Ovo su napadi na crkve u Istri u zadnjih deset godina

crkve
Izvor: Narod.hr

Nedavni požar na vratima župne crkve Gospe od mora u Puli. Provale i skrnavljenja crkava u Labincima. Svi ovi stravični događaji bili su povod da od Policijske uprave istarske zatražimo podatke i detalje slučajeva devastiranja sakralnih objekata u Istri u posljednjih deset godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podaci su, najblaže rečeno – poražavajući.

>Vikend horor u SAD-u: Bijesni pobornici pobačaja napadali crkve, centre za život…

Od 2014. evidentirana 72 kaznena djela vezana za crkvene objekte ili predmete

U proteklih je deset godina, naime, od 2014. godine, na području PU istarske evidentiran pozamašan broj kaznenih djela.

Riječ je o 11 kaznenih djela oštećenja tuđe stvari i čak 61 kaznenom djelu teške krađe gdje se radilo ili o provali u crkveni objekt ili otuđenju predmeta koji se koriste u vjerske svrhe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prosjeku su to, navode iz PU istarske, tri do četiri kaznena djela godišnje.

Možda će vas zanimati

Napad na crkvu u Zagrebu: Crkva oskvrnuta sotonističkim znakovljem

Oskvrnuta je crkva Duha Svetoga na zagrebačkom Jarunu.

Serijske provale u crkvene objekte

Istarska policija izdvojila je 2016. i 2019. godinu, kada je evidentiran nešto veći broj kaznenih djela.

Te dvije godine su, naime, policijski službenici evidentirali dvojicu serijskih provalnika koji su privedeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protiv njih su tada podnijete kaznene prijave nadležnom državnom odvjetništvu.

Pazinska je policija 2016. godine dovršila kriminalističko istraživanje i utvrdila sumnju da je 27-godišnji hrvatski državljanin počinio 16 kaznenih djela teških krađa, od čega osam u pokušaju.

Nasilni ulasci u crkve diljem Istre

Mladića se sumnjičilo da je u razdoblju od tri mjeseca provaljivao u crkve na području mjesta Potpićan, Labinci, Tar, Modrušani, Sv. Lovreč, Tinjan, Kaldir, Cere, Vižinada, Svetvinčenat, Dolenja Vas, Boljun, Paz i Cerovlje te iz njih otuđivao manji novčani iznos od milodara te prodaje knjiga i suvenira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U osam slučajeva, istaknuli su iz policije, osumnjičeni nije ništa otuđio ili nije uspio nasilno ući u crkvu.

Na objektima nastala materijalna šteta

Iako je počinitelj iz crkava otuđio manje novčane iznose, prilikom počinjenja kaznenih djela na vratima i prozorima nastala je materijalna šteta procijenjena na više tisuća kuna.

Prvu provalu, za koju ga se tereti, 27-godišnjak je počinio u mjestu Potpićan, kada je nasilno ušao u crkvu i otuđio stotinjak kuna milodara.

Sljedeću provalu počinio je u Labincima te je od tada počinio preostala kaznena djela za koja ga se sumnjiči.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osumnjičeni je pronađen i uhićen 16. veljače 2016.

Istoga dana utvrđeno je da je istoga dana provalio u crkvu u Cerovlju i pokušao provaliti u crkve u Dolenjoj Vasi, Boljunu i Pazu.

I 2019. brojna kaznena djela vezana za sakralne objekte

Tri godine kasnije, dovršeno je složeno kriminalističko istraživanje. Bila je to suradnja policijskih službenika Službe općeg kriminaliteta PU istarske s djelatnicima pulske, labinske, rovinjske i pazinske policije.

Utvrđeno je da je 32-godišnji hrvatski državljanin počinio 13 kaznenih djela među kojima su bila i ona vezana za sakralne objekte i pripadajuće predmete.

Te je godine muškarac provalio u župni ured u mjestu Pićan. Iz njega je otuđio ključ vozila te sef s novcem i liturgijskim posuđem. Materijalna šteta u župi procijenjena je na nekoliko desetaka tisuća kuna.

Isti počinitelj je desetak dana kasnije provalio u crkvu u Loborici. Iz nje je ukrao misne kaleže, hostije i druge predmete, čime je župu oštetio za nekoliko desetaka tisuća kuna.

“Osumnjičeni je nastavio s provalama u sakralne objekte pa je tako zajedno s 30-godišnjakom, u noći s 21. na 22. travnja 2019., u mjestu Sveti Lovreč, provalio u župni ured te je otuđio novac i bankovne kartice, s kojima je u Balama u tri navrata pokušao podići novac. Materijalna šteta, koja je nastala 66-godišnjaku i župi, procjenjuje se na nekoliko desetaka tisuća kuna”, izvijestila je tada PU istarska.

(VIDEO) O ovome se šuti u medijima – Francuska godišnje izložena stotinama napada i oskvrnuća katoličkih crkava!

Oštećenja sakralnih objekata u Istri tek su dio otvorenih napada na katoličku Crkvu i njezine pripadnike. Međutim, takvi napadi sežu daleko izvan granica Istre i Hrvatske, pa i Europe.

Brojnim napadima na katoličku Crkvu i vjernike u Hrvatskoj sustavno se bavi i udruga U ime obitelji.

Na stranicama udruge može se pronaći i Izvješće o netrpeljivosti i napadima na katoličku Crkvu i katoličke vjernike u Hrvatskoj.

Kako doznajemo iz više izvora, neke devastacije objekata u Istri, poput ispisivanja grafita na prostorima crkava i župnih ureda ili razbijanja prozora, iz brojnih razloga nisu prijavljivana.

Stoga je opravdano smatrati da je realna statistika napada na vjerske objekte daleko veća od zabilježene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.