Odvjetnik Planinić: Rad nedjeljom pogađa čitave obitelji; treba zaštititi male i srednje tvrtke koje takav rad stavlja u otežan položaj

U emisiji Susret u dijalogu na Prvom programu Hrvatskog radija raspravljalo se o problematici neradne nedjelje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što slobodna nedjelja znači čovjeku sa socijalnog i vjerskog aspekta? Je li hrvatskom društvu važno da obitelj barem jedan dan u tjednu bude na okupu? Je li uistinu potrebno da trgovački lanci rade nedjeljom? Postoji li politička volja da se ograniči rad nedjeljom? Kako je ta problematika riješena u uređenim europskim zemljama?

U emisiji su gostovali pročelnik Odjela za sociologiju Hrvatskoga katoličkog sveučilišta Gordan Črpić, predsjednik “Projekta Domovina” i član Upravnog odbora Udruge “U ime obitelji” Krešimir Planinić i umirovljena trgovkinja Jadranka Perković.

Gospođa Perković je iz osobnog iskustva prepričala koliko joj je bilo teško raditi nedjeljom i koliko ju je to odvajalo od obitelji, supruga i djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Črpić je govorio s aspekta socijalnog nauka crkve, te su se on i Planinić pozvali na Međunarodnu konvenciju koju je potpisala i Hrvatska, pri čemu je Planinić napomenuo da ono što se tradicionalno i kulturno smatra ljudskim pravom kod nas jest da je nedjelja dan odmora, s obzirom da katolici čine 87 posto hrvatskog stanovništva.

Odvjetnik Planinić je istaknuo da su radom nedjeljom pogođene čitave obitelji, ali i da to može biti i gospodarska zaštita srednjih i manjih tvrtki kojima, konkurentski gledano, ne odgovara da veći trgovački lanci rade nedjeljom i gotovo ih prisiljavaju da i sami počnu raditi, jer ih se stavlja u izrazito otežan položaj.

U emisiji je istaknuto kako su druge države Europe uredile rad nedjeljom, pa je još jednom ponovljeno da je u Njemačkoj rad nedjeljom zabranjen od 1956. godine, u Mađarskoj od prošle godine, dok su kod nas zaposlenici u privatnom sektoru izloženi “na milost i nemilost” poslodavcu. Više o tome možete pročitati ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad su se počeli javljati slušatelji, istaknuli su da treba ipak pripaziti kako bi se uredio rad nedjeljom, jer ne treba smetnuti s uma da smo turistička zemlja i da moramo paziti na turiste i kako i što njima predstavljamo. Gosti u studiju su pak naglasili da države koje i više zarađuju od turizma od nas, poput Njemačke i Italije, imaju drugačije reguliran rad nedjeljom od nas.

Planinić je pak naveo da je još 1961. Vrhovni sud SAD-a, kad su ga “napadali” zbog neradne nedjelje, istaknuo da nedjelja služi svjetovnim ciljevima javnog zdravlja: sigurnosti i potrebi za javnim danom odmora, u ozračju razonode, veselja, mira i uživanja.

Jedan slušatelj je poručio da se sindikati bore za prava neradnika, a ne radnika, iako je istaknuo da je dobar radnik uvijek cijenjen. Iako ima dobrih i loših poslodavaca, trebalo bi isključiti one loše iz procesa odlučivanja. Ne treba zaštiti niti sve poduzetnike ni posloprimce, smatra Črpić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Planinić je izjavio da će inicijativu proslijediti svima i smatra da ova tema neće biti sporna među sindikatima. Nakon društvene rasprave, za koju smatra da će biti i u društvenim institucijama, treba donijeti odluku u kojim situacijama eventualno dozvoliti ili u potpunosti zabraniti rad nedjeljom.

Umorni, premoreni radnici slabo rade, a to je učestalo kod rada nedjeljom. Zakonodavac bi trebao omogućiti da poslodavac može zaštititi dobrog radnika, a ne da štiti loše poslodavce. Ako poslodavac naime ovisi o radnicima, onda mu je važno da za njega rade kvalitetni ljudi koje će nagraditi. “Sloboda nedjelja je minimum koji moramo pružiti i zaštititi one najranjivije na koje to utječe”, izjavio je Črpić.

Planinić je istaknuo da su Projekt Domovina i udruga U ime obitelji okrenuti prema ljudima i obitelji i da će napraviti Prijedlog izmjena zakona o radu, te se nada da će se zakoni izmijeniti za dobrobit obitelji.

Podsjećamo, na nedavnoj konferenciji za tisak predstavnici političke stranke Projekt Domovina izvijestili su kako u Republici Hrvatskoj rad nedjeljom nije reguliran na zadovoljavajući način, o čemu više možete pročitati ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.