Glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan je saborskom Odboru za pravosuđe podnio izvješće o radu državnih odvjetništava za prošlu godinu. Upozorio je kako novi Zakon o kaznenom postupku nije doveo do očekivanog ubrzanja postupaka. U Studiju 4 govorili su o tomu odvjetnici Željko Žganjer i Željko Olujić.
“Zadatak gospodina Cvitana je davanje izvješća o radu državnih odvjetništva za 2013. godinu, za razdoblje kad on nije bio državni odvjetnik, ali je zato bio nešto drugo – ravnatelj USKOK-a. Ako se sagleda to što čujemo o izvješću državnog odvjetništva, ja to gledam kao priliku za g. Cvitana da se na određeni način ogradi od politike bivšeg državnog odvjetnika, ali on to objeručke prihvaća, čak štoviše, on u izvješću govori o pomanjkanju zakonodavstva – da Zakon o kaznenom postupku nije takav da ubrzava postupke”, kazao je Željko Olujić upitavši gdje je bio g. Cvitan kao ravnatelj USKOK-a i kao visoki državni dužnosnik u pogledu legislative kada nije učinio ono što je trebao.
Pojasnio je kako državni odvjetnik ima priliku kad se zakon donosi da sudjeluje u njegovom donošenju, što Cvitan nije učinio.
“Cijelo izvješće je ‘sveta statistika’, puno podataka, a da se sakrije suština bitnog”, kazao je Olujić.
“Ja tu primjećujem bitnu razliku u odnosu na razdoblje dok je glavni državni odvjetnik bio Mladen Bajić . Čini mi se da g. Dinko Cvitan vraća klasičnoj poziciji državnog odvjetništva kao organa progona”, rekao je odvjentik Željko Žganjer te dodao “u vrijeme Mladena Bajića zapravo državno odvjetništvo je bilo organ progona, ali je bilo u nekim kapitalnim predmetima i organ otkrivanja”.
Pojasnio je kako Dinko Cvitan u svojoj izjavi kaže da je državni odvjetnik osoba koja treba sjediti u uredu i sudnici.
“Nisam baš siguran da je to klasična pozicija državnog odvjetnika. Državni odvjetnik mora biti znatiželjan”, ocijenio je Žganjer.
“Cvitan kao državni odvjetnik pokazuje da se sa svojim istupima boji, da on ne prihvaća taj instrumentarij koji mu je država dala s donošenjem Zakona o državnom odvjetništvu. Takvi pristupom se neće ništa bitno promijeniti i on žali za onom pozicijom državnog odvjetnika koja je bila prije po Zakonu o javnom tužilaštvu, koji je rudiment prošlosti. On se ne snalazi u poziciji ogromne moći koja mu je data”, istaknuo je Olujić.
Odvjetnik Žganjer se nije složio s tim da se Cvitan boji.
“Čini mi se da je obilaskom državnog odvjetništva zatekao kadrovsku devastiranost državnog odvjetništva. Krema državnog odvjetničkog kadra se slijevala u ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta. Temeljni dijelovi državnog odvjetništva, općinska i državna odvjetništva bili su dosta dugo poligon da bi se iz tih državnih odvjetništava povlačili ljudi u ured jer je on trebao kvalitetne ljude”, kazao je ocijenivši kako je cijeli državno odvjetnički korpus percipirali kao građani kroz Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta.
Olujić je istaknuo kako Cvitan danas ima instrumentarij za kazneni progon kakvi nikad nije imao niti jedan državni odvjetnik, pa ni njegov prethodnik.
“Ali bi mu bilo pametnije da je g. Bajića stavio na neko mjesto da mu ne odlučuje u državnoodvjetničkoj organizaciji jer ona se trese u pojedinim slučajevima”, kazao je Olujić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa