Ostojić: analizira se smjenski rad

Ministar zdravlja Rajko Ostojić izjavio je sinoć uoči sjednice Predsjedništva SDP-a, da se tijekom siječnja i veljače analizira smjenski rad u bolnicama, i tamo gdje je pokazao dobre efekte će se poboljšati, a tamo gdje nije, promijenit će se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na novinarska pitanja vezana za organizaciju smjenskog rada u bolnicama, ministar Ostojić podsjetio je kako je još prije mjesec dana kazao da će se smjenski rad analizirati tijekom dva mjeseca – siječnja i veljače, te da će se tamo gdje je pokazao dobre efekte, poboljšati, a gdje nije, da će se promijeniti.

Ali, naglasak je da je to pravilo Europske unije, rekao je Ostojić.

Na upit kakvi su prvi pokazatelji smjenskog rada – dobri ili loši, ministar je odgovorio da su na nekim odjelima vrlo dobri, ali da u nekima, tipa kirurgije, odjela intenzivne skrbi, nisu dobri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S tim u vezi napomenuo je da je oko 20 liječnika napustilo Hrvatsku u sedam mjeseci.

“20 liječnika – velika brojka, ali značajno manja od onih kojih smo mi očekivali, a to je bilo 200 ili 400 liječnika. Ali od tih 20 liječnika 50 posto su anesteziolozi. To nam je sada problem. Dakle, ljudskih resursa”, rekao je Ostojić.

Upitan misli li da je osobno kriv što su liječnici napustili Hrvatsku, ministar Ostojić je odgovorio da iskustva svih zemalja po ulasku u EU govore da će u inozemstvo otići od 400 do 500 liječnika, a da je on očekivao kako će ih otići oko 250.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za sedam mjeseci je otišlo točno 20 liječnika, značajno manje nego što smo očekivali, istaknuo je ministar zdravlja.

Dakle, napomenuo je, ako se uspoređujemo sa svim zemljama koje su ušle u EU, u prvih 6 mjeseci u inozemstvo je otišlo 10 puta manje hrvatskih liječnika.

Na upit novinara nije li hrvatski zdravstveni sustav ipak u kolapsu, ministar zdravlja je ocijenio da ‘apsolutno nije’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne, apsolutno ne. U nekim segmentima funkcionira vrlo dobro, a u nekim segmentima lošije, osobito radi ljudskih resursa, a to je nešto što znamo 20 godina, rekao je Ostojić.

Nažalost, dodao je, sve manje i manje naših ljudi se odlučuje za zdravstvene fakultete i to je nešto što je problem cijele Europe, i zato je ova europska direktiva uvela smjenski rad. Dakle, i u Njemačkoj i Austriji i Francuskoj i  Češkoj i u Slovačkoj. To nije naš izum, to je naprosto primjer europske direktive, rekao je Ostojić.

Upitan je li uspio vratiti 600 milijuna kuna ušteda u rebalans državnog proračuna, ministar zdravlja Ostojić je rekao da će se to čuti na Vladi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.