Hrvatski novinar, putopisac i kvizaš Robert Pauletić dobio je spor protiv novinara Borisa Dežulovića nakon gotovo šest godina. Dežulovića je tužio za uvredu zbog članaka “Slobodni fejsbuk” u 918. broju “Novosti” objavljenog 21. srpnja 2017. Njegovu objavu s Facebook profila prenosimo u cijelosti.
Na sud došao kad mu se zaprijetilo policijom
“BORIS DEŽULOVIĆ, KRIV.
Gotovo šest godina trajalo je suđenje povodom moje kaznene prijave za uvredu protiv Dežulovića. Na kraju čudesno hrabri i uvijek britki Dežulović, kojeg je na sudu branio sin Viktora Ivančića, nije dolazio na ročišta: jednom je bio na sajmu knjiga, drugi put je bio bolestan, treći put tobože nije uredno primio poziv (a jest). Valjda se hrabri Dežulović nadao zastari, ne znam. Onda je ipak došao, kad mu je Sud zaprijetio privođenjem policijom. Konačno je, evo, nepravomoćno proglašen krivim.
Dežulovićev izdavač i šef je Milorad Pupovac, nažalost jedan od najmoćnijih političara u Hrvatskoj zadnjih desetljeća, pod čijom šefovskom zaštitom Dežulović u novinama Srpski samostalni tjednik (zapravo, kad pogledaš, s pozicije štićenika vlastodršca!) prilično često vrijeđa koga stigne.
Nađe se ponekad ipak sudac ili sutkinja koji se ne boje moćnika, političara niti novinara otrovnih pera, pa presude ono što jest. Da je kriv za uvrede. Hoće li ostati pravomoćno, nemam pojma, s tom bratijom iz Srpskih novosti imam već svakakvih iskustava, a u svjetlu okolnosti (t. j. osobe njegova izdavača) svašta je moguće, u to smo se već uvjerili.
Ipak, prema svemu sudeći Dežulović će morati platiti 1012 eura, tako je određeno nepravomoćnom presudom. Rekao bih, nije puno, a i ne ide meni nego državi, ali čovjeka veseli. Ili da parafraziram naslov romana nepravomoćnog osuđenika Dežulovića: Jebo sad 1012 eura!”, napisao je Pauletić.
Sporovi s Dežulovićem
Dežulović se u svojoj kolumni iz 2017. osvrnuo na Pauletićevu objavu na Facebooku gdje je podijelio fotografiju navodnih piromana u automobilu varaždinskih registracija u Splitu. Pauletić ga je optužio da “iznosi neistinite informacije i uvrede koje su mu prouzročile povredu prava osobnosti na čast, ugled i dostojanstvo, pripisujući mu bez ikakvog razloga nacionalnu mržnju i raspirivanje atmosfere linča” te tužbu sada i dobio.
>Dvostruki kriteriji sutkinje Krstanović Čada u presudama protiv Narod.hr-a i Novosti/SNV-a
>Sramotna, politički motivirana, nepravomoćna presuda u korist Pupovca, protiv dr. Markić
S Dežulovićem zbog uvrede spori i Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji, zbog članka objavljenog 2.3.2018. u tjedniku “Novosti” pod naslovom: “Željka Markić: glupa ili plavuša?”
U navedenom članku Dežulović je seksistički vrijeđao Željku Markić, uz ostalo, izrugujući činjenicu da je, držeći se zakonske procedure, podnijela zahtjev za objavom demantija portalu Index.hr. zbog uvredljivog komentara Dade Batinić pod naslovom “Mima Simić je oduzela Željki Markić nevinost, a ona nije ni prokrvarila”. Dada Batinić i Index su objavu komentara u kojem iznosi niz uvreda na račun Željke Markić pokušali podvesti pod “satiru”, baš kao i Boris Dežulović i Srpsko narodno vijeće. U međuvremenu je Općinski građanski sud u Zagrebu donio nepravomoćnu presudu po kojoj Index treba Željki Markić isplatiti iznos od 40.000 HRK zbog teksta Dade Batinić “čiji je cilj bio omalovažavanje i vrijeđanje tužiteljice”.
U prvostupanjskoj presudi sutkinje Krstanović Čada, koja je Beus Richemberghu dodijelila iznos od 20.000 HRK, u presudi u sporu Željke Markić protiv Dežulovića/Novosti/SNV-a stoji:
Dežulović “samo” iznosi svoj kritički sud
“Ovim pitanjem Dežulović je samo izrazio svoj kritički sud o tužiteljičinom poimanju satire (članak s portala Index.hr). novinar time nije ocijenio tužiteljicu kao glupu, kako to pogrešno tumači tužiteljica. Pri tome valja svakako istaknuti i da je tužiteljica javna osoba, jer je društveno vrlo aktivna, sudjeluje u raznim inicijativama i referendumima, te je učestalo prisutna u medijima. Stoga tužiteljica kao javna osoba i mora trpjeti veću kritiku. Mišljenje je suda da se u spornom članku autor izražava unutar dozvoljenih okvira i slobodnijeg pisanja. Sloboda izražavanja, naravno ne bezuvjetno, već do granice koja je u javnom interesu, ne može se oduzeti”, napisala je sutkinja.
>DORH odbacio kaznenu prijavu braniteljskih udruga protiv Dežulovića zbog teksta ‘Je** vas Vukovar’
“Niti sud niti domaći sudovi nisu ovlašteni određivati način na koji će novinari objavljivati informacije u medijima. Sloboda novinarstva dopušta i određeni stupanj pretjerivanja pa čak i provokacije. Taj sud, dakle, smatra da je interes demokratskog društva osiguranje i očuvanje slobode medija, pa je to upravo razlog zbog kojeg ESLJP štiti prava novinara na upotrebu oštrih pojmova, polemičkih i agresivnih tonova”, zaključuje sutkinja Andrea Krstanović Čada.
Pravni koraci u ovom su slučaju nastavljeni.
Tekst se nastavlja ispod oglasa