Nakon održanoga znanstvenog kolokvija na Hrvatskom institutu za povijest na kojemu je tema bila „Bosanska golgota četnika 1945. godine“, oglasio se i Domovinski pokret.
“Bez obzira na određene povijesne činjenice koje ukazuju na to kako su na Bleiburgu, pored većinskih Hrvata, stradali i pripadnici nekih drugih naroda, to nikako ne može biti izgovor srbijanskim povjesničarima da u središtu Zagreba pokušavaju rehabilitirati četničke zločine koji su nad hrvatskim narodom počinjeni prije toga, a ponovljeni devedesetih. Domovinski pokret zbog toga od Zlatka Hasanbegovića očekuje javnu ispriku svima onima koje je njegov privatni nastup povrijedio”, objavio je u priopćenju Domovinskog pokreta.
Penava: Mislim da treba odlučiti hoće li biti znanstvenik ili političar
Na istu temu za Večernji list je govorio predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava koji je rekao kako Hasanbegović nije član Domovinskog pokreta, ali da je kao predsjednik „Bloka za Hrvatsku“ dio Kluba zastupnika Domovinskog pokreta u Hrvatskom saboru.
“Do sada smo imali korektnu suradnju s Hasanbegovićem, ali isto tako ne bježimo niti od činjenice da on kao znanstvenik ima pravo govoriti i nastupati. Međutim, mislim da treba odlučiti hoće li biti znanstvenik ili političar”, rekao je Penava.
I on navodi da znanost može i treba otvarati razne teme i govoriti o njima, ali ipak i da tema ovoga predavanja nije bila potrebna te da joj u vrijeme inflacije i raznih afera nije ni mjesto ni vrijeme. Također smatra da se Hasanbegović ne treba čuditi što Klub zastupnika Domovinskog pokreta traži ispriku radi svojih članova i simpatizera.
“Ne želim ništa nametati niti razmišljati što bi moglo biti niti donositi bilo kakve ishitrene odluke. Sjest ćemo i razgovarati o tome hoćemo li nastaviti suradnju ili se pak razići i svatko nastaviti svojim putem”, rekao je Penava.
Hasanbegović se neće ispričati: Na skupu bili Barić, Jareb i Marijan
Podsjetimo, iako su mediji objavili da je Hasanbegović organizirao taj skup, Hrvatski institut za povijest je to oštro demantirao. Večernji list je čak i u uvodu svog razgovora s Penavom napisao kako je Hasanbegović na tom skupu “sudjelovao”.
No, kako je Hasanbegović istaknuo za Novi list: “Bio je to znanstveni skup poluinternog karaktera na kojem je bilo desetak hrvatskih povjesničara, poput Vladimira Geigera, koji je bio i moderator, Nikice Barića, Marija Jareba i Davora Marijana. Došao sam tamo, sjeo, poslušao predavanje i onda otišao doma. Ništa nisam govorio. Nije mi jasno zbog čega bih se ja sada morao ispričati, čudio se jučer Hasanbegović kada smo ga kontaktirali”.