Site icon narod.hr

Okrugli stol o surogatstvu: To je globalni problem, djeca nisu objekti kupoprodajnih ugovora

Okrugli stol „Surogatstvo – eksploatacija žena i trgovina djecom“ održan je danas u Hrvatskom saboru. Organizirali su ga udruga U ime obitelji i predsjednica Odbora Hrvatskog sabora za obitelj, mlade i sport doc. dr. Vesna Vučemilović. Sudjelovali su prof. dr. sc. Aleksandre Korać Graovac s Katedre za obiteljsko pravo te predstavnici Deklaracije iz Casablance dr. sc. Bernard Garcia Larrain i Olivia Maurel, žena rođena putem surogatstva. Izneseni su mnogi argumenti o opasnostima surogatstva i zašto bi ga trebalo zabraniti na globalnoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na početku Vučemilović je istaknula da je jedan od povoda organizacije ovakvog okruglog stola nedavni poziv pape Franje za zabranom surogatstva. Napomenula je da je u Hrvatskoj ono jasno zabranjeno, no u mnogim zemljama je dopušteno ili nije adekvatno regulirano. Istaknula se kako surogatstvo predstavlja kao „čin altruizma“ no rijetko kada tako. Danas se upravo razvija industrija surogatstva. Kazala je kako su na udaru siromašne zemlje i siromašne žene koje iskorištavaju bogati.

>Svjedočanstvo žene rođene putem surogatstva: To je okrutna i nemoralna praksa koju treba zabraniti!

„Papa je bio u pravu kad je rekao da se radi o teškoj povredi žena i djece. Sve ovo ide k eksploataciji žena što je i u nazivu samog okruglog stola“, kazala je.

Foto: fah

Korać Graovac: Dostojanstvo djeteta ne može biti predmet kupoprodajnog ugovora

Prof. dr. sc. Aleksandra Korać Graovac, s Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu osvrnula se na surogatstvo s pravnog aspekta. Naglasila je kako se u slučaju surogatstva radi o obveznopravnom ugovoru. Istaknula je da je u Hrvatskoj zakon tu vrlo jasan – surogatstvo je zabranjeno i svi ugovori su ništetni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Obiteljski zakon je jasan. Majka djeteta je žena koja ga je rodila! To je neoboriva presumpcija“, naglasila je.

Istaknula je da je u nekim državama surogatstvo dopušteno te da je Grčka najliberalnija po tom pitanju i EU, dok u Češkoj zapravo nije pravno uređeno. Dodala je da u Češkoj klinike nude čak da će s eoni pobrinuti za sve, pa čak srediti dokumente.

>Na koje sve načine LGBTIQ osobe pokušavaju doći do djece?

Istaknula je kako se u mnogim konvencijama i dokumentima govori o dostojanstvu djeteta i ljudskim pravima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Dostojanstvo djeteta ne može biti predmet kupoprodajnog ugovora“, naglasila je.

Kazala je da ćemo tek vidjeti što nas čeka u budućnosti te da autooplodnja i umjetna maternica nisu isključene mogućnosti i da je stoga potrebna regulativa.

„Pravo ne smije biti sluškinja medicini. Kaže se da je pravo sluškinja politike, ali ne smije biti i sluškinja medicine“, zaključila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: fah

Garcia Larrain: Tema surogatstva nije politička ili vjerska

Koordinator potpisivanja Deklaracije iz Casablance dr. sc. Bernard Garcia Larrain kazao je da je surogatstvo postalo lukrativna ekonomska djelatnost kojom pojedinci i organizacije iz bogatih društva iskorištavaju ranjivost siromašnih žena. Naglasio je kako je bitno da se o tom pitanju razmišlja na nacionalnoj, ali i na međunarodnoj razini jer je surogatstvo globalni problem. Veliku ulogu igraju društvene mreže i mediji jer se tako lakše stupa u kontakt sa ženama i klinikama.

„U današnjem globaliziranom svijetu nacionalno zakonodavstvo je esencijalno, ali zabrana surogatstva u nacionalnim zakonodavstvima nije dovoljna kako bi se stalo na kraj ovoj praksi. Ako država zabrani surogatstvo, njezini građani i dalje mogu potpisati ugovor u inozemstvu i u svoju se zemlju vratiti s djetetom rođenim surogatstvom“, kazao je Garcia Larrain.

>S okruglog stola: Surogatstvo se u Hrvatsku uvodi na mala vrata, evo zašto ga treba zabraniti

Istaknuo je da je svjetsko tržište surogatstva u stalnom porastu zbog nepostojanja međunarodnog ugovora koji bi ga regulirao. Dodao je da je potrebna globalna konvencija jer lokalni zakoni nisu dovoljni. Kaže takva međunarodna konvencija možda jeste pomalo ambiciozna, ali nije nemoguća. Naglašava da je po tom pitanju međunarodno pravo i zakoni na „našoj strani“ jer naglašavaju zaštitu dostojanstva svakog čovjeka.
Osvrnuo se na Deklaraciju iz Casablance koja se zalaže za globalnu zabranu svakog oblika surogatstva koju su sastavili i potpisali pravnici iz 75 zemalja svijeta.

„Ideja univerzalne zabrane surogatstva nije povezana ni s jednom religijom, političkim interesom ili ideologijom, nego je bazirana na neprolaznoj vrijednosti svake ljudske osobe“, zaključio je Garcia Larrain.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dr. sc. Bernard Garcia Larridon i Olivia Maurel; izbor: Narod.hr

Maurel: Dijete postaje žrtva zbog želja odraslih

Olivia Maurel, glasnogovornica Deklaracije iz Casablance posvjedočila je vlastito iskustvo. Rođena je putem surogatstva, a roditelji joj to nikada nisu rekli. Kaže kako je oduvijek znala da „nešto nije u redu“. Danasa svjedoči o posljedicama surogatstva jer je i sama obilježena kao „kupljeno dijete“. O svojem podrijetlu nije znači ništa, a sve je to uzrokovalo probleme s mentalnim zdravljem, odavala se porocima alkohola i droge te je pokušala počiniti samoubojstvo.

>Surogatstvo – opasna praksa preko koje bilo tko može postati roditelj

Upravo zbog toga protivi se praksi surogatstva i smatra da ga je nužno zabraniti na globalnoj razini. Smatra nedopustivim da se dijete svodi na razinu objekta trgovine kojem se ističe cijena, naglašava da dijete prema UN-ovoj Konvenciji ima pravo znati svoje podrijetlo te da je biološki jedina osoba s kojom je dijete prenatalno povezano žena koja ga je rodila odvajanjem od koje se djetetu od trenutka rođenja nameće osjećaj napuštenosti.

„Dopuštamo ženama da iznajme sebe i daju dijete za novac… Dijete će simptom napuštanja i prazninu osjećati cijeli život“, naglasila je.

„Dijete postaje žrtva zbog želja odraslih“, dodala je.

Foto: fah

Osvrnula se u na prava žena kojima se ovakvom praksom krši dostojanstvo i provodi nasilje.

„Potpisivanjem ugovora ženu se svodi na njezin reproduktivni kapaciteta te ju se izlaže nerijetko neizdrživim i ponižavajućim zahtijevima naručitelja djeteta. Naglašava da surogatstvo iskorištava ekonomski i društveno ranjive žene koje se podvrgavaju trudnoćama visokog rizika… Ne postoji pravo na dijete, to je tužno za neplodne parove, ali njihove želje ne mogu biti iznad prava djece“, istaknula je Maurel.

„Ništa ne opravdava surogatstvo“, naglasila je.

„Danas sam u Hrvatskoj jer računam da će ova nevjerojatna, snažna i predivna zemlja na međunarodnoj razini igrati važnu ulogu u izgradnji svijeta slobodnog od surogatstva za buduće generacije“, zaključila je.

Foto: Fah

Markić: Samo je jedan uvjet surogatstva – novac

Izvršna direktorica udruge U ime obitelji dr. Željka Markić naglasila je da svaki pokušaj uvođenja surogatstva u Hrvatsku na mala vrata predstavlja potporu zlostavljanju žena i trgovini djecom. Istaknula da su kod posvojenja mjere rigorozne. Posvojitelje se detaljno provjerava i prije i nakon posvojenja. Kod surogatstva toga nema, kazala je Markić.

„Roditelj je onaj koji ima novaca. Dovoljno je da je čovjek bogat“, dodala je.

Navela je primjer Grčke gdje se pokazalo da se surogatstvo zloupotrebljava za trgovinu djecom. Podsjetila i na mnoge međunarodne skandale s pedofilskim lancima koji su naručivali djecu i kasnije ih zlostavljali i snimali.

Istaknula je da je okruglu stol bio plodonosan i koristan.

„Ima dovoljno znanja da mirno možemo reći da je surogatstvo trgovina djecom i eksploatacija žena“, zaključila je.

Foto: fah

Na okrugli stol putem videoveze javili su se i hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu. Tomislav Sokol istaknuo je da se radi o važnoj temi. Kazao je kakao stvari na razini EU-a idu u krivom smjeru. Istaknuo je tu potvrdu o roditeljstvu koja mi države natjerala da priznaju potvrde o roditeljstvu iz drugih država.

>Pravobraniteljica za djecu odgovorila na upit Narod.hr-a: Ne vidi ništa sporno u zagovaranju surogatstva

Ladislav Ilčić istaknuo da je surogatstvo prije svega i jedno vrijednosno i antropološko pitanje. Naglasio je i da su veze između majke i djeteta tijekom trudnoće prirodne ie ne smiju se ignorirati.

Rasprava: Selak Raspudić prozvala pravobraniteljicu za djecu

U raspravu se uključila i predsjednica Odbora Hrvatskog sabora za ravnopravnost spolova Marija Selak Raspudić. Izrazila je žaljenje što se po pitanju surogatstva ne otvara dijalog između ljevice i desnice, budući da se ljevica često u svojim politikama navodno protivi pretvaranju žena u inkubatore.

Govoreći o donošenju Obiteljskog zakona, istaknula je da se protivila institutu priznavanja majčinstva kojim se u budućnosti potencijalno na mala vrata može izigravati zabranu i de facto dopustiti surogatstvo.

Prozvala je i pravobraniteljicu za djecu Helencu Pirnat Dragičević tvrdeći da je predlagala de facto ozakonjenje surogatstva kroz proces priznavanja roditeljstva roditeljima koji su djecu surogatstvom dobili u inozemstvu.

>HDZ-ova pravobraniteljica za djecu zagovara surogatstvo, Selak Raspudić joj odgovorila
Izvor: Narod.hr

Pirnat Dragičević tvrdi da se radi o nesporazumu te da je njezin ured ukazao isključivo na postojanje djece rođene surogatstvom u Hrvatskoj i da se njihova prava krše. Dr. sc. Garcia Larrain ukazao je pravobraniteljici da je u krivu jer svojim prijedlogom zapravo ignorira ilegalnu radnju surogatstva.

Prof. dr. sc. Dubravka Hrabar s Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu složila se s gospodinom Garciom Larrainom istaknuvši da treba govoriti o djeci koja će tek biti rođena. „Europski i nacionalni izbori bit će prijelomna točka za pitanje surogatstva.

Mislim da bi prilikom kampanje trebalo postavljati i to pitanje jer je važno tko što od političkih aktera o toj temi misli.“, zaključila je profesorica Hrabar.

Foto: fah
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version