Oporba u Hrvatskom saboru nabrojala je niz zamjerki na izmjene Zakona o radu. HDZ pak kaže da su one iskorak koji će potaknuti zapošljavanje, rast plaća i mirovina.
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić rekao je da je “novi pomno balansiran Zakon o radu sveobuhvatan odgovor na izazove i promjene kroz koje trenutno prolazimo, kao društvo i ekonomija”. Služit će i kao štit radnicima, ali i kao odskočna daska poduzetnicima, dodao je Piletić.
Zakon se pripremao niz godina, očekivali smo puno, a dobili malo, rekao je Peđa Grbin (SDP). Ministarstvo rada poručuje da staje uz kapitaliste, poslodavce, dodala je Katarina Peović (RF) uoči rasprave o izmjenama ZOR-a. Naime, koristeći se zahtjevima za stankom, oporba je i prije same rasprave o predloženim izmjenama nabrojala zamjerke na njih.
– Poslodavac će u krizi moći radniku umanjiti plaću za 30%, a i više, bez da obrazlaže da je došlo do pada prihoda, ako zakon prođe, radnici će raditi bez tjednog odmora, jer se uvodi koncept dodatnog rada, kazala je Peović.
Oporba tvrdi i da će predložena rješenja opustošiti sindikalnu scenu, konkretno sindikate koji nisu reprezentativni. Na neskriven se način iniciraju podjele, članovi sindikata, potpisnici kolektivnih ugovora, uživali bi sve povlastice, mogli bi ugovoriti veća imovinska prava, kaže Ružica Vukovac (Za pravednu Hrvatsku). Nikola Grmoja (Most) vladajuće proziva da zakonom žele sindikate staviti pod svoju kontrolu, uništiti sindikalni pluralizam. Nudite anacionalnu, poltronsku, nepravednu Hrvatsku u kojoj bi profitirali samo vaši kadrovi, izjavio je.
Izmjene radnog zakonodavstva su nužne, kaže Marijan Pavliček (HS) pa upozorava da petina radnika radi na ugovore na određeno. Oni ne mogu planirati budućnost, pa odlaze iz Hrvatske, kazao je, konstatirajući da se taj problem samo djelomično rješava.
– Glede mogućnosti rada do 70. godine, upitao se hoće li do tada moći raditi zidari, vodoinstalateri. Prosječan životni vijek iznosi 73 godine, da ne bi bilo ‘s posla na groblje’, kazao je.
Na problem rada na određeno upozorava i Sandra Benčić (ZLB), nezadovoljna što nisu prihvaćeni prijedlozi sindikata i udruga kojima se to područje želi bolje urediti i suziti razlozi za taj rad. Tvrdi i kako na adekvatan način nije uređeno pitanje platformskog i agencijskog rada, zaštita trudnica koje rade na određeno.
Željko Pavić (Socijaldemokrati) upozorava da se i dalje radnicima umjesto plaća isplaćuju naknade na koje se ne obračunavaju doprinosi, što se posljedično održava na mirovine.
HDZ hvali Vladine prijedloge, a Majda Burić (HDZ) kaže da je zakon iskorak, da unaprjeđuje radno zakonodavstvo, da će potaknuti zapošljavanje, rast plaća i mirovina.
– Zakon sprječava štancanje ugovora na neodređeno, u tri godine će ih moći biti maksimalno tri, a ne 333, odgovorila je oporbi.
Naglasila je i kako će stalni sezonci moći biti zaposleni na neodređeno, da s djecom i maloljetnicama neće moći raditi osobe koje su osuđene ili protiv kojih se vodi postupak za pedofiliju.
Inicijativa “Za radnički Zakon o radu” dijelila letke i poziva na prosvjed
Inicijativa Za radnički Zakon o radu (ZOR) dijelila je letke zastupnicima Hrvatskog sabora pozivajući ih da ne podrže prijedlog izmjena tog zakona, a za petak su najavili prosvjed protiv novog ZOR-a na Markovu trgu.
Vlada gura donošenje novog ZOR-a pod izlikom obveze usklađivanja radnog zakonodavstva s europskim direktivama, iako se svrha tih direktiva ovim prijedlogom ne implementira – već upravo suprotno, ističu u priopćenju iz inicijative.
Uoči današnje rasprave o izmjenama ZOR-a, predstavnici inicijative dijelili su letke saborskim zastupnicima pozivajući ih da ne glasaju za Vladin prijedlog, nazivajući ga antiradničkim. Najavljuju i kako će u petak u 17 sati na Markovu trgu održati prosvjed protiv toga prijedloga, piše HRT.
Tekst se nastavlja ispod oglasa