Održana rasprava u ponovljenom suđenju diplomatu koji je otkrio protupravno trošenja novca u MVEP-u

Damir Sabljak
Foto HINA

U srijedu je pred Službeničkim sudom održana rasprava u ponovljenom suđenju koje je 2018. protiv diplomata Damira Sabljaka pokrenula tadašnja ministrica Marija Pejčinović Burić, a nastavio aktualni ministar Gordan Grlić Radman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudski progon je pokrenut nakon što je Sabljak upozorio na protupravno trošenje državnog novca u diplomaciji Republike Hrvatske, a Mostov saborski zastupnik Nikola Grmoja u srijedu je ispred Službeničkog suda došao dati podršku diplomatu Damiru Sabljaku.

“Agonija Damira Sabljaka traje već previše i to pokazuje kako ova država funkcionira. Oni koji su odgovorni za te malverzacije su nagrađeni još boljim sinekurama, a čovjek koji se ponio profesionalno i putem institucija upozorio na nepravilnosti je kažnjen. Zato mi ovdje tražimo pravdu za Damira Sabljaka i dajemo mu punu podršku.

Žalosno je da medijima nije dopušteno snimanje ove rasprave, a to pokazuje koliki je strah u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova i u hrvatskoj vladi, ali istina će izaći na vidjelo. Mi smo uvjereni da će Damir Sabljak biti vraćen na posao, a da će odgovorni odgovarati za ovo što su napravili“, rekao je Nikola Grmoja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas se postupak priveo kraju, a odluka će uslijediti pisanim putem.

Pravosudno iscrpljivanje nakon oslobađajuće presude

Nakon što je pokrenut sudski progon, slijedilo je pravosudno iscrpljivanje u kojem je postupak vraćen na početak nakon oslobađajuće presude za Sabljaka prema svih 8 točaka optužnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MVEP je u prvom postupku tražilo isključivanje javnosti sa suđenja što je odbijeno, ali je tadašnja predsjednica suda odlučila zabraniti snimanje rasprave. U međuvremenu je predsjednica suda umrla ali je Sud i u ponovljenom postupku protiv Sabljaka nastavio provoditi njezinu odluku koja se odnosila na prethodni postupak, a ne postupak koji je u tijeku.

Premijera Plenkovića Sabljak je o dokumentiranim sumnjama izvijestio još 2017., no premijer je prijavu tada odšutio, a 2018. je sve popratio javnom intervencijom nakon koje je DORH-u trebalo nekoliko minuta za dostavu rješenja o odbačaju kaznene prijave.

> Diplomat Damir Sabljak, koji je razotkrio aferu Joška Pare, svjedočio i priložio nove dokaze: Očekuje se odluka Službeničkog suda

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Sud imenovan od Vlade odbio na svjedočenje u postupku protiv diplomata Sabljaka – koji je otkrio korupciju u MVEP-u – pozvati Plenkovića

Štoviše, premijeru Plenkoviću je u siječnju na aktualnom prijepodnevu uručena e-poruka glavnog inspektora Ministarstva Božića iz 2016. koja dokazuje kako je Božić od nekoliko diplomata poticao na zataškavanje informacija iz prijave koju mu je podnio diplomat Sabljak. Inspektor Božić danas nije došao na raspravu.

Podsjećamo, bivša ministrica Pejčinović Burić diplomata Sabljaka udaljila je iz službe nakon što ga je optužila za iznošenje neutemeljenih optužbi o korumpiranosti državnih službenika i dužnosnika uključenih u provođenje i prikrivanje neovlaštenog trošenja državnog novca u Australiji i SAD-u. Međutim, Sabljakove sumnje potvrdila je Državna revizija, pa čak i glavni inspektor ministarstva Damir Božić koji je od 2016. u ladici držao Sabljakovu prvu prijavu.

Hoće li DORH reagirati zbog iznošenja neistina u službenoj ispravi?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, Pejčinović Burić je upravo inspektoru Božiću povjerila operativnu provedbu njezine političke optužnice koja – kao što je potvrdio Službenički sud – nema niti jednog pravnog temelja. Inspektorova motivacija i ministričina politička moć ipak nisu nadjačale pravne dokaze podnesene sudu.

Naime, kao što smo izvijestili, ključan trenutak suđenja odigrao se na posljednjem ročištu kad je Sabljak ministricu Pejčinović Burić dokumentima osumnjičio za iznošenje neistina u službenoj ispravi dostavljenoj Sudu, pa članovima Službeničkog suda očito nije preostalo ništa drugo nego osloboditi Sabljaka od svih optužbi. Preostaje vidjeti reakciju DORH-a jer je iznošenje neistina u službenoj ispravi kazneno djelo, tim više kad je to djelo počinjeno pred sudom. U Republici Hrvatskoj se zakoni primjenjuju jednako prema svima pa nema prepreka za pravosudno propitivanje osobne odgovornosti bivše potpredsjednice Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.