kako se ne može s tim složiti.

“Ucjena je bilo ono što se dogodilo 2010. godine’, kazao je Šeks, aludirajući na tadašnje ustavne promjene, kada se, po HDZ-ovim tvrdnjama, zbog SDP-a ograničilo glasanje dijaspore, što sada HDZ želi izmijeniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.