Peđa Grbin: ne vidim problem što u RH ima 3,5 milijuna punoljetnih, a da Bauk tvrdi da ima 4 milijuna birača

Odbor za Ustav odbacio je danas amandman na prijedlog odluke u povodu zahtjeva za raspisivanje državnog referenduma inicijative “U ime obitelji” kojim je HDSSB predložio da se od Ustavnog suda zatraži da ocijeni ne samo jesu li ispunjene formalno-pravne pretpostavke za raspisivanje referenduma, nego i je li predloženo referendumsko pitanje u skladu s Ustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnjoj sjednici bili su samo članovi Odbora iz reda vladajućih, koji su HDSSB-ov amandman odbili jednoglasno.

HDSSB je predložio promjenu pitanja koje Sabor upućuje Ustavnom sudu. Dražen Đurović (HDSSB) obrazlažući amandaman svog kluba upozorio je: “Puno logičnije bi ga bilo pitati ispunjava li ovih oko 380 tisuća prikupljenih potpisa uvjete, a zašto usput ne pitati i je li pitanje ustavno? Tako bismo odmah dobili jasne odgovore. Teško je očekivati da će Ustavni sud moći dati egzatan odgovor o točnom broju potrebnih potpisa. To bi trebala znati tijela državne uprave.”

Građanska inicijativa “U ime obitelji” Saboru je dostavila više od 380 tisuća potpisa kojima su građani poduprli zahtjev da se na referendumu odluči o izmjenama Ustava kojima bi se propisala nova pravila za parlamentarne izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbor je tu inicijativu razmotrio prošlog tjedna i odlučio Saboru predložiti da od Ustavnog suda zatraži da se očituje je li taj broj potpisa dovoljan za raspisivanje referenduma na zahtjev birača, obrazlažući da bi se tako otklonile dvojbe koliko je zapravo 10 posto svih upisanih birača u Republici Hrvatskoj.

HDSSB je amandmanom tražio da se Ustavni sud istodobno upita i je li predloženo referendumsko pitanje u skladu s Ustavom, odnosno može li se o takvom pitanju raspisati referendum.

Protiv takvog amandmana izjasnio se predsjednik odbora Peđa Grbin, obrazlažući da je Odbor razmatrao isključivo jesu li ispunjene formalne pretpostavke za raspisivanje referenduma, ne ulazeći u meritum predloženog referendumskog pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HDSSB-ov Dražen Đurović kazao je da je odluka formulirana tako da Sabor Ustavni sud zapravo ne pita jesu li ispunjeni formalno-pravni uvjeti za raspisivanje referenduma, nego koji su to uopće uvjeti.

“Puno logičnije bi ga bilo pitati ispunjava li ovih oko 380 tisuća prikupljenih potpisa uvjete, a zašto usput ne pitati i je li pitanje ustavno? Tako bismo odmah dobili jasne odgovore. Teško je očekivati da će Ustavni sud moći dati egzatan odgovor o točnom broju potrebnih potpisa. To bi trebala znati tijela državne uprave”, tumači Đurović.

Kazao je i kako bi se čitav postupak uz HDSSB-ov amandman proveo brže i učinkovitije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnik Dražen Đurović upozorio je: “Ako imamo 3,47 milijuna – jedan po jedan prebrojenih – punoljetnih stanovnika i ako imamo toliko i osiguranika u zdravstvenom osiguranju – stvari su potpuno jasne, a sve dalje je puka ekvilibristika, vjerojatno i dio manipulacije.“

Grbin mu je odgovorio da je Ministarstvo uprave već dalo vrlo jasan odgovor o točnom broju birača. “To što vi taj broj ne prihvaćate ne znači da tijela državne uprave nisu odradila svoj posao”, rekao je Grbin.

Ministarstvo Uprave tvrdi da ima preko 4 milijuna punoljetnih građana s prebivalištem u Hrvatskoj, a da ukupno ima 4,5 milijuna birača.

Istovremeno podaci Državnog zavoda za statistiku kažu da u Republici Hrvatskoj ima oko 3,5 milijuna punoljetnih osoba – točno njih 3.487.034. Podaci HZZO govore da ima 3.496.155 osiguranika te se time ti podaci gotovo poklapaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je moguće da Ministar Bauk ignorira podatke o broju stanovnika i broju punoljetnih osoba u Hrvatskoj kad se upravo ti podaci koriste za izradu svih statistika – ekonomskih, socijalnih, svih službenih informacija koje se dostavljaju tijelima Europske unije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.