Bivši poljski premijer Mateusz Morawiecki novi je predsjednik Europske konzervativne i reformističke stranke (ECR), šire političke organizacije koja stoji iza skupine ECR-a u Bruxellesu. Na tom je mjestu naslijedio talijansku premijerku Giorgiju Meloni.
Meloni je prošlog mjeseca najavila ostavku nakon što je “ispunila svoju dužnost” vodeći konzervativni blok od 2020. Bivši poljski premijer zahvalio je Meloni na njezinoj službi i obećao da će nastaviti raditi na konzervativnom oživljavanju Europe.
“Bit ćemo oaza zdravorazumskog konzervativizma”, obećao je Morawiecki na tiskovnoj konferenciji u utorak u Bruxellesu.
>Kakva je politička grupacija ECR, kojoj se pridružio Bartulica u EU parlamentu?
“I radit ćemo sa svima koji podržavaju ideju supsidijarnosti, ideju vraćanja više moći suverenim nacijama, daleko od centralizirane moći Europske komisije. Učinit ćemo sve što je u našoj moći da se vratimo s krivog puta na kojem je sada Europska komisija”, najavio je, prenosi The European Conservative.
Tri ključna područja
Morawiecki je istaknuo tri ključna područja na koja će se ECR usredotočiti u narednom razdoblju: sloboda govora, suverenitet nacionalnih država i oživljavanje dobrih transatlantskih odnosa. Provođenje europskih interesa može funkcionirati samo u širem geopolitičkom kontekstu, rekao je, i zato ECR šalje izaslanstvo na Trumpovu inauguraciju sljedeći ponedjeljak.
>ECR u Dubrovniku: Ministar Šipić i bivši poljski premijer Morawiecki o sudbini Europe
Pritom je novi predsjednik istaknuo da su dvije komponente u nazivu stranke – konzervativizam i reforme – jednako važne. “Europska unija treba reforme, preuređenje, povratak na zdravorazumski pristup ideološkom ludilu”, rekao je Morawiecki.
ECR, s 80 europarlamentaraca, četvrta je najveća skupina u Europskom parlamentu, a druga po veličini među suverenističkim konzervativnim blokovima nakon Patriota za Europu (PfE).
O suradnji s EPP-om
Na pitanje hoće li se nastaviti rastuća suradnja ECR-a s mainstreamom EU-a, posebice skupinom EPP-a (Europske pučke stranke) predsjednice Komisije Ursule von der Leyen, Morawiecki je rekao da je njegov cilj bio raditi zajedno s bilo kim sve dok postoji zajednički jezik.
“Vrlo smo pragmatični. Možda se ne slažemo s EPP-om u mnogim pitanjima, ali ako postoji prilika za suradnju s EPP-om ili s Patriotima za Europu [PfE] u nekim stvarima, možemo to učiniti”, rekao je.
>Konstituirajuća sjednica Europskog parlamenta: Donosimo detalje o klubovima zastupnika u EP-u
Istaknuo je i kako je ECR u jedinstvenoj situaciji s obzirom na to da je jedina prava “centristička” stranka u Saboru.
“Možemo shvatiti da je ECR u središtu: s naše desne strane su Domoljubi i neki drugi ljudi [Europe of Sovereign Nations Group], a s naše lijeve strane je EPP. EPP je sada lijevo od centra, to je činjenica. Ali sa svima njima možemo surađivati za dobrobit Europe i za dobrobit europskih nacionalnih država.”
ECR je također izabrao tri nova potpredsjednika: europarlamentarku Marion Maréchal, potpredsjednicu francuske stranke Reconquête, europarlamentarca Carla Fidanzu iz stranke Giorgije Meloni Fratelli d’Italia (FdI) i Georgea Simiona, predsjednika Saveza za uniju stranke Rumunja (AUR).
Izvor: narod.hr