Ovih pet osnivača Zaklade Solidarna dobilo je od Tomaševića razne funkcije u Zagrebu

Tomašević
Sisak, 22.6.2022 - U Spomen-parku Brezovica kod Siska održana je prigodna svečanost u povodu Dana antifašističke borbe, 22. lipnja, kada se obilježava 81. obljetnica osnutka Prvog partizanskog odreda i prve antifašističke postrojbe u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe. Na svečanosti su sudjelovali predsjednik Republike Zoran Milanović, izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica i izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora, sisačko-moslavački župan Ivan Celjak. Na slici Tomislav Tomašević. Foto Hina/ Dario GRZELJ/ dag

Prije gotovo dvije gotovine Narod.hr je pisao kako je Emil Tedeschi, jedan od najbogatijih ljudi u Hrvatskoj preko svoje tvrtke Atlantic Grupa financira zakladu Solidarna. Riječ je o zakladi predstavljenoj 2016. godine, a na njenom osnivanju sudjelovalo 55 pojedinaca i udruga kako bi podržala građansko djelovanje na promociji i zaštiti ljudskih prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od tih 55 pojedinaca, gotovo svi su aktivisti lijevi nevladnih organizacija, a mnogi su i članovi ekstremno lijeve stranke Možemo. Među osnivačima te zaklade nalaze se tako gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević te gradski zastupnici Možemo u Zagrebačkoj skupštini – Teodor Celaksoski, Tomislav Domes, Vilim Matula, Gordan Bosanac kao i saborske zastupnice Urša Raukar i Sandra Benčić.

>Tomaševićeva udruga u 5 godina od njemačke zaklade Heinrich Böll Stiftung primila preko 8 milijuna kuna

>Emil Tedeschi: Hrvatski poduzetnik koji zastupa regionalne sportske lige i ekonomsku regionalizaciju na Balkanu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, uz njih proteklih godinu dana funkcije u raznim institucijama Grada Zagreba dobilo je još pet osnivača zaklade Solidarna. Tako ispada da je minimalno dvanaest osnivača humanitarne zaklade danas politički povezano oko lijeve stranke Možemo.

Primjerice, Tea Škokić s centra za ženske studije koja se bavi primarno pitanjem tzv. “rodne teorije” odnosno rodnom ideologijom imenovana je u Upravno vijeće Etnografskog muzeja. Ona je također imenovana u “Povjerenstvo za ocjenjivanje prijavljenih programa i projekata na javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga iz područja promicanja ljudskih prava iz proračuna Grada Zagreba”.

Škrabalo, Blažević, Ivčić i Zanze u tijelo za razvoj Zagreba do 2027.

Marina Škrabalo, upraviteljica Solidarne te Ivan Blažević, bivši tajnik, sada direktor zaklade imenovani su u “Partnersko vijeće Grada Zagreba za pripremu, izradu, praćenje provedbe i vrednovanje Plana razvoja Grada Zagreba za razdoblje 2021. – 2027.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marinu Škrabalo, članicu Centra za mirovne studije i poslovnu suradnicu Daniele Širinić zastupnice u zagrebačkoj skupštini, Tomašević je već imenovao i članicom Savjeta za socijalnu skrb. Škrabalo je inače dobitnica nagrade Sorosevog Otvorenog društva iz Budimpešte (International Policy Fellowship, Open Society Institute Budapest – 2002), te sudjeluje ili je sudjelovala u radu udruga GONG, Documenta i Platforma 112.

Ivan Blažević je praktički cijeli svoj radni vijek proveo u sektoru nevladinih organizacija, odnosno kao voditelj ureda i pomoćnik projekata u GONG-u.

Oboje su u ovo tijelo ušli kao predstavnici Solidarne, no nisu u njemu jedini, koji su članovi te zaklade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz njih se u tijelu za razvoj Zagreba do 2027. godine nalaze i Bernard Ivčić kao prethodnik Zelene akcije, udruge koju je dugo vremena vodio upravo Tomislav Tomašević te Ivana Zanze kao predstavnica udruge Roditelji u akciji – Roda.

Tko je sve član tijela za razvoj Zagreba do 2027. možete pročitati ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.