Mnoštvo odgojitelja predškolske djece okupilo se u subotu na prosvjednom skupu na središnjem zagrebačkom trgu odakle su Vladi zaprijetili štrajkom i izlaskom na ulice ako im se ne ispune zahtjevi za boljim uvjetima rada.
> U Zagrebu veliki prosvjed odgojitelja: ‘Kada će dobrobit djeteta postati prioritet?’
U Dnevniku Nove TV gostovala je sindikalistica i jedna od organizatorica današnjeg prosvjeda Iskra Vostrel Prpić.
Podsjetimo, na dvosatnom prosvjedu okupilo se više od 2000 odgajatelja od 13.500 koliko ih je zaposleno u hrvatskim predškolskim ustanovama.
Sudionice i sudionici nosili su transparente na kojima piše: “Dosta je!”, “Vrtići su prva stepenica u sustavu obrazovanja”, “Kada će dobrobit djeteta postati prioritet?”, “Čakovec želi zakon za jednakost”, “Vrtići nisu čuvališta, vrtići su odgojno obrazovne ustanove”, a prozivalo se i resornog ministra Radovana Fuchsa.
> Zagrebački odgojitelji idu u prosvjed: U jaslicama upisano 19 umjesto osmero djece po grupi
> Potpišite peticiju protiv udara Tomislava Tomaševića na obitelji s djecom
> Lovrić: Ponovno smo se obratili sudu zbog roditelja odgojitelja, Tomašević je sklon protuzakonitim djelatnostima
Iskra Vostrel Prpić kazala je da su se sindikati i udruge organizirali zbog problema s uvjetima rada i niskim plaćama dodavši da prosvjed nije upućen protiv Ministarstva obrazovanja.
“Više od 50 posto gradova i općina ne isplaćuju plaće u visini koje su propisane”, kazala je istaknuvši da posezanje za eventualnim tužbama nije način na koji bi se trebao rješavati ovakav krucijalan problem.
Komentirajući konstataciju reporterke Dnevnika Nove TV Sanje Vištice kako ministar ne vidi ništa sporno u situaciji da “uskaču“ učitelji kad nema odgojitelja upozorila je da su i dosad kako učitelji, ali i tzv. nestručne zamjene radile posao predškolskih odgojitelja. “Nemamo problem da učitelji dođu”, kazala je te nastavila: “Nema tko raditi, nitko se ne javlja na natječaje i ovakvim načinom puštanja nestručnih zamjena i mazanjem očiju da će učitelji doći u naš sustav – to neće riješiti probleme.”
“Država se mora uključiti u financiranje vrtića”
Rješenje vidi u tome da se povećaju upisne kvote. Ali problem nije samo u tome.
“Ono na što mi ukazujemo jest neadekvatan model financiranja jer su vrtići delegirani na općine i gradove. Slikovito, država je propisala biftek, a općine nam mogu isporučiti hrenovke”, rekla je.
> U Skupštini izglasano rezanje i ukidanje demografske mjere roditelj odgojitelj!
> Nova runda borbe ekstremno lijeve gradske vlasti protiv mjere roditelj odgojitelj. Podsjetite se što se ranije događalo
> Udruga U ime obitelji o novom izglasavanju ukidanja mjere roditelj odgojitelj: Idemo na Visoki upravni sud
“Država se mora uključiti u financiranje vrtića”, dodaje.
Dodaje da se plaće protežu između 3500 do 8000 kuna, a to su, kaže, užasno velike razlike. Poručuje da se treba sjesti za stol i da je dijalog jedini način rješenja ovog problema.
Prosvjednici iz cijele Hrvatske
Na prosvjedu su radnice i radnici dječjih vrtića iz čitave Hrvatske koji, kako kažu, više ne žele biti odgovorni za pogreške i nedovoljna ulaganja Ministarstva znanosti i obrazovanja i Vlade Republike Hrvatske u Ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju niti žele prihvatiti njihov nemar i nepoštivanje prve stepenice institucionalnog odgoja i obrazovanja.
Među prosvjednicima su, naravno, i odgojitelji iz zagrebačkih vrtića, tj. vrtića u vlasništvu Grada Zagreba. Podsjetimo, gradska vlast na čelu sa strankom Možemo, iako neprestano obećava gradnju novih vrtića, nije uredila situaciju po tom pitanju te u gradskim vrtićima nedostaje mjesta. Možemo, suprotno predizbornim obećanjima, radi na ukidanju mjere roditelj-odgojitelj, čime se roditelji koji su dosad brinuli za preko 6.000 djece vrtićke dobi, moraju zaposliti te djecu poslati u vrtiće – u kojima nema dovoljno mjesta.
Dodajmo i problem višestruko prevelikog broja upisane djece u jaslicama. Prije tjedan dana upozoreno je i na alarmantnu situaciju nepoštivanja Državnog pedagoškog standarda te da je, primjerice, u nekim zagrebačkim jaslicama upisano i 19 djece umjesto 8.
“Zahtijevamo od Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti i obrazovanja da se uključi u financiranje sustava ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja s ciljem:
1. Unapređenja uvjeta rada svih zaposlenih u sustavu
2. Rasta plaća i drugih materijalnih prava svih zaposlenih u sustavu
3. Osiguravanja kvalitetnog odgojno-obrazovnog rada i stvaranja uvjeta za siguran i
poticajan rast i razvoj djece rane i predškolske dobi
4. Osiguravanja mjesta u vrtiću za svako dijete u Hrvatskoj bez obzira na mjesto življenja i socio-ekonomski status roditelja” – istaknuli su organizatori.
Izvor: narod.hr