Paul Nicolier progovorio o poginulom bratu, branitelju Jean-Michelu: Evo što je rekao!

Foto: snimka zaslona

U Koloni sjećanja bio je i brat Francuza Jean-Michela Nicoliera, poginulog branitelja Hrvatske i Vukovara, Paul Nicolier. Jean-Michel bio je jedan od 500-tinjak stranaca koji su došli braniti Hrvatsku, a njegovo tijelo nije pronađeno na Ovčari ni nakon ekshumacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čim je Jean-Michel na televiziji vidio agresiju na Hrvatsku, odlučio je pomoći tom malom narodu, kazao je Paul za HRT.  Tri je puta telefonom prenio teško stanje u Vukovaru svojoj obitelji i ravnodušnost francuskih medija prema događajima u Vukovaru i Hrvatskoj, dodao je.

Francuska TV ekipa nudila mu je da ode s njima iz grada, ali odlučio je ostati u bolnici sa svojim suborcima do samoga kraja. Svjedok na Ovčari vidio je njegovo ubojstvo i poslije rekao ime ubojice – Štuka, ali tijelo Jean-Michela Nicoliera do danas nije pronađeno i nitko za taj zločin nije odgovarao.

Večeras je na Prvom programu prikazan dokumentarni film Sve je bio dobar san Branka Ištvančića. To je potresan, intiman i dirljiv film koji proučava događaje iz vremena početka Domovinskog rata u Hrvatskoj i dolazak Jean-Michela Nicoliera u Hrvatsku, njegovu borbu te mučeničku smrt na Ovčari, a sve kroz vizuru njegove majke Lyliane Fournier. Ona traga za posmrtnim ostacima svojeg sina, ali i podacima koji govore o njemu od dolaska u Hrvatsku pa do odlaska u ratni pakao Vukovara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što za vas zapravo simbolizira Vukovar? Klaonicu. Klaonicu. Klaonicu.

Jean-Michel Nicolier bio je jedan od 481 stranih dragovoljaca Domovinskog rata iz 35 zemalja koji su branili Republiku Hrvatsku. Iako Francuz po nacionalnosti, krajem kolovoza 1991. godine dolazi u Zagreb, pristupio je redovima HOS-a u Mejaškom Selu kod Duge Rese s kojima je kasnije dragovoljno otišao braniti Hrvatsku u Vukovar.

Jean-Michel ratovao je na vukovarskom Sajmištu, a ranjen je 9. studenoga te je morao ostati u bolnici. Nakon pada Vukovara i ulaska Jugoslavenske vojske u bolnicu (iako je JNA potpisala sporazum s hrvatskom stranom da neće ulaziti u bolnicu) odveden je zajedno s ostalim ranjenicima, bolesnicima, medicinskim osobljem i civilima. Pogubljen je na Ovčari u noći s 20. na 21. studenoga 1991. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U podrumu vukovarske Ratne bolnice, nekoliko sati pred smrt, Jean-Michela Nicoliera u kratkome intervjuu francuskim reporterima rekao je: “Izgubio sam previše prijatelja, vidio sam previše ljudi kako plaču, previše patnji. Više su mi puta predložili da izađem iz Vukovara i vratim se u Francusku, ali ja sam ostao. Izgubili smo. Znao sam da će biti teško, ali nisam mislio da će biti tako strašno, osobito za civile. Ja sam kao dragovoljac došao u Vukovar. To je moj izbor, i u dobru i u zlu. Zašto kao dragovoljac? Jer mislim da im treba pomoći. Zbog toga sam izabrao njihovu stranu. Što za vas zapravo simbolizira Vukovar? Klaonicu. Klaonicu. Klaonicu.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.