Srijeda, 15 siječnja, 2025
1.6 C
Zagreb
Pratite nas:
DUBOKO NEMORALAN ČIN

Stadion u Kranjčevićevoj: Što je ‘zakuhao’ Tomašević i kakav je besramni manevar napravio?

Podijeli

Tomašević je krajem prošle godine javnosti predstavio jedan od najvećih projekata u svom mandatu – rekonstrukciju stadiona u Kranjčevićevoj, odnosno de facto izgradnju novog stadiona, što nije u skladu sa Zakonom o gradnji i GUP-om Grada Zagreba. Jednim „duboko nemoralnim“ potezom, prema mišljenju struke, Tomašević je iz postupka isključio i susjede, svoje sugrađane. Donosimo sve što trebate znati o projektu s kojim se Tomašević hvali, a u sjeni se nalaze brojni problemi. Iznosimo i kronologiju događaja kako ju vidi gradski zastupnik Renato Petek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Stadion u Kranjčevičevoj: Tomašević prije godinu i pol predstavio jednu verziju, sad drugu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Za novi moderan stadion u Kranjčevićevoj! Rekonstrukcija i modernizacija stadiona u Kranjčevićevoj nužna je da bi se mogao izgraditi novi stadion u Maksimiru, a Kranjča će biti gotova do rujna 2026.“, napisao je na svom Facebooku 4. prosinca 2024. gradonačelnik Tomašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomašević stadion planira završiti 2026. godine

Riječ je o projektu koji uključuje proširenje kapaciteta na preko 11 000 mjesta, novi trg na Trešnjevci, uređenje okoliša i 450 parkirališna mjesta. Posadit će se 150 stabala, te osigurati 608 mjesta za bicikle i 16 za autobuse. Dok se ne izgradi novi stadion na Maksimiru, na stadionu u Kranjčevićevoj bi trebali igrati Dinamo i hrvatska nogometna reprezentacija.

Gradnja bi trebala započeti ove godine, a radovi bi trebali završiti za početak sezone 2026./2027. godine.

„Glavni i izvedbeni projekt izradila je tvrtka Sirrah, koja je isto napravila i za stadion u Osijeku. Imali smo izvrsnu suradnju“, rekao je Tomašević. Dodao je da će stadion imati hibridni grijani teren i natkrivene tribine, a ispred stadiona napravit će se i trg na 6300 kvadrata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Fasada će biti od dugotrajnih aluminijskih profila koji podsjećaju na drvo i ne zahtijevaju održavanje. Imat će i vertikalne vrtove s navodnjavanjem od kišnice. Na krovu će biti solarna elektrana snage 1 MW s 1800 panela i modernom LED rasvjetom“, dodao je Tomašević.

> Predstavljen stadion u Kranjčevićevoj: Koštat će 44 milijuna eura

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomašević: ‘Cijena je opravdana, pitajte Vladu’

Vrijednost projekta je procijenjena na 44 milijuna eura s PDV-om, a osigurana su sredstva iz gradskog proračuna. Na pitanje novinara da je lani (2023.) bila komunicirana cijena od 20 milijuna eura, Tomašević je rekao da mu je cijena opravdana. „Cijena svih građevinskih radova je u zadnje tri godine poskupjela. Pitajte Vladu. Ovo je stvarno malo u usporedbi s primjerice stadionima u Srbiji za koje vidim da će stajati i milijardu eura. Ovo je skroman iznos“, rekao je.

‘Duboko nemoralan čin’

Bilo je milijun prepreka, izjavio je Tomašević, a ono što nije rekao jest kako se riješio dobrog dijela tih prepreka.

Naime, arhitekti koji nisu željeli otkriti identitet za lijevi portal  Telegram su otkrili kako je Tomašević dva mjeseca prije konferencije za medije napravio „duboko nemoralan čin“.

Grad je iskoristio rupu u zakonu i iz čestice na kojoj se nalazi stadion izdvojio prostor metar širine prema susjedima, čime je Grad postao „susjed“ samome sebi. Time su unaprijed vlasnici parcela u susjedstvu stadiona onemogućeni u bilo kakvim prigovorima, što im i zakon omogućuje u slučaju gradnje ili rekonstrukcije stadiona u Kranjčevićevoj. Riječ je o dvije nove čestice, sa svake strane stadiona, istočnoj i zapadnoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tomašević
Foto: Snimka zaslona, oss.uredjenazemlja.hr, Montaža: Narod.hr

Prvo su susjedi 10. rujna obaviješteni kako se utvrđuju postojeće međe, a samo dan kasnije je pokrenut postupak parcelacije čestice širine jedan metar prema susjedima.

„Regularno, to traje mjesecima, a ne jedan radni dan. I to je učinjeno s obje strane stadiona, što je vidljivo zoomom na Geoportalu”, rekao je za Telegram jedan arhitekt koji nije htio otkriti identitet. Tim potezom Tomašević je besramno isključio javnost, doduše legalno, no prema mišljenju arhitekata nemoralno i bezobrazno. K tome, ovaj potez gradonačelnika se i duboko protivi proklamiranoj politici Možemo koja u proces odlučivanja tobože želi uključiti javnost i na najnižim razinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Arhitekt Kasun: Projekt bi mogao izgubiti građevinsku dozvolu

„Da je to napravila bivša vlast, ovi današnji bi vjerojatno ležali na trotoaru”, rekao je sugovornik Telegrama, dodavši da ovako nešto vjerojatno ne bi palo na pamet ni pokojnom Milanu Bandiću.

Za isti medij izjadao se i arhitekt Vladimir Kasun, profesor na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu i, uz pokojnog profesora Borisa Koružnjaka, autor idejnog projekta rekonstrukcije stadiona u Kranjčevićevoj ulici. Njegov projekt Grad je odbacio i izabrao tvrtku Sirrah-projekt d.o.o. U velikom intervjuu naveo je niz spornih Tomaševićevih odluka i primjera kršenja zakona. Zaključio je kako je projekt neusklađen s GUP-om (Generalni urbanistički plan) što bi moglo dovesti do ukidanja građevinske dozvole.

> Što je sa stadionom u Kranjčevićevoj? Tomaševića na Skupštini rešetali, Goluža izbačen

Također, ono što je vrlo važno, a Tomašević to medijima nije rekao, Kasun je izjavio kako će stadion biti „viši i od najviših susjednih zgrada u Kranjčevićevoj“.

Supruga arhitekta na listi Možemo

Još u lipnju 2023. pisali smo kako je autor idejnog projekta izabran bez natječaja, a autor Kasun je prijatelj i kolega zamjenika gradonačelnika, Luke Korlaeta. Uz to, supruga Kasuna je s liste Možemo ušla u jedan mjesni odbor u Zagrebu.

“Već sada dobio sam informaciju da je ovaj projekt naručen putem narudžbenice, ne znamo koliko je koštao, a izradio ga je prijatelj i kolega od zamjenika Korlaeta. Osim toga, on je suprug vijećnice Možemo na razini Grada Zagreba u mjesnoj samoupravi”, rekao je tada gradski zastupnik Renato Petek za Novu TV.

Informacija je točna – potvrdio je to i arhitekt Vladimir Kasun. “Moja supruga je nezavisni kandidat bila na listi za vijeće mjesnog odbora Cvjetnica na listi Možemo. Mislim da je to apsolutno nevažno u čitavoj priči”, rekao je Kasun.

> Nove nevolje za Tomaševića: Arhitektonski fakultet želi i glavni projekt obnove stadiona u Kranjčevićevoj

Krajem 2023. pisali smo i o prijavi gradskog zastupnika Ivice Lovrića (Plavi grad) koji smatra da su Tomašević i Korlaet namjerno izbjegli objedinjeni postupak javne nabave, podijelivši ga u tri postupka jednostavne nabave. Lovrić je prijavio Tomaševića i Korlaeta Povjerenstvu za sukob interesa zbog pogodovanja Kasunu u projektiranju stadiona.

Petek: Tomaševićev stil isti kao Bandićev

Svoje viđenje nedavno je na svom Facebooku opet iznio Petek: „Pri provedbi projekta izgradnje stadiona u Kranjčevićevoj ulici vlast je pustila niz vodu vlastita načela, zanemarila zakonske okvire i iznevjerila povjerenje građana“. Tomašević stil upravljanja usporedio je s Bandićevim.

Petek je ocijenio kako Tomašević vrši „moralno upitne driblinge s propisanim procedurama“. Upozorio je na isključivanje građana iz postupka spomenutom parcelizacijom. Ustvrdio je isto što i Kasun – nije riječ o rekonstrukciji, već o gradnji potpuno novog stadiona.

Prenosimo dio Petekovog statusa u kojem analizira korak po korak što je Tomašević radio s ovim projektom.

„Što se sve događalo sa spornim projektom? Prema prvim najavama, na proljeće ove godine trebali bismo već birati dresove za ceremoniju otvaranje stadiona, koji je trebao koštati oko 18 milijuna eura. Gradnja do danas nije započela, a planiran i potreban iznos sredstava već je sad udvostručen. U novim najavama probio je 40 milijuna eura, a još nemamo ni ugovorenog izvođača, pa će i ta cijena vjerojatno dodatno skočiti.

Najavljena rekonstrukcija više nije u planu

No, krenimo od početka. Grad je odlučio da neće raditi novi stadion s garažama itd., već ići u rekonstrukciju postojećeg kako bi ubrzao realizaciju tj. legalno preskočio korake u proceduri izrade potrebne dokumentacije. Danas, iz izvedbenog i glavnog projekta razvidno je da najavljena rekonstrukcija više nije u planu. Uklanja se i zapadna tribina, pa je i laiku jasno da se ovdje radi o gradnji novog stadiona. Ali onda nije moguće koristiti se ubrzanom procedurom, prečicama juriti do izdavanja „pravomoćnih“ dozvola bez izrade UPU-a i provedbe javnog arhitektonsko-urbanističkog natječaja. Rekonstrukcija je tako ostala samo u nazivu projekta! Kako je onda moguće da je itko potpisao pravomoćnu građevinsku dozvolu?!

Grad je, da bi dozvolu odmah dobio, izveo dribling s procedurom. Čista manipulacija administracijom protiv koje su se govorljivo borili. I vlastiti integritet pada u vodu kad je u pitanju politička provedba i opstojnost na vlasti. Gradske su vlasti odlučile izbjeći moguće žalbe građana kojima su time onemogućili sudjelovanje u procesu realizacije ovog važnog projekta!

Građani su dovedeni pred svršen čin

Grad je naime na vlastitoj parceli odvojio česticu širine jedan metar uz rub te je time stadion postao susjed samom sebi čime je uklonjena mogućnosti i pravo susjeda da upute bilo koju žalbu na građevinsku dozvolu. Građani su tako dovedeni pred svršen čin. Da je ovo izveo Bandić, iz kuhinja bi se vadili najveći lonci i poklopci, udruge civilnog društva bi kampirale na ulicama Trešnjevke.

> Svi protiv Tomaševića: Tko će se sve kandidirati za gradonačelnika Zagreba?

Projekt je od početka obavijen sumnjama. Još uvijek nema pravorijeka oko potencijalnog sukoba interesa Luke Korlaeta i Arhitektonskog fakulteta, izvođača ugovorenih poslova izrade idejnog projekta stadiona putem jednostavne javne nabave.

Dok u GUP-u još nije brisana, iako je to predloženo u drugoj javnoj raspravi, na snazi je obveza izrade UPU-a (Urbanistički planovi uređenja) za područje stadiona NK Zagreb, kao i provedba javnog arhitektonsko urbanističkog plana uređenja putem javnog natječaja.

Odbijeni i prijedlozi trešnjevačkih članova Možemo!

Taj je prostor preizgrađene Trešnjevke trebao doživjeti transformaciju, pa je zanimljivo čitati izvješće javne rasprave iz kojeg je vidljivo da su i u javnom savjetovanju iz Grada odbili i prijedloge i inicijative viđenijih trešnjevačkih članova Možemo!. Zanimljivo je da Grad u izmjenama GUP-a predlaže brisanje obveze izrade UPU-a NK Zagreb na temelju primjedbe koju je u javnoj raspravi uputila tvrtka PHI PROJEKT d.o.o.

Potpuno je neprihvatljivo opisano ponašanje gradskih vlasti oko koraka tijekom vođenja projekta gradnje novog stadiona. Trebali smo dobiti veće uključivanje zainteresirane stručne javnosti, građana i mjesne samouprave u participativne procese planiranja prostora, snaženje procesa upravljanja prostorom i branjenje postupaka izrade detaljnih planova i prostornih studija umjesto njihova ukidanja i manipuliranja.

Građani su dobili šamar od vlasti koja je i samoj sebi pljunula u lice kršeći sve za što se zalagala dok je bila oporba. Zagreb će se dugo oporavljati od ovakvog vođenja projekta i kršenja procedura prostornog planiranja“, zaključio je Petek.

> Lovrić o Tomaševićevom kašnjenju sa stadionom u Kranjčevićevoj: Zašto ne gradi ovaj u Sesvetama?!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci