Peticija isprike uoči obljetnice ‘Oluje’ potiče da četnički pokret izađe iz ilegale te da sada javno djeluje

Snimka zaslona

“U trenutku kada se približava obilježavanje veličanstvene operacije ‘Oluja’ hrvatski građani izloženi su sramotnom činu od strane jednog dijela građana Republike Hrvatske koji se ispričava agresoru”, istaknuli su u svom priopćenju Dražimir Jukić, predsjednik Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi i Josip Klemm, predsjednik Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata osvrnuvši se na on-line potpisivanje Peticije isprike Inicijative Croatia.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, inicijativa se želi, ispričati kako tvrdi: “svim našim sugrađankama i sugrađanima, žrtvama ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti počinjenih tijekom i nakon vojno-redarstvene operacije ‘Oluja’ u kolovozu 1995. godine, ovim potpisom želimo reći – oprostite!”. Osim što je izazvala stanoviti broj negativnih komentara koji se mogu pročitati na Change.org, peticija koja je zasad skupila 151 potpis, izazvala je i reakciju Udruge specijalne policije i Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi kojeg možete pročitati u nastavku.

“Vrlo malenog ali glasnog dijela hrvatskog društva koji se ispričava onim koji su došli ubijati i silovati nevine građane hrvatske, onima koji su na području SAO Krajine organizirali logore i zatvore za sve građane koji nisu podržavali velikosrpsku ideologiju, onima koji i nakon što su izgubili rat žele suditi hrvatskim braniteljima, a samim time žele suditi Domovinskom ratu i hrvatskoj državi. Nažalost, svakodnevno se u našoj javnoj politici pojavljuju pojedinci koji perfidno pomažu prosrpsku politiku i ne štite interese Hrvatske”, naglasili su u svom priopćenju Dražimir Jukić i  Josip Klemm.

“No, pokretanje peticije s ovakvim tekstom: ‘Vlada Republike Hrvatske: Mi, niže potpisane građanke i građani Republike Hrvatske svim našim sugrađankama i sugrađanima, žrtvama ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti počinjenih tijekom i nakon vojno-redarstvene operacije ‘Oluja’ u kolovozu 1995. godine, ovim potpisom želimo reći – oprostite’ (https://www.change.org/p/vlada-republike-hrvatske-peticija-isprike) potiče da četnički pokret izađe iz ilegale te da sada javno djeluje. Budući da je ovaj sramotni čin protivan Deklaraciji o Domovinskom ratu zahtijevamo od institucija da najstrože kazne inicijatore i potpisnike. Budući da link peticije implicira da je ista pokrenuta od strane Vlade Republike Hrvatske zahtijevamo očitovanje o tome”, naglasili su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U trenutku kada su branitelji revoltirani zbog otvaranja poglavlja 23. (ulazak Srbije u Europsku uniju) i zbog dugogodišnje politike koja je dovela do toga da se agresoru daje ingerencija nad suđenjima hrvatskih branitelja, institucije bi ozbiljno trebale promišljati i sprječavati ovakva provokatorska dijela koja ukazuje na porast četničkoga pokreta na što je i ukazala i Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA)”, ocijenili su.

“Hrvatski branitelji prvi su osudili sve individualni ratne zločine, a ti zločini su već i procesuirani od strane pravosuđa ali smo oštro protiv nametanja kolektivne krivnje i izjednačavanja žrtve i agresora. Ovakvi incidenti očito imaju za cilj radikalizirati situaciju i potaknuti incidente na nacionalnoj osnovi uoči proslave operacije ‘Oluja’ i time ponovno trajno naštetiti liječenju poslijeratnih rana”, zaključili su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.