Ljevičarske udruge i inicijative 14. lipnja u Rijeci održale su panel o “antirodnim pokretima”. Na tapeti su dakako bili molitelji i pobačaj, a prozivalo se dr. Željku Markić kao i zastupnika Stjepu Bartulicu. Zaključak je da se njima ne smije “prepustiti niti javni prostor, a još manje javni diskurs”.
Inicijativa Kino Katarina organizirala je panel pod nazivom ”Antirodni pokreti: istraživanja i otpor” na kojemu su govorili Maja Gergorić (Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Tanja Vučković Juroš (Odsjek za sociologiju, FFZG), Hrvoje Šimičević (Novosti), Ana Lovreković (fAKTIV) i Ana Jurčić (Dodirni mi koljena). Kino Katarina je inicijativa nastala kao program filmskih večeri, a posljednjih godina bave se “aktualnim problemima i potrebama zajednice”. Tako su kroz ovaj panel fokus stavili na Hod za život i molitelje kao “najvećim prijetnjama” ženskim pravima, ali dakako i LGBTQI+ populaciji.
Možda će vas zanimati
Šarić: Tko će čuvati Srbe od molitve i 'antirodnih pokreta' ako nećemo financirati 'Novosti'?
Tko će čuvati Srbe od molitve krunice i ‘antirodnih pokreta’ ako nećemo financirati ‘Novosti’ – glasnik Rodnooslobodilačke borbe u Hrvatskoj?
“Proteklih godina u nizu gradova u Hrvatskoj upravo u ovo doba godine organizira se Hod za kriminalizaciju pobačaja pod geslom Hod za život. U Rijeci, ali i ostalim gradovima u Hrvatskoj, organizira se i kontra-prosvjed Hod za slobodu. Odnedavno se u Rijeci održavaju i molitvene akcije Muževni budite. Stoga je važno osvijestiti i raspraviti utjecaj antirodnih pokreta na društvo, prava LGBTQIA+ osoba i reproduktivna prava”, stoji u opisu događaja.
>Riječki gradonačelnik Filipović protiv molitve krunice: Podržava različitosti, ali ih ne trpi
Markić i Bartulica na udaru
Na panelu se govorilo o antirodnim pokretima, njihovim počecima i seksualnom odgoju. Cilj panela bio upoznati sudionike s osnovnim konceptima, poviješću i repertoarima antirodne mobilizacije te aktualnim opozicijskim borbama i inicijativama. Također, cilj je bio povezivanje srodnih inicijativa i akterica u zajedničkoj borbi za prava LGBTQIA+ osoba i reproduktivna prava. No fokus rasprave bio je dakako na moliteljima i Hodu za život. Novinar Novosti Hrvoje Šimičević govorio je o Agendi Europe, “logističkoj mreži sastavljenoj od nekoliko stotina najmoćnijih ultrakonzervativnih organizacija i političkih pokreta”.
Možda će vas zanimati
Nakon Čavajde queer udruga nagrađuje 'transrodnog' aktivistu i novinara 'Novosti'
Nagrada Nada Dimić i Nagrada Vesna Kesić, koje dodjeljuje Fond za druge(udruga Domino), ove godine uključuju i ‘transrodnu’ osobu, kao i novinara “Novosti” SNV-a
“Iz tih se e-mailova vidi kako su hrvatski članovi, a tada su to bili Ladislav Ilčić, Stephen Bartulica i Željka Markić, a bitno je za ovu priču i ‘klečavce’ da je tu bila i Petra Tišljarić, jedna od predvodnica ’40 dana za život’ i ‘Hrvatska za život’, zapravo prvi pokrenuli klečanje na Jelačićevom trgu u Zagrebu”, rekao je Šimičević.
>Organizatori muške molitve: Što javna molitva krunice jest, a što ona nije?
Maje Gergorić tvrdi, prema vlastitom istraživanju, da je petina dana u godini rezervirana za prosvjede protiv pobačaja u Hrvatskoj te da su molitelji u Hrvatskoj povezani s udrugama koje organiziraju akcije protiv pobačaja u krugovima bolnica, a na kriminalizaciju pobačaja usmjereno je više aktivnosti.
Neistomišljenicima bi branili pravo na javne istupe
Problematizirali su i pravo na priziv savjesti. Istaknuli su da od 28 bolnica koje su u Hrvatskoj ovlaštene za vršenje pobačaja u 13 njih je veći broj liječnika koji se ne pozivaju na priziv savjesti od onih koji se pozivaju.
“Na temelju analiza koje je nedavno objavio portal Libela ispada da se u Hrvatskoj svaki drugi ginekolog poziva na priziv savjesti, što je u ovom trenutku glavna brana pravu na pobačaj“, izjavila je Ana Lovreković.
>‘Progresivci’ žele Ustavom zabetonirati pobačaj; prof. dr. sc. Dubravka Hrabar za Narod.hr otkriva što bi time dobili
Ana Jurčić, kulturologinja, montažerka te dugogodišnja riječka aktivistica i osnivačica inicijative ”Dodirni mi koljena” koja prosvjeduje protiv molitelja spomenula je dr. Markić i referendum o braku 2013. te dodala:
“Ovim skupinama ne smijemo prepustiti niti javni prostor, a još manje javni diskurs. Javni diskurs oblikuje mišljenja, a kada ta konotacija uđe u diskurs postaje normalizirana i slabo se propituje. Naša je obaveza da joj ne dopustimo da preuzme taj prostor za sebe“, zaključila je Jurčić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa