U povodu 100 dana Vlade gost emisije Nedjeljom u dva bio je bivši premijer Nikica Valentić. Komentirao je rad premijera Tihomira Oreškovića i prisjetio se ratnih vremena te uvjeta u kojima je funkcionirala njegova Vlada.
Za investicije je najvažnija sigurnost
“Kapital ide za profitom i sigurnošću. Politička stabilnost je preduvjet za gospodarski napredak Hrvatske. Unatoč nategnutim odnosima ova vlada zaslužuje prolaznu ocjenu, jer se radi se o prvoj koaliciji koja ide prema nekakvoj vrsti zajedništva”, kazao je Nikica Valentić. Smatra kako će se paralement i Vlada konsolidirati, a novi izbori mogu biti opcija samo kad od razilaženja ima više štete neko koristi. Govoreći o podjelama društva kazao je kako je on protiv diranja povijesti, prozivanja i prisiljavanja i smatra kako je ideološka prepucavanja trebalo prekinuti ranije. “Vlada je odgovorna za ugodni život manjina, ali isto tako manjine moraju shvatiti specifičnost situacije u Hrvatskoj”, dodao je.
Premijer Orešković mora imati našu punu pažnju
“Tomislav Karamarko nije stručnjak za ekonomiju, ali on bi mogao biti dobar premijer uz jakog potpredsjednika vlade”, smatra Valentić. Najveći problem vidi u činjenici da Most nije bio pripremljen za obnašanje vlasti. Poznaje premijera Tihomira Oreškovića iz poslovnih krugova. Radi se o velikom poznavatelju knjigovodstva i on zaslužuje našu punu pažnju, a njegovi potezi bit će vidljivi za šest mjeseci. Kao problem kod Oreškovića vidi – nepoznavanje domaćih prilika.
“Mi smo mali narod s velikim problemima. Ako ova Vlada ne uspije, ako se u roku od dvije godine ne razdužimo (radi niske cijene kapitala) čeka nas crni scenarij”, poručio je Valentić. Stava je da se mora smanjiti broj županija te se više od 30 posto zakona u RH treba promijeniti.
Ina se mora braniti svim mogućim sredstvima
“Privatizacija je stvorila više štete mentalno, nego ekonomski, a u njoj je bilo više strukturnih problema”, kazao je Valentić. Smatra kako se treba napraviti analiza o tome koliko je poduzeća propalo zbog struktrunih problema, a koliko zbog poslovne nesposobnosti novih vlasnika. “Jamčim da iza svakog projekta privatizacije u kojem sam sudjelovao i odlučivao – imam moralno i pravno opravdanje. Imam čistu savjest i sve sam radio s dobrom namjerom”, kazao je te dodao kako su u njegovom mandatu spašene Ina, Pliva i banke. Smatra kako se Ina danas mora braniti svim mogućim sredstvima te da se rješenje mora naći pod svaku cijenu – ona ne smije postati ‘skladište derivata’.
Istaknuo je da je na poslu u Maleziji, za kojeg se u javnosti misli da ga je uglavio dok je bio premijer, izgubio više od 1,5 milijuna dolara što je, rekao je lako provjerljivo.
Na optužbe koje su se pojavile u 2000-itih da je diler i vođa narkomafije kazao je da je to suludo.
“Ne znam što je to bilo. Da sam se pokušao od toga braniti bio bi još neozbiljniji. Nisam tužio jer bi onda toj osobi dao još više na značaju. To je bilo apsurdno”.
Govoreći o Mirku Norcu, koji mu je prijatelj, unatoč tome što je odgulio zatvorsku kaznu za ratni zločin kazao je njegov ratni put bio junački
“Njegov ratni put je junački. Nikad nisam tvrdio da je junak. Njegov ratni put je značajan i bio bi značajniji da se to nije dogodilo”, smatra Valentić.
“Norac je heroj rata koji je činio kriminalna djela. Neko tko je vodio stotinu akcija počinio je jedno zlodjelo. Pitanje je bi li se trebao odreći našeg prijateljstva. To je delikatno pitanje. Njegov ratni put je puno značajniji i bio bi pravi heroj da se to nije desilo”.
Greške kao poduzetnika i premijera
Valentić je kazao kako u poslovnom svijetu nema nijednog menadžera koji nije napravio veliku grešku. Njegova je najveća greška kao premijera, kazao je, što njegova vlada nije imala nadležnost nad HNB-om i što nije čvršće kontrolirala tijek novca kod uvođenja kune – time je mislio na torbarenje. Također je kazao kako je mogao svojim iskustvom u zemljišnim knjigama natjerati “Gruntovnicu da izađe s prijedlogom zakona kojim bi se preuzeo Katastar u vlasničkom statusu. To znači da bi 90 posto katastarskog stanja s urednim vlasništvom – postalo Gruntovna knjiga, a rok za žalbe bio bi 10 godina. Možda bi to bilo ‘partizanski nasilno’, ali bi imali ‘gruntovnicu prije 15 godina'”, kazao je Valentić.
Izvor: narod.hr/hrt.hr
Photo: snimka zaslona